logo

reklam
12 Ocak 2018

“Kentsele değil rantsal dönüşüme karşıyız”

Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Mesir, Laleli ve Güzelyurt Mahalle muhtarlarını ziyaret eden CHP Yunusemre ilçe Başkanı Güngör Serdar Bozyaka, Mesir ve Laleli Mahallelerinde Yunusemre Belediyesi tarafından uygulanmak istenen kentsel dönüşüm projesine değindi. Bozyaka, kentsel dönüşüme değil, rantsal dönüşüme karşı olduklarını belirtti.

CHP Yunusemre ilçe Başkanı Güngör Serdar Bozyaka Yönetim Kurulu Üyleri ile birlikte Mesir, Laleli ve Güzelyurt Mahalle muhtarlarını ziyaret etti. Mahalle muhtarlarının sorunlarını dinleyen Bozyaka, “Muhtarlarımız CHP’yi her zaman yanlarında görecekler” dedi.

Mesir ve Laleli Mahallelerinde Yunusemre Belediyesi tarafından uygulanmak istenen kentsel dönüşüm projesine değinen Bozyaka, “CHP olarak kentsel dönüşüme karşı değiliz aksine Ankara’da Murat Karayalçın, Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, yine İzmir’de Aziz Kocaoğlu ile vatandaşların desteklerini alarak Türkiye’ye örnek kentsel dönüşüm projelerine imza atmış bir partiyiz. Bizim belediyelerimizin hayata geçirdiği projeler her zaman vatandaş odaklı oldu. Bizim dönüşüm projelerimiz kentlerin daha yaşanabilir, daha yeşil ve sorunsuz olabilmesi için yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kentsel dönüşüme değil rantsal dönüşüme karşıyız. Kentlerin bir avuç müteahhit tarafından talan edilmesine, ortaya çıkan rantın vatandaşın ve belediyenin değil bir takım çıkar odaklarının lehine kullanılmasına karşıyız. Yunusemre’de bu çalışmayla birlikte rant kokularının yükselişine tanık oluyoruz” şeklinde konuştu.

“ERİŞİLEBİLİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALI”

Bozyaka, kentsel dönüşüm sürecinin şeffaf yürütülmediğini belirterek, “Rant olmayan, insani bir dönüşüm için bakanlığın, belediyelerin, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın görüşlerinin alınması, tartışma için bilimsel çalışmaların yapılması gerek. Dünyada çok önemli ve doğru kentsel dönüşüm örnekleri varken, Türkiye’de maalesef belli yandaş müteahhitlerin ya da firmaların para kazanmak için gözlerine kestirdiği alanlar haline geliyor” dedi.

Erişilebilir ve sürdürülebilir bir kentsel dönüşümün olması gerektiğinin altını çizen Bozyaka, “Erişilebilir dediğimiz kent ve binaların engelliler dahil toplumun tüm kesiminin rahatça yaşayabildiği, etkin yapıları barındıran, karbon salınımının minimum olan kentlerin olduğu, lastik tekerleklilerin kent içinde en az gezdiği, daha çok raylı sistemlerin kent trafiğine hâkim olduğu bir anlayış hâkim kılınmalı. Yunusemre İlçemize yeni bir çarşı ve bu çarşı etrafında kültürel, sanatsal donatılar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“AKP DÖNEMİNDE 493 DEPREM TOPLAMA ALANININ 416’SI İMARA AÇILDI”

“Kentsel dönüşüm yapılırken de deprem güvenlikli yapılar yapıp, insanları sağlıklı fiziksel çevrelerde yaşatmak amaçlanır” diyen Bozyaka, “Van Depremi’nin ardından 6306 sayılı ‘Afet Riski Alanların Dönüşümü’ adı altında bir kanun çıkarıldı. Van depremi sanki kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürmek için mevcut hükümetin kullandığı bir araç oldu. Bu kanun, bütün yasa ve yönetmeliklerin üzerinde çıktı. Kişinin en değerli kazanımı olan ve anayasa ile korunması gereken konut mülkiyet hakkı gasp edilebilir hale geldi” dedi.

AKP hükümeti döneminde 493 olan deprem toplama alanlarının 416’sının imara açıldığını anımsatan Bozyaka, “15 yıldır iktidarda olan AKP, var olan yeşil alanları ve toplanma alanını imara açmak dışında bir şey yapmadı” şeklinde konuştu.

Bozyaka, son olarak “Kamu binaları ve büyük ölçekli özel binalar engellilerin kullanımına uygun hale getirilecekti. 2005’te çıkarılan yasanın özelliği buydu. 2018’deyiz, hiçbir şey yapılmadı. Üniversiteler, kamu binaları, hastaneler, okullar engellilere uygun değil. Bu insanlara yönelik bir şey yapılmıyor. Üzülerek görüyoruz ki, kentsel dönüşüm projelerinde de engelli vatandaşlarımız yine yok sayılıyor” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Share
401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ