logo

reklam

MANİSA MUSİKİ DERNEĞİ KONSERİ


Tezcan Karadanışman
krdnsmn@manisahabergazetesi.com.tr

Hafta içinde yakın dostum Mehmet Yumrukaya’yı ziyaret ettim. Sohbet sırasında “ 23 Mart akşamı verdiğimiz konserimizde yoktun ” dedi. Ben de kendisine haberim olsaydı bulunmak isterdim, ama nasip değilmiş dedim. Ve kendisi ile konser ile ilgili olarak söyleştik.
Yumrukaya, bu defaki konserlerine Çanakkale Deniz Zaferine denk gelmesi sebebiyle, bu zaferin simgelerinden olan ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı’ türküsü ile başladıklarını söyledi. Konserin başlaması öncesi kendisinin günün mana ve önemini ifade eden bir konuşma yaptığını ve ardından da Süleyman Bey’in yaptığı kısa konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’na katılmadığı iftirasının olduğunu, halbuki Yarbay rütbesi ile katılıp Anafartalar Muharebeleri’nde büyük kahramanlık gösterdiğini, bu sebeple generalliğe terfi ettirildiğini ifade ettiğini söylediğini belirtti.
Kendisine konsere ilginin olup olmadığını sordum. Mehmet Yumrukaya, salonun tamamen dolduğunu ifade etti. Ayrıca şehrin ileri gelenlerinden kimler vardı diye sordum. “Şehzadeler Belediyesi’ni temsilen 1 kişi vardı. Ama olsun, biz katılan halkımızın ilgi ve destekleri ile konserimizi verdik ” şeklinde cevabı oldu. Nedense bu kabil kültür ve sanat hareketlerine önde gelen zevat tarafından ilgi ya olmuyor, yada çok az katılım gerçekleşiyor. Halbuki şehre amatörce hizmet sunan bu arkadaşlarımıza gösterebilecek az çok bir ilgi, onların heveslerini arttırdığı gibi böyle programlara katılan halkımıza da moral verecektir.
Gelelim konser ile ilgili Mehmet Bey’den edindiğim bilgiye göre konserde okunan eserlere. Anladığım kadar bu defa konser daha ziyade muhtelif makamlardan oluşan Türkü ağırlıklı olmuş. Mehmet Bey bazı örnekleri bana dinletti. Tabi tamamını dinleyemedim. Selahattin Kuzgun tarafından icra edilen ‘Yıldızlı semalarda haşmet ne güzel şey’ isimli Sadi Hoşses’in Kürdili Hicazkar eseri pek güzeldi.
Bir de dikkatimi çeken Ferayi türküsü ‘ Beyaz giyme söz olur, ah le yar’ çok iyi seçilmiş ve  Ah le yar türküsünü okuyan Soner Emre çok güzel bir sesle ve çok güzel icrada bulunmuş, tebrik ediyorum. Bilineceği gibi diğerlerini dinleyemedim.Umuyorum ve inanıyorum ki korodaki diğer kardeşlerimiz de aynı güzellikte okudukları eserleri hakkıyla icra etmişlerdir ve her zamanki gibi başarılı olmuşlardır.
Tahir Hocamız da bu çalışkanlığı, bu becerikliliği ile Manisamıza yeni yeni gençleri Türk Musikisine kazandıracak ve maalesef her geçen gün Musikimize ilginin azaldığı günümüzde gerek sözünü ettiğim gençlerimiz, gerekse halkımıza o güzelim birer sanat şahaseri olan şarkı ve türkülerimizi sevdireceğini umuyor ve kendisine bu gayretleri için yardımcı olunmasını bekliyorum.
BİR TAVSİYE : Geçen konserde kısmen uygulanan türkü ağırlıklı bir çalışmanın yapılması yerinde olmakla beraber bundan sonraki seferlerde ‘Bağa girdim ay çıktı, karşıma bir yar çıktı ’gibi Karcığar Köçekçeleri, günümüzde artık unutulan Eviç makamındaki ‘Ayağına giymiş sedef nalini’, ‘Atladım bahçeye girdim’,’Şahane gözler şahane hüsnüne yoktur bahane’gibi türküler de araya serpiştirilerek hazırlanılsa ve sunulsa umuyorum çok yerinde olacaktır.
Manisa Musiki Derneği, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yaptığı bu güzel çalışmalar halkımızın ilgisinin artmasına yardımcı oluyor. Yalnız diğer illerimizde gibi daha kapsamlı bir hale sokularak konservatuar düzeyine yükselmesini ve Üniversitemizde de bir Konservatuarın açılarak, yukarıda sözünü ettiğim amaçlara uygun eğitim verilmesinin ne kadar yerinde olacağı aşikardır.
28 MART 2016
MANİSA BİZİMDİR

Share
1845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “SAĞLIK İKSİRİ ZEYTİN AĞACI VE YAĞI”

  17 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                Zeytin; ölümsüz adaletin, kutsallığın, yeniden doğuşun simgesi olarak kabul edilir. Zeytin ağacı barışın da sembolüdür. Zeytin kelimesi dilimize Arapça ez-zeyt, İbranice zeytten gelmektedir. Zeytin ağacının kökeni hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte arkeolojik kazılarda zeytinin anavatanı olarak Mezopotamya olduğuna işaret edilir ve buradan Anadolu’ya ardından da Akdeniz, Ege, Kıbrıs ve Girit üzerinden yayıldığı gösterilmektedir. Zeytin ağacı dünya üzerindeki yetişen en esk...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “SEVGİ…”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                14 Şubat Sevgililer Günü. Gençliğimde okuduğum aşk kitapları gözümün önünde. Kraliçe Margous asil olmayan sevgilisinin kesik başıyla, kocasının yanına gider, Anna Karanina oğlunu hiçe sayarak, genç subay için bedenini tren raylarının ortasına atar, Romeo ve Juliet ayrı kalmaktansa ölmeyi tercih eder... Aşıklar ölse, zaman akıp geçse de değişmeyen tek bir şey var... O da aşk. Etrafımda ki gençlere bakıyorum. Tümünde bir telaş, bir heyecan hepsi 14 Şubat Sevgililer Gününe hazı...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “BİZİM HİKAYEMİZ ..2”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            70 Yıllara gelindiğinde , muhtıralar sağ-sol çatışmaları Üniversitelerde Komünist—Faşist suçlamaları , Fabrikalarda DİSK—MİSK Mücadeleleri , grevler emeğin patronları , Sendika ağaları , bilinen ve bilinmeyen ideolojilere kurban giden zavallı  ö ğrenciler , işçiler. Devrimci—Ülkücü kavgaları , Bölünmüş öğretmenler , taraflı polisler , ülkesine sahip çıkanlar bu arada yok olan gencecik sağdan ve soldan yok olanlar. Birbiri ardına devam eden cenaze törenleri , romantizm ile terör arasına sıkışmış ka...
 • Şükran FARIMAZ yazdı… “ŞİİR”

  13 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Mektuplarında en çok şiirden söz ediyorsun Bedriye.                    Salihli  Şiir İkindileri’nden söz ediyorsun. Elbet hoş bir gelenekti; neredeyse kurumsallaşmış bir etkinlikti. Ama şu mu Bedriye: Yapıtla, daha doğrusu yapıta yüklediğimiz anlamla, yazarının ya da şairinin doğrudan  ilişkilendirilmesi  gibi kolay anlaşılabilecek bir tuzağa düşüyoruz çoğu kez. Yazar ya da şairle tanıştığımızda ise  o büyü, o yaman büyü (!  ) bozuluveriyor nedense. İmza günlerinde bile ne yazık ki böyle. Nitel...