34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

29 EKİM CUMHURİYET

05.11.2012 / 00:00


BAYRAMIMIZ’IN 89’UNCU YILI Manisa’da coşkuyla ve olaysız kutlandı… Sabah başlayan Resmi Geçit Töreni, halkın ilgisi, bize tarihimizi hatırlatan, halı sergisi, sivil toplum örgütlerinin yürüyüşü, Fener Alayı hepsi muhteşemdi ve ilimize yakıştı.  Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

Çok üzüldüğüm bir noktayı belirtmeden geçemeyeceğim. Çelenk sunma töreninde biz sivil toplum neden ATATÜRK ANITIMIZA ÇELENK koyamıyoruz? Saygımızı belirtemiyoruz? Yetkililere sormak isterim açıkçası… Hem dünyaya örnek olmuş bir lidere, hem bizim için kurulmuş Cumhuriyetimize, bizim için yapılan her şeye saygı göstermek neden yasaklanır anlamıyorum. Birkaç sene önce, bize yollanan yazıyla çelenk yaptırılmamız istenmişti. Alanda tören esnasında görüntünün düzgün olması için istenen kalıcı çelenk yaptırdık. Aradan geçen birkaç senede ne değişti de çelenklerimiz atıl duruma geldi? BİZ HAYIRSEVER HALKIMIZDAN TOPLADIĞIMIZ BAĞIŞLARLA YAŞIYORUZ, YARDIMLAR YAPIYORUZ. Bu yardımlardan ayırdığımız parayla yaptırdığımız çelengimizi, Milli Bayramlarımızda tekrar ULUSAL EGEMENLİK VE ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE TEKRAR GÖRMEK İSTİYORUZ.

Türkiye’nin en eski yardım kuruluşlarından biri olan derneğim, 2013’te 85’inci yılını kutlayacak… Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana daima devletimizin, milletimizin yanı başında görev yapmış, hangi alanda ihtiyaç varsa o alana yönelmiş, eğitim adına burs verip, okulsa okul, yurtsa yurt, sağlık ocağıysa sağlık ocağı v.b. yapıp ilgili bakanlıklara bağışlamış devlet, millet işbirliği yansıtmış bir dernektir. Hangi hükümet olursa olsun işbirliğinden kaçınmayız, doğru yapılan her işin arkasında durmayı da biliriz. Halkımızın hangi alanda ihtiyacı varsa oraya elimizden geldiğince yetişmeyi görev bilmişiz. Yapıcı eleştirilerimizin kulak arkası edilmemesi dileklerim, ilgililer tarafından lütfen dikkate alınsın.

HAYATIN RENKLERİ…

Geçtiğimiz Cuma günü Manisa’da yayın yapan ETV de “Hayatın Renkleri” adıyla bir program yapmaya başladım. İlk canlı yayın konuğum Manisa Valisi Sayın Halil İbrahim DAŞÖZ’dü. Kendilerine programıma katıldığı için ve ilk program olması, fazla heyecanlı olmam nedeniyle gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür ederim. Eğer bir hatada bulunduysam da, tüm Manisalılar’dan anlayış ve destek beklediğimi ifade etmek istiyorum. Basında yer almamı, sizlerle daha yakın olmamı, fikirlerimi, derneğimin yaptığı işleri paylaşmamı sağlayan iki başarılı, olgun, ruhu ve her yönüyle güzel Manisalı hanıma ve yardımcılarına da teşekkür etmek istiyorum. Filiz Ağar ve Halise Yumrukaya hanımefendiler, her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim. Ve eşlerinize de teşekkür ederim. Filiz Hanım’a, Etvnin bana yaptığı teklifi sorduğumda, ‘Gayet tabii program yapabilirsin’ demesi de unutmayacağım anekdotlardan birisi olarak kalacak anılarımda… İki ayrı kurum olmanıza rağmen bana gösterdiğiniz yakınlığa da teşekkürler…

1961-1979 yılları arası ölünceye kadar Manisa basınına uzun yıllar hizmet etmiş bir babanın kızıyım ben. O yıllarda,İlimizde bir tek yerel gazete vardı Hür Işık gazetesi. Valilik Muhabiriydi Babacığım. Aynı zamanda TRT Anadolu Ajansının da muhabirliğini yaparken, ilimizde ve ilçelerine haber için koşturduğu günleri anımsarım hep. Emekli olup Manisa’ya yerleştikten sonra, arı gibi çalışarak ilimize ve insanlarımıza hizmet etmiş, biz ailesine de iyi örnek olmuş bir babaydı babacığım. Nurlar içinde yatsın. Babalar ve kızları birbirine ne kadar yakındır. Bilirsiniz. Hayatta kendime hep babamı örnek almışımdır. Onun hoşuna gidecek işleri yapmak, bize bıraktığı onurlu ismi yaşatmak için bende bana teklif edilen bazı işleri elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Eğer bazı hatalar yapıyorsam beni bağışlayın. Acemiliğime ve heyecanıma verin lütfen… Babam, kimi zaman küçük teybine ses kaydı yapardı, kimi zaman olaylarla ilgili kişilere telefonla bağlanır, söyleşiler yapardı. O zaman teknoloji bu kadarla sınırlıydı çünkü. Ama şimdi canlı olarak olay yerine bağlanma, canlı yayın imkanları, cep telefonları, kameralar ve daha neler var… Gün geçtikçe de daha neler olacak, Allah nasip ederse hep beraber göreceğiz inşallah.

Yılbaşından itibaren uydu yayınına geçecek olan yerel televizyonumuza da başarılar diliyorum. Valimizle eğitimle, uyguladığı projeleriyle, gençlerimizle ve özel hayatıyla ilgili güzel bir söyleşi yaptık. Güzel mesajlar vermeye çalıştık. Her hafta Cuma günleri 13.00-15.00 saatleri arası çeşitli konuk ve konuklarla sizlerle olacağım. Beklerim… Hepimiz hayatın renkleriyiz çünkü…

ESKİDEN…

Çember çevrilir, Su musluktan içilir,

Ağaçlara tırmanılırdı. Bebekler bezden,

Silahlar tahtadan, Resimler kömür karasından yapılırdı.

Kızlara ninelerinin, erkeklere dedelerinin

İsimleri konulur, Saatli maarif okunurdu.

Komşuda pişen Bize... Bizde pişen komşuya düşerdi.

Geceler ayaz, Sokaklar karanlık, Yıldızlar parlak olurdu. Turşu, salça, mantı Evde yapılır, Karpuz kuyuda soğutulurdu. Erik ağacının çiçeği, Pencere camımıza yaslanır, Güz yaprakları bahçemize düşerdi.

Kardan adam yapılır, Evlerde soba yakılır, Kış gecelerinde masal anlatılırdı. Merdiven çıkılır, Aidat ödenmez, Yönetici seçilmezdi. Evler badanalı,

Sokaklar lambasız, Mahalleler bekçili olurdu.

Ajans radyodan dinlenir, Çizgi roman okunur,

Defterlere kenar süsü yapılırdı. Hayat, Arkası yarın gibiydi, Kesintisizdi. Her gün yaşanacak bir şey vardı. Herkes kendi düşünü kurar, Kendi hayatını oynardı.

ŞİMDİ

Şimdi,

Herkes

Yoğun, Yorgun Ve Tek başına...

Can Dündar

BAŞARININ 5 ANAHTARI…

Yaşantınız içinde herkesin başarıya ulaşabilmesi için bunlara dikkat edin ve uygulayın lütfen…

1- İSTEKLENME: İnsanın başarılı olmasının ilk koşulu,ben bunu yapmak istiyorum diyebilmesidir.

2- DONANIM: Disiplinli çalışma ön koşuldur ve donanımı oluşturur.

3- YAPABİLME GÜCÜ: Yapılması gerekeni yapabilme gücü, uygun zamanda uygun düzeyde ve her konuya özel, ayrıntılı çalışmalarla ortaya konabilir.

4- DEĞERLENDİRME: Kişinin kendi durumunu değerlendirmesi ve analiz etmesi sürecidir.

5- DÜZELTME: Yanlış düzeltme ve eksiği tamamlama yapılan işin başarısı için temel koşuldur

5 DAKİKADA STRESİ YENMENİN YOLLARI…

1. RAHATLAYIN

Bütünüyle kendinizi çok çok iyi hissettiğiniz bir zamanı düşünün…

Daha önce yaşadığınız bir durum veya gelecekte imkan olsa yaşamak isteyeceğiniz bir durum.

Bu olayı ´sanki şimdi oluyormuş´ gibi yeniden beyninizden yaşayın.

Oradaki tüm duyguları bütünüyle hissederken bu rahatlığı ve diğer verdiği olumlu duyguları fark edin…

2. DEĞİŞTİRİN

Zor durumunuzdaki (hayatınızda zorlandığınız yer neresi ise, stres ve baskı yaşadığınız o durum ne ise…) sizi düşünün.

(a) Oradaki tüm insanları palyaço gibi giyinmiş ve suratlarını o şekilde görün. Kendi durumunuzu da…

Ve bunu gerçekten her yönüyle yaşayın.

En az 5 kez bunu yapın ve her seferinde gözlerinizi açıp başka yerlere bakın ve parmağınızı şıklatın…

(b) Oradaki olayları ´hızlı´ bir şekilde sondan başa oynatın ve çok komik bir müzik duyun. (Komik bir film, reklam veya sirk müziği gibi…)

Ve olayı en az bir 3 kez daha bu şekilde yaşayın.

3. ODAKLANIN

Şimdi nasıl bir durum ya da duygu yaşamak istiyorsanız, rahat, güçlü, kararlı, huzurlu, hayır diyebilen,…

İstediğiniz durum her neyse sanki onu yapmış gibi düşün…

Sanki siz bir film yönetmenisiniz. Nasıl bir sonuç yaşamak istiyorsanız onu hayal edin,

Nasıl davrandığınızı neler hissettiğinizi fark edin.

Bu yeni durumunuzdaki gibi giyinin, yürüyün, konuşun ve hareket edin.

Bu olayı tüm ayrıntıları ile en az 3 kez yaşayın.

4. KONTROL EDİN

Her gün güne bu olayı beyninizde bir kez yaşayarak başlayın.

6 KASIM SALI GÜNÜ GÜMÜŞ GARDEN PLAZA’DA KAHVALTIMIZ VAR. SABAH 10.00’DA ULUPARK TURİZM DERNEĞİ ÖNÜNDEN ARAÇ KALDIRILACAKTIR. PROTOKOLUMÜZE, SEVGİLİ ÜYELERİMİZE, KONUKLARIMIZA VE HAYIRSEVER DOSTLARIMIZA DUYURULUR. KATILMAK İSTEYENLERİN BİR GÜN ÖNCE HABER VERMESİ YETERLİ… BU YIL ÜNİVERSİTEDE OKUTTUĞUMUZ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN YAPACAĞIMIZ İKİNCİ KAHVALTI BU… ÇORBADA TUZU BULUNAN HERKESE SONSUZ SEVGİLERİMİZLE…

28 KASIM’DA NAZARKÖYE VE SONRASI OPTİMUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NE BİR GEZİMİZ OLACAK. ŞİMDİDEN DUYURULUR..

SONSÖZ…

Dünü ve bugünüzü ve yaşadıklarınızı hiç unutmadan, dünyaya geliş sebebinizi düşünerek, birbirine kaynaştırarak, eskiyle yeniyi karşılaştırarak, kendinizi hep kontrol ederek, Stersinizi azaltarak ya da yok ederek hep güzel, sağlıklı, başarılı, mutlu günler ve güzel işler yaparak geçirin. Göreceksiniz etrafınıza ve kendinize hep olumlu ışınlar saçacaksınız. Hem siz, hem çevrenizdeki insanlar için dünya yaşana bilir olacak. Güzellikler sizinle olsun…

Sevgi ve saygılarımla… 

Etiketler:
Bu yazi toplam 1045 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.