logo

reklam
12 Haziran 2018

“Kiracılar kredi notlarına göre yargılanamaz”

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Akyüz, yeni kullanılmaya başlanan uygulamayla birlikte mülk sahiplerinin mülklerini kiralayacakları kiracı adaylarının kişisel bilgilerini kullanarak, adayların kredi notlarını öğrenebileceklerini vurguladı. Uygulamanın kendi içinde birçok çelişki barındırdığını dile getiren Akyüz, uygulamanın mülk sahiplerinin lehine gibi gözüktüğü halde, uygulamayı kullanan mülk sahiplerinin de kiracıların da birçok mağduriyet yaşayabileceklerini vurguladı.

Yeni uygulanmaya konulan ve kullanılmaya başlanan Findeks sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı Bahattin Akyüz, “Sistem, evini ya da ofisini kiralamak isteyen mülk sahiplerinin, kiracı adaylarının kimlik bilgilerini kullanarak, kiracı adaylarının kredi notunun mülk sahibi tarafından bilinmesine olanak sağlıyor. Mülk sahipleri de kredi notu yüksek olan kiracı adaylarına mülklerini kiralamayı tercih ediyorlar ve kiracıların aynı banka ödemelerinde olduğu gibi, kira ödemelerinde de aksama meydana getirmeyeceklerini düşünüyorlar” dedi. Uygulamayla birlikte kiracı adaylarının kendi izinleriyle kişisel bilgilerinin başkalarıyla paylaşıldığını belirten Akyüz, “Kiracıdan bilgilerini istemek rencide edici bir durum. Bunun yanı sıra, normalde kirasını düzenli ödeyen fakat bankaya yaptığı kredi ödemesinde sıkıntı yaşayan kiracılar da mağdur olacak” diye konuştu. Akyüz, mağdur kişilerin yalnızca kiracılar olmadıklarının altını çizerek, “Mal sahipleri kredi notu yüksek bir kiracı arayana kadar mülkleri boş kaldığı için maddi zarara uğrayabilirler. Bunun yanı sıra da kredi notu yüksek diye mülklerini kiraladıkları kişinin maddi durumu bozulabilir ya da kredi notu yüksek diye evini ucuza kiralaması gerekebilir” şeklinde konuştu.

EV SAHİBİ, KİRACI ADAYININ BİLGİLERİNE ANINDA ERİŞEBİLECEK

Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, yeni getirilen sistemle ev sahiplerinin kiracıların kimlik bilgileri vesilesiyle kredi ödemelerini kontrol etmeye başladıklarının altını çizdi. Findeks adıyla uygulamaya konan sistemi açıklayan Akyüz, “Findeks’in en önemli özelliklerinden biri, karşılıklı ticari ilişki içerisinde bulunan kişilerin risk ve çek raporlarına karşı tarafın izni dahilinde erişim sağlamasına olanak vermesi. Kiracının Findeks’e SMS yoluyla onay vermesi ile ev sahibinin, kiracı adayının raporuna ya da Findeks Kredi Notu’na saniyeler içerisinde erişmesi ve bilgi sahibi olması mümkün” diye konuştu.

KREDİ NOTU YÜKSEK KİŞİLER, DÜŞÜK MALİYETLİ KİRALARDAN FAYDALANABİLECEK

Uygulanmaya konan sistem ile ev sahiplerinin kredi notu yüksek olan ve ödemesini aksatmadan yapan kiracı adaylarını görerek, güven içerisinde mülkünü kredi notunu beğendikleri kişilere kiralayabileceklerini belirten Akyüz, uygulamanın kiracılara nazaran mülk sahipleri açısından olumlu yanlarının daha fazla olduğunu ifade etti. Uygulamanın, kredi notu düşük olan kiracı adaylarını zor durumda bırakırken, notu yüksek olanlara ise düşük maliyetli kiralama şansı yaratacağına vurgu yapan Akyüz, uygulamanın özellikle kiracıların açısından meydana getirebileceği sıkıntılara dikkat çekti.

“UYGULAMA KİRACI ADAYINI RENCİDE EDEBİLİR”

Akyüz, evinde hasar istemeyen, kirasının zamanında ödenmesini isteyen ev sahiplerinin haklı olarak sicili temiz kiracılar istediklerinin altını çizerek, “Her mal sahibi sağlam kiracı aramakla yükümlüdür. Bu durum kiracı için de geçerlidir ve sağlıklı, sağlam bir mal sahibi olsun ister. Fakat bu isteklerin bu uygulama ile karşılanmasının doğru olmayan bir durum olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Akyüz, her ne amaçla olursa olsun mülk sahiplerinin kiracı adayının kişisel bilgilerini kullanarak, oldukça gizli bilgilerini ulaşmalarını etik bulmadığını ve bu durumun kiracıyı rencide edebileceğini vurguladı.

“SADECE PARAYI DÜŞÜNMEMEK GEREKİYOR”

“Uygulamayla birlikte kiracılar iyi kiracı,-kötü kiracı haline geliyorlar. İyi ya da kötü kiracı yoktur. Referanslı, düzgün kiracılar vardır” diye konuşan Akyüz, “Kiracıya, ‘Ben seni araştıracağım, kimlik bilgilerini ver’ demek, kiracı adaylarını rencide edebileceği gibi, bu sözleri sarf eden kişileri de mahcup edebilir” diye de ekledi. Akyüz, mal sahiplerinin düzgün bir kiracı arama ihtiyaçlarına hak verdiğini vurgulayarak, “Sadece parayı düşünerek, önüne gelen herkese mülkünü kiralayan var. ‘Nasıl olsa param zamanında bir şekilde gelir, gerisi beni ilgilendirmez’ diye düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

“KREDİ NOTU YÜKSEK OLAN KİŞİLERİN SONRADAN MADDİ DURUMLARI BOZULABİLİR”

Kredi notu yüksek olan kişilerin de, uygulama sayesinde kendisine kiralanan evde bir süre oturduktan sonra maddi durumunun bozulabileceğine dikkat çeken Akyüz, “Örneğin bir tüccarın, esnafın işi bozulabilir. Bunun yanı sıra en işi bozulmayacak gibi görünen memurların dahi işi bozulabilir, yüz kızartıcı bir suç işleyebilir. Görüyorsunuz son iki yılda kaç memur görevinden ihraç edildi” dedi. “Şu hayat şartlarında kimin kredi notu yüksek? Herkes zaten borçlu” diye konuşan Akyüz, kredi notu yüksek olsun olmasın tüm vatandaşların ödemelerini aksatabileceğini belirtti.

“DÜŞÜK KREDİ NOTLARI KİRACILARI MAĞDUR ETMESİN, İYİ NİYET ESAS ALINSIN”

Akyüz, Türkiye’de ekonomik olarak iyi günler geçirilmediğini ifade ederek, kredi notuna bakılarak ev verilmeyen kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini savundu. Uygulanmaya konan sistemin mal sahibini kendi hakkından, kiracıyı ise tutacağı evden mahrum edeceğini dile getiren Akyüz, “Bu işler, karşılıklı iyi niyet halinde olunup, görüşüp konuşmakla halledilecek işlerdir. Kağıt üzerinde yapılan bu uygulama yine olumsuz bir durum oluştuğunda kağıt üzerinde kalır, anlaşma ya da anlayış olmaz” diye konuştu.

“MÜLK SAHİBİNİN EVİ UZUN SÜRE BOŞ KALABİLİR”

Uygulamanın ev sahiplerinin de mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verebileceğinin altını çizen Akyüz, “Ev sahipleri kredi notu yüksek bir kiracıyı çok arar, fakat uzun süre bulamayabilir. Bu süre içerisinde de ev sahibinin mülkü boş kalır ve para getirisi sekteye uğrar” şeklinde konuştu. Akyüz, kiracıların ise kiralarını günü gününe ödeyen kişiler olabileceklerini fakat kredi ödemelerinde bir aksaklık yaşamış olabileceklerini dile getirerek, mal sahibinin uygulama nedeniyle kayıp yaşayabileceklerini öne sürdü.

Uygulamaya kredi notu yüksek kiracıların ev sahipleri tarafından evlerini daha düşük maliyetli olarak kiralayabileceklerini dile getiren Akyüz, “Mademki mal sahibi kirasını sağlama bağlamak istiyor, o zaman kredi notu yüksek kiracıya daha ucuz şekilde evini kiralamalı. Bu durumda da kiracı kazançlı çıkar ve ev sahibi yine zarara uğrar” dedi. Akyüz, uygulamanın devletten onay alamayacağını düşündüğünü belirtti. Sare Kurtulan

Share
410 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ