34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HAYDAR BAYÇIN

Bedriye Aksakal
AKSAKAL'CA
04.04.2012 / 00:00


Haydar Bayçın’ın  kim olduğunu Manisa’da  kaç kişi bilir diye düşünürüm bazen. Bayçın öğretmendi. Öğretmenliğinin ötesinde Manisalı Türkü dostu, Halk Müziği Derleyicisi… Manisa türkülerinin çoğunun güftesi, bestesi onun. Kırmızı Buğday, Baylan Cemilem, Söğüdün Yaprağı Narindir Narin, Sendeki Kaşlar Bende Olsa ve niceleri. Onun sayesinde Manisa’nın adı türkülerde yer aldı.Cuma günü Haydar Bayçın  kütüphanesinde kutlamalarda olduğumu dünkü yazımda belirtmiştim. Kütüphaneyi gezerken öğretmenleri ve çalışanlarıyla gururlandım. Tümünün disiplinli can  siparane  çalıştığını gözlemledim.

Bina zamanında kütüphaneydi, sonra kapandı. Atıl durumda olan bu mekanı, Belediyemiz bünyesine alarak, çok güzel restore etmiş. Yörenin çocuklarını da sokaktan kurtarmış.Burada Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.Manisa Belediyesi kültür sanat maratonunda her şey geleceğimiz, çocuklarımız diyerek çalışmalarını sürdürmesi alkışlanacak bir olgu. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu arada çocuklara yönelik açılan kütüphanenin  iyi işlediğini, nice etkinliklere imza attığını kütüphane Müdürü Ali Bey anlatınca sevincim ikiye katlandı.Kütüphanede yapılan eğitim çalışmalarının başında kitap okuma, ardından satranç, müzik, halk oyunları, gitar, keman ve bale … yer alıyor. . Anne babalar da çocuklarına her konuda destek verdiğini müdür bey söyleyince, karamsarlıktan bir nebze uzaklaştım.Kütüphanede beş bin yüz kitap var. Çocuklarda okudukları kitapları kütüphaneye armağan ediyorlarmış. Keşke tüm çocuklarımız böyle bir eylemin içersinde yer alsa.

Kütüphaneler Haftası kutlamasına gelen Haydar Bayçın’ın kızı Türkay ile babası hakkında konuşurken Türkay’a şunları söyledim: “Babanın arşivlerini ve bestelenip gün ışığına çıkmayan türküleri topla. Onları kitap haline getirerek, Manisa’ya kazandıralım” O da:“Dosyalara bir bakayım,” diyerek birbirimize telefonlarımızı verdik. Tabi bu arada Türkay ile geçmişe doğru yolculuk yaparken, andığımız kişileri de rahmetle andık.Aslında Manisa’da çok araştırılacak konu var; ama insanın maddi olanakları sınırlı olunca o araştırmaları yapamıyor.Ben, babamın her zaman söylediği bir sözü yazarak, yazımı noktalamak istiyorum. Ne derdi babacığım:“Küçük bir evim, bahçesi çiçeklerle donansın. Birde kitaplarla dolu bir kütüphanem olsun.”

Etiketler:
Bu yazi toplam 3347 defa okundu
YORUMLAR
Ruhi Poyraz: 
"Rahmetle anıyoruz."
1961,1962 yıllarında Sakarya İlkokulunda okurken bizim öğretmenimizdi. Sakarya savaşlarına katılmış, anılarını anlatırdı. O savaşta dizinden yaralandığını çok dinlemiştik.Aynı zamanda Of aman Manisa türküsünü de kendisinden dinleyen şanslı kişilerdenim. Öğretmenimize Allah rahmet eylesin.
10.01.2014 / 18:12
Yazarın Diğer Yazıları
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.