logo

reklam

MANİSA MUSİKİ DERNEĞİ KONSERİ


Tezcan Karadanışman
krdnsmn@manisahabergazetesi.com.tr

Hafta içinde yakın dostum Mehmet Yumrukaya’yı ziyaret ettim. Sohbet sırasında “ 23 Mart akşamı verdiğimiz konserimizde yoktun ” dedi. Ben de kendisine haberim olsaydı bulunmak isterdim, ama nasip değilmiş dedim. Ve kendisi ile konser ile ilgili olarak söyleştik.
Yumrukaya, bu defaki konserlerine Çanakkale Deniz Zaferine denk gelmesi sebebiyle, bu zaferin simgelerinden olan ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı’ türküsü ile başladıklarını söyledi. Konserin başlaması öncesi kendisinin günün mana ve önemini ifade eden bir konuşma yaptığını ve ardından da Süleyman Bey’in yaptığı kısa konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’na katılmadığı iftirasının olduğunu, halbuki Yarbay rütbesi ile katılıp Anafartalar Muharebeleri’nde büyük kahramanlık gösterdiğini, bu sebeple generalliğe terfi ettirildiğini ifade ettiğini söylediğini belirtti.
Kendisine konsere ilginin olup olmadığını sordum. Mehmet Yumrukaya, salonun tamamen dolduğunu ifade etti. Ayrıca şehrin ileri gelenlerinden kimler vardı diye sordum. “Şehzadeler Belediyesi’ni temsilen 1 kişi vardı. Ama olsun, biz katılan halkımızın ilgi ve destekleri ile konserimizi verdik ” şeklinde cevabı oldu. Nedense bu kabil kültür ve sanat hareketlerine önde gelen zevat tarafından ilgi ya olmuyor, yada çok az katılım gerçekleşiyor. Halbuki şehre amatörce hizmet sunan bu arkadaşlarımıza gösterebilecek az çok bir ilgi, onların heveslerini arttırdığı gibi böyle programlara katılan halkımıza da moral verecektir.
Gelelim konser ile ilgili Mehmet Bey’den edindiğim bilgiye göre konserde okunan eserlere. Anladığım kadar bu defa konser daha ziyade muhtelif makamlardan oluşan Türkü ağırlıklı olmuş. Mehmet Bey bazı örnekleri bana dinletti. Tabi tamamını dinleyemedim. Selahattin Kuzgun tarafından icra edilen ‘Yıldızlı semalarda haşmet ne güzel şey’ isimli Sadi Hoşses’in Kürdili Hicazkar eseri pek güzeldi.
Bir de dikkatimi çeken Ferayi türküsü ‘ Beyaz giyme söz olur, ah le yar’ çok iyi seçilmiş ve  Ah le yar türküsünü okuyan Soner Emre çok güzel bir sesle ve çok güzel icrada bulunmuş, tebrik ediyorum. Bilineceği gibi diğerlerini dinleyemedim.Umuyorum ve inanıyorum ki korodaki diğer kardeşlerimiz de aynı güzellikte okudukları eserleri hakkıyla icra etmişlerdir ve her zamanki gibi başarılı olmuşlardır.
Tahir Hocamız da bu çalışkanlığı, bu becerikliliği ile Manisamıza yeni yeni gençleri Türk Musikisine kazandıracak ve maalesef her geçen gün Musikimize ilginin azaldığı günümüzde gerek sözünü ettiğim gençlerimiz, gerekse halkımıza o güzelim birer sanat şahaseri olan şarkı ve türkülerimizi sevdireceğini umuyor ve kendisine bu gayretleri için yardımcı olunmasını bekliyorum.
BİR TAVSİYE : Geçen konserde kısmen uygulanan türkü ağırlıklı bir çalışmanın yapılması yerinde olmakla beraber bundan sonraki seferlerde ‘Bağa girdim ay çıktı, karşıma bir yar çıktı ’gibi Karcığar Köçekçeleri, günümüzde artık unutulan Eviç makamındaki ‘Ayağına giymiş sedef nalini’, ‘Atladım bahçeye girdim’,’Şahane gözler şahane hüsnüne yoktur bahane’gibi türküler de araya serpiştirilerek hazırlanılsa ve sunulsa umuyorum çok yerinde olacaktır.
Manisa Musiki Derneği, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yaptığı bu güzel çalışmalar halkımızın ilgisinin artmasına yardımcı oluyor. Yalnız diğer illerimizde gibi daha kapsamlı bir hale sokularak konservatuar düzeyine yükselmesini ve Üniversitemizde de bir Konservatuarın açılarak, yukarıda sözünü ettiğim amaçlara uygun eğitim verilmesinin ne kadar yerinde olacağı aşikardır.
28 MART 2016
MANİSA BİZİMDİR

Share
1674 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hakan AĞAR yazdı… “HARİKA BAŞLANGIÇ”

  16 Ekim 2018 Genel, Köşe Yazıları, Spor

  Cumartesi günü Manisa'da bir başka heye- can daha yeniden start aldı. Geçtiğimiz sezon ilk kez katıldığı TB2L'den bir üst lige yükselen Ma- nisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı artık TBL'de mücadele ediyor. En son bu ligde Manisa Merkez'de Vestel mücadele ediyordu ancak onlar bu işten çekileli çok oldu. Geçen se- nenin ne kadar keyifli geçtiğini hatırlatmaya ge- rek yok, oynanan basketbol izlemeye gelenleri çok memnun etmiş ki bu sezonun ilk haftasında da salon tıklım tıklım doluydu. İLK 3 YAPAR Ge...
 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “Aşkın bilimi”

  09 Ekim 2018 Köşe Yazıları

        “Sen benim sarhoşluğumsun. Ne ayıldım, Ne ayılabilirim, Ne ayılmak isterim...” Böyle tarif etmiş aşkı Nazım Hikmet, Sarhoşluk... *** Aşık Veysel, “Seversin, kavuşamaz- sın aşk olur” diyerek, belki de aşkın en doğru tanımını yapmıştır. Kavuşama- mak... *** “Aşık olmadım” diyemem. “Ne yaşa- dın” deseniz, bunu izah da edemem. Ama yaşadıklarımıza tercüman olan edebi dünyaya girdiğimizde aşk, “kimi zaman var olmaktır, kimi zaman yok ol-...
 • Hakan AĞAR yazdı… “SONUNA KADAR HAK ETTİK”

  09 Ekim 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları, Spor

  Cumartesi günü Manisa Büyükşehir Bele- diyespor'un maçındaydım. Özellikle 2 dep- lasman maçını puansız geçmesinin ardından kritik bir maçtı Belediye için. Son 3 maçında da galip gelmiş, oynadığı 5 maçta da kalesin- de gol görmemiş formda bir Pendikspor'a karşı alınacak bir galibiyet demek lige "Biz buradayız" mesajı vermek demekti, öyle de oldu. Pendik normalde orta sahada top ya- pan, savunmaya iyi yatan ve pozisyon buldu mu maçı bitiren bir takım, ancak bu maçta ol- madı. ŞANS HEP RAKİPLERE Mİ GÜLECEK? ...
 • Hakan Ağar yazdı… “En güzeli oldu”

  27 Eylül 2018 Genel, Köşe Yazıları, Spor

  Türkiye Kupası'ndan ve herkesin hemen elen- me isteğinden hep nefret etmişimdir. Türkiye'de olay şu; Büyük takımlar ilerlemek istemiyor çün- kü maç başı oyuncu ma- liyeti, orada galibiyet al- san bile çıkmıyor, kulüp zararda. E taraftar 2.-3. Lig takımlarıyla olan maça gelmiyor, oradan da zarar. Zaten sen şampiyonluğa oynuyor- sun, bir yandan da Avru- pa var, ekstra bir kon- santrasyon bozacak yol giriyor. Sonuç: Büyükler kupada ilerlemek istemi- yor. E alt lig takımları? Onlar da zaten kupayı kazanamayacak olduğu...