logo

reklam

MANİSA MUSİKİ DERNEĞİ KONSERİ


Tezcan Karadanışman
krdnsmn@manisahabergazetesi.com.tr

Hafta içinde yakın dostum Mehmet Yumrukaya’yı ziyaret ettim. Sohbet sırasında “ 23 Mart akşamı verdiğimiz konserimizde yoktun ” dedi. Ben de kendisine haberim olsaydı bulunmak isterdim, ama nasip değilmiş dedim. Ve kendisi ile konser ile ilgili olarak söyleştik.
Yumrukaya, bu defaki konserlerine Çanakkale Deniz Zaferine denk gelmesi sebebiyle, bu zaferin simgelerinden olan ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı’ türküsü ile başladıklarını söyledi. Konserin başlaması öncesi kendisinin günün mana ve önemini ifade eden bir konuşma yaptığını ve ardından da Süleyman Bey’in yaptığı kısa konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’na katılmadığı iftirasının olduğunu, halbuki Yarbay rütbesi ile katılıp Anafartalar Muharebeleri’nde büyük kahramanlık gösterdiğini, bu sebeple generalliğe terfi ettirildiğini ifade ettiğini söylediğini belirtti.
Kendisine konsere ilginin olup olmadığını sordum. Mehmet Yumrukaya, salonun tamamen dolduğunu ifade etti. Ayrıca şehrin ileri gelenlerinden kimler vardı diye sordum. “Şehzadeler Belediyesi’ni temsilen 1 kişi vardı. Ama olsun, biz katılan halkımızın ilgi ve destekleri ile konserimizi verdik ” şeklinde cevabı oldu. Nedense bu kabil kültür ve sanat hareketlerine önde gelen zevat tarafından ilgi ya olmuyor, yada çok az katılım gerçekleşiyor. Halbuki şehre amatörce hizmet sunan bu arkadaşlarımıza gösterebilecek az çok bir ilgi, onların heveslerini arttırdığı gibi böyle programlara katılan halkımıza da moral verecektir.
Gelelim konser ile ilgili Mehmet Bey’den edindiğim bilgiye göre konserde okunan eserlere. Anladığım kadar bu defa konser daha ziyade muhtelif makamlardan oluşan Türkü ağırlıklı olmuş. Mehmet Bey bazı örnekleri bana dinletti. Tabi tamamını dinleyemedim. Selahattin Kuzgun tarafından icra edilen ‘Yıldızlı semalarda haşmet ne güzel şey’ isimli Sadi Hoşses’in Kürdili Hicazkar eseri pek güzeldi.
Bir de dikkatimi çeken Ferayi türküsü ‘ Beyaz giyme söz olur, ah le yar’ çok iyi seçilmiş ve  Ah le yar türküsünü okuyan Soner Emre çok güzel bir sesle ve çok güzel icrada bulunmuş, tebrik ediyorum. Bilineceği gibi diğerlerini dinleyemedim.Umuyorum ve inanıyorum ki korodaki diğer kardeşlerimiz de aynı güzellikte okudukları eserleri hakkıyla icra etmişlerdir ve her zamanki gibi başarılı olmuşlardır.
Tahir Hocamız da bu çalışkanlığı, bu becerikliliği ile Manisamıza yeni yeni gençleri Türk Musikisine kazandıracak ve maalesef her geçen gün Musikimize ilginin azaldığı günümüzde gerek sözünü ettiğim gençlerimiz, gerekse halkımıza o güzelim birer sanat şahaseri olan şarkı ve türkülerimizi sevdireceğini umuyor ve kendisine bu gayretleri için yardımcı olunmasını bekliyorum.
BİR TAVSİYE : Geçen konserde kısmen uygulanan türkü ağırlıklı bir çalışmanın yapılması yerinde olmakla beraber bundan sonraki seferlerde ‘Bağa girdim ay çıktı, karşıma bir yar çıktı ’gibi Karcığar Köçekçeleri, günümüzde artık unutulan Eviç makamındaki ‘Ayağına giymiş sedef nalini’, ‘Atladım bahçeye girdim’,’Şahane gözler şahane hüsnüne yoktur bahane’gibi türküler de araya serpiştirilerek hazırlanılsa ve sunulsa umuyorum çok yerinde olacaktır.
Manisa Musiki Derneği, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yaptığı bu güzel çalışmalar halkımızın ilgisinin artmasına yardımcı oluyor. Yalnız diğer illerimizde gibi daha kapsamlı bir hale sokularak konservatuar düzeyine yükselmesini ve Üniversitemizde de bir Konservatuarın açılarak, yukarıda sözünü ettiğim amaçlara uygun eğitim verilmesinin ne kadar yerinde olacağı aşikardır.
28 MART 2016
MANİSA BİZİMDİR

Share
1929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “KÖY ENSTİTLERİNİN 79. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

  21 Nisan 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          “Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 79. Yılını kutluyoruz.” Türk eğitim tarihinde önemli bir devrim yaratan Köy Enstitüleri köye öğretmen ve köye yararlı diğer meslek erbabını yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 yılında 3083 sayılı yasayla Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurularak, genç Türkiye Cumhuriyetinin aydınlanma yolunda en önemli eğitim hizmeti olmuştur. Köy Enstitüleri savaştan çıkmış, viraneye dönmüş, ...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  21 Nisan 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Sormadın halimi hiç kalbimin esrarı nedir Çekerim aşkını çılgın gibi ben kaç senedir Ölmeden ruhuma sen bari biraz neş’e getir Çekerim aşkını çılgın gibi ben kaç senedir. Makam: Hüzzam Beste: Selahattin Pınar Güfte: Mustafa Nafız Irmak Gözlerim hiç yalan söylemez, toplumsal çöküntü var mı yok mu demeye gerek yok. Görünen köy kılavuz istemiyor maalesef. Etrafıma baktığım zaman çok dejenere olduğu kesin. Gerçek şu ki eğitim anne rahminde başlıyor. Devam eden bir süreç ama sonuç ne oluyor bi...
 • Hakan AĞAR yazdı… “PLANINIZ VAR MI? AÇIKLAYIN YOK MU? BIRAKIN”

  18 Nisan 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Geçtiğimiz hafta yazdığım köşe yazısı Manisaspor sevenlerini duygularını dışa vurmaya itmiş. Neler neler olmadık ki; Yalakanın alası, paralı, kiralık kalem, Manisaspor düşmanı ve birçok yeni sıfat. Köşe yazısı yazmaya başladığım dönemden beri her zaman benimsediğim bir lafı hatırladım; Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ancak fark etmez, biz doğru bildiğimizi de yazmayacaksak zaten bu mesleğe layık değiliz demektir. Benim son köşe yazıma aldığım tepkilerden çıkarttığım 4 net saptamam var; 1- Manisas...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “DOSTLAR”

  18 Nisan 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Bir taraftan bilgisayarla dostluğumu sürdürürken, diğer taraftan en yakın dostlarım yine kitaplarım oldu. Sevgili Şükran, uzun bir süredir polisiye ve macera  romanı okumamıştım. Ağırlıklı olarak okuduklarımın tümü yakın tarihimizle ilgili ve birde tat bırakan romanlardı. “Leyleklerin Uçuşu “ adlı serüvenlerle dolu kitabı okuyunca gençliğime bir kez daha yol aldım. Başımda kavak yelleri estiği dönemlerde, ne çok macera ve polisiye kitapları okumuştum. Özellikle Mayk Kambırları. O kitapları okuya...