34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MANİSA ŞEHRİNDE EVLİYA KÜLTÜ GÜROL PEHLİVAN

Tezcan Karadanışman
04.06.2013 / 00:00


Gürol Pehlivan Hocamız’ın çok büyük gayretle ve belli ki sabırla araştırıp yazdığı ‘Manisa Şehrinde Evliya Kültü’ isimli, lütfedip bana da imzalayıp gönderdiği kitabı için peşinen teşekkürlerimi sunarım.

Doğup büyüdüğüm bu şehirde, benim de ecdadımın çok uzunca sürede yaşadığından, hocamızın araştırmalarında zikrettiği birçok evliya menkıbesini dinleyerek büyüdüm.

Kitabı okurken, dinlediklerim hep gözümün önünden geçti. Körhane Dede’den Ayn-ı Ali’ye, Revak Sultan’dan Karaca Ahmet’e, İbrahim Seydi’den Haki Baba’ya, Kepenekli Hamdi’den Çulsuz Dede’ye ve Kayyım Hoca’ya, Hasan Kenzi Hazretleri’nden Yiğitbaş Hazretleri’ne ve Attar Hoca’ya kadar birçoğunun hikayelerini, menkıbelerini dinleyerek büyümem sebebiyle bir güzellik, bir hoşluk yaşadım.

Hani, Ayn-ı Ali Sultan’a ait bir menkıbe bana çocukluğumda babannemden. Şöyle anlatırdı; ‘Genç adam asker olmuş. Ama aradan yıllar geçmiş kendisinden haber alınamamış. Bu arada annesi Ayn-ı Ali Türbesi’ne gider, Hazret’ten yardım talep edermiş. Günlerden bir gün gece vakti kapı çalınmış. Anne kapıyı açınca, ayağında bukası ile oğlu duruyormuş. Kadın ‘Oğlum bu ne haldir?’ demiş. Oğul, ‘Bir pir-i fani beni buraya getirdi’ Bu halden etkilenen kadın bukayı alarak türbeye koşmuş ve türbe kapısının üzerine bukayı asarak içeri girmiş ve şöyle demiş; ‘Halis de Ayn-ı Aliymişsin ya’

Bu ve bunun gibi hepsini tamıtamına hatırlayamadığım daha bir çok hikaye ve menkıbe dinlemişimdir. İşte bu yüzden Hocamız’ın eserinden çok etkilendim.

Gerçi halkımız, böyle evliye menkıbelerinden çok etkilenmektedir. Tabii ki veli olmuş kişiler sağlıklarında gerçekten kerametler göstermişler veya Allah ve din yolunda bir çok kahramanlıklar yapmışlardır. Ancak ahirete geçişlerinden sonra, Allah’tan doğrudan dua ile istemek yerine olur olmaz doğru yanlış dilekler erenlerden ya da hiç özelliği olmayan kişi ve objelerden dilenir olmuştur.

Halbuki bilindiği gibi, Fatiha Suresi’nin 4. ayetinde Allah (cc) bize şöyle dua etmeyi öğütlemektedir; ‘Yalnız sana ibadet ederim, yalnız senden yardım beklerim’

Tabii ki hizmet etmek ve sonunda da dua etmek vazgeçilecek bir durum değildir. Ancak, dua ile hurafeyi birbirine karıştırmamak gerekir.

Hasılı Gürol Bey çok büyük bir hizmeti yerine getirmiştir. Manisa gerek manevi ve gerekse maddi hizmet yapan veli, devlet adamı, şehzade ve onun hocalarıyla yaşayagelmiştir. Biz de bunlardan Rifai Şehri Hacı Hüseyin Kemalettin Efendi’yi bununla beraber Hacı Abdullah Efendi, Hacı Hüsamettin Efendi, Hacı Hilmi Efendi, Çerkez Mehmet Efendi, Hacı Emin Efendi, Hafız Ali Rıza Efendi gibi şeyh ve hoca efendileri bizzat görüp dinleme bahtiyarlığına eriştik. Bu yaşananlar, Manisa Şehrinde Evliye Kültü isimli Gürol Pehlivan eserinde, haddim değil ama söyleyeyim, çok büyük emek edilerek araştırma ve inceleme gerçekleşmiş, bilinen ve çoğuyla bilinmeyen Manisa’nın bu yönü ortaya çıkarılmıştır.

Bu müstesna çalışmaları kitap haline getirip yayın hayatına sunan İl Genel Meclisi’ne ve Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz’a teşekkür ederim. Görülüyor ki, İl Genel Meclisimiz, Valiliğimiz, Belediyemiz, Ticaret Sanayi Odamız, Turizm Derneğimiz, daha diğer özel kişi ve kurumların, yayınlanmayı bekleyen bu çalışmaların devamını getirmesi arzumuzdur.

MANİSA BİZİMDİR.   

Etiketler:
Bu yazi toplam 1318 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.