logo

reklam
09 Temmuz 2018

Kuş doktoru yaralı kuşları tekrar doğayla buluşturuyor

Yaklaşık 10 yıldır yuvasından düşen yavru kuşları ve herhangi bir şekilde yaralanan kuşları tedavi ederek tekrar doğaya salan Hamdi Öklü, yakın çevresinde de ‘Kuş Doktoru’ olarak nam saldı. Kuşlara olan ilgisinin hobi haline geldiğini belirten Öklü, “Bir şekilde doğadaki yuvalarından düşmüş olan kuşları bize getiriyorlar. Biz onları mama yardımıyla besliyoruz. Uçabilecek kuşları tekrardan doğaya salıyoruz. Hasta olan kuşları da veteriner takviyesi alarak, veterinerin vermiş olduğu ilaçlarla tedavi edip iyileşince doğaya salıyoruz” dedi.

Yakın çevresinde ‘Kuş Doktoru’ olarak nam salan 47 yaşındaki Hamdi Öklü, yuvasından düşen yavru kuşları ve herhangi bir şekilde yaralanan kuşları sağlıklarına kavuşturarak doğaya salıyor. Uzun yıllardır kuşları severek baktığını ifade eden Öklü, “Çok uzun yıllardır kuş bakıyorum ama bu şekildeki hasta kuşları yaklaşık 10 yıldır tedavi etmeye çalışıyorum. Bir şekilde doğadaki yuvalarından düşmüş olan kuşları bize getiriyorlar. Biz onları mama yardımıyla besliyoruz. Uçabilecek kuşları tekrardan doğaya salıyoruz. Hasta olan kuşları da veteriner takviyesi alarak, veterinerin vermiş olduğu ilaçlarla tedavi edip iyileşince doğaya salıyoruz” dedi.

BİRÇOK KUŞ TÜRÜNÜ TEDAVİ EDİYOR

Öklü, kuşlara olan ilgisinin hobi haline geldiğini belirterek, “Bu bir hobi haline geldi. Eşim, dostum, çevrem de bunu duydu. Duyanlar da buldukları kuşları bize getiriyor, biz de elimizden geldiği kadarıyla kuşlara bakmaya çalışıyoruz. Çevremde bana ‘Kuş Doktoru’ deniliyor. Bu, son zamanlarda bana takılan bir isim ama tabi öyle bir bilgimiz yok, bunu açık ve net söyleyelim. Biz yalnızca yuvadan düşmüş yavru kuşları özel mamalarla besleyip uçabildiklerinden sonra doğa salıyoruz” şeklinde konuştu.

Her kuş türüne baktığını belirten Öklü, “En çok serçe, kırlangıç, kumru, ebabil, baykuş ve martılara bakıyorum. Daha önce doğan, atmaca gibi vahşi kuşlar geldi. Onları bir müddet bakıp daha sonra doğa koruma milli parklara teslim ettik. Çünkü onların bakımı da tutulması da çok zor. Bakmam için kedi de getiriyorlar ama ben genelde kuşları tercih ediyorum. Bana getirilen kedileri daha çok barınağa veya Hayvanları Koruma Derneği’ne teslim ediyorum” ifadelerini kullandı.

KUŞLARA BAKARKEN OĞLUNA DA HAYVAN SEVGİSİ AŞILIYOR

Öklü, kuşlara bakarken aynı zamanda 8 yaşındaki oğluna da hayvan sevgisi aşılmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “8 yaşındaki oğluma da şimdiden hayvan sevgisini aşılıyoruz. Çünkü son zamanlarda hayvanlara karşı çok fazla şiddet olayları yaşanıyor. Eğitim ufak yaşlarda başlarsa, çocuklarımıza ufak yaştan itibaren hayvan sevgisini aşılarsak ilerleyen zamanlarda bu eziyetin azalacağına ya da yok olacağına inanıyorum. Hayvanların bakımında bana yardım ediyor; hayvanların kafeslerini temizliyor, sularını değiştiriyor. Biz olmadığımız zaman beslenebilecek kuşların mamasını veriyor” dedi. Buket Uşaklı

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ