logo

reklam
16 Mayıs 2018

Manisa Kudüs’e sahip çıkıyor

İsrail’in son zamanlardaki İsrail’e yönelik artarak devam eden zulmü ve ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına yönelik Türkiye’de eş zamanlı olarak eylemlere AK Parti Manisa Teşkilatları da destek verdi.

İsrail’in Filistin zulmüne dur demek ve ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararına tepki göstermek amacıyla ülke genelinde eylem düzenlendi. AK Parti Manisa Teşkilatları tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen eyleme, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, İl Başkanı Berk Mersinli’nin yanı sıra MHP İl Başkanı Erkan Öztürk ve birçok vatandaş katıldı.

Eylemde konuşan AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’ü taşımasını kabul etmediklerini söyledi. Bu girişimin kendileri için yok hükmünde olduğunu kaydeden Mersinli, ABD’nin bu girişiminin BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku hiçe saydığını ifade etti.

ABD’nin bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil, açıkça taraf olduğunu vurgulayan Mersinli, “Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır” dedi.

“KUDÜS’ÜN NAMUSUNU KORUMAK MUKADDES BİR SORUMLULUKTUR”

Mersinli, açıklamasında “BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz” diyen Mersinli, “ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı.

Mersinli son olarak, “Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur” diye konuştu. Konuşmaların ardından İstiklal Marşı ve Fatiha okundu. Buket Uşaklı

Share
229 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ