logo

reklam
19 Ocak 2018

‘Kadından kahveci olmaz’ dediler ama o başardı

Alaşehir’in Kemaliye Mahallesi’nde ailesinin işlettiği kıraathanede 4 yıl önce ‘Kadından kahveci olmaz’ sözlerine rağmen çalışmaya başlayan 34 yaşındaki Günnaz Çetinkaya, diğer kadınlara örnek oldu.

Alaşehir İlçesi’nin uzak kırsal mahallerinden birisi olan Kemaliye Mahallesi’nde ailesinin işlettiği Çetinkaya Kıraathanesi’nde kimi zaman çay ocağının başına geçen, kimi zaman müşterilere çay, kahve dağıtan 34 yaşındaki Günnaz Çetinkaya, hem kendi mahallesinin hem de çevre mahallelerin sevilen yüzü oldu.

4 yıl önce Antalya’da büyük bir otelde garsonluk yapan Günnaz Çetinkaya, babası Ramazan (56) ve annesi Güler (55) Çetinkaya’nın ısrarı üzerine memleketi Kemaliye Mahallesi’ne geri döndü. Ailesinin işlettiği kıraathanede işe başlayan Günnaz Çetinkaya, ilk olarak mahallenin erkeklerinin tepkisi çekti. Mahallenin erkeklerinin ‘Kadından kahveci olmaz. Kadın kahvecilik yapamaz’ eleştirilerine rağmen Günnaz Çetinkaya, 4 yıllık gayretinden sonra mahallenin sevilen yüzü haline geldi.

“TEPKİ GÖSTERENLER OLDU”

Ailesinin işlettiği kıraathanede çalışan Günnaz Çetinkaya, “Ailemin yanında 4 yıldır çalışıyorum. Daha önceden turizmcilik işiyle uğraşıyordum. Antalya’da büyük bir otelde garsonluk yapıyordum. Daha sonra turizmciliği bırakıp ailemin yanına gelerek kıraathanede hayatımda yeni bir dönem başlattım. İlk olarak kırsal mahallede bir kıraathanede bayanın çalışmasına çok tepki oldu. Sadece erkeklerin yoğun olduğu bir yerde bir bayanın çalışması tepki çekti. Babama ‘Kızını buralarda çalıştırma’ şeklinde baskılar oldu. Bana ‘Sen burada çalışamazsın’ dediler. Ancak azimim ve çalışkanlığım ile bu düşünceleri aştım. Yaşadığım zorluklara rağmen kıraathanelere gelenlerin kafasındaki bu düşünceleri sildim. Artık Kemaliye Mahallesi’nde sevilen bir kadın kahveci haline geldim. Sevilmeye başladım’’ diye konuştu.

KENDİ İŞYERİNİ AÇMAK İSTİYOR

Ailesinin işlettiği kıraathanede işini severek yaptığını dile getiren Günnaz Çetinkaya, “Bütün günüm kıraathanede geçiyor. Çay yapıyorum, temizlik yapıyorum çay dağıtıyorum. Hizmet sektöründe servis yapmayı ve çalışmayı seviyorum. Annem ve babamın bana ihtiyacını olduğunu düşünerek turizm sektöründe çalışmayı bırakarak ailemin işlettiği kıraathaneye geldim. İşimi seviyorum’’ diye konuştu. En büyük hayalinin kendisine ait bir işyeri açmak olduğunu ifade eden Çetinkaya, “Bundan sonraki hayalim turizm sektöründe ve ailemin işyerinde edindiğim tecrübeleri sahil kıyısında kendime ait açacağım bir yerde müşterilerime sunabilmek. Bu hayalimi gerçekleştirmek için çabalayacağım. Hayalime emin adımlarla ilerleyeceğim’’ dedi.

Açıklamasında kadının toplumdaki önemine de değinen Çetinkaya, toplumda kadının başaramayacağı iş olmadığını dile getirdi. Kadının el attığı her işin üstesinden geleceğine inandığını ifade eden Çetinkaya, “İnsan yeter ki istesin. Bir kadın her yerde çalışabilir. Kadın her işi başarabilir ve üstesinden gelebilir. Ben bunu yapabiliyorsam, tüm kadınlarımızda toplumun farklı alanlarında farklı işleri yapabilirler. Yeter ki istesinler’’ dedi.

KADINLAR ONU ÖRNEK ALDI

Çetinkaya’nın babası Ramazan Çetinkaya, kızının ilk zamanlarda mahallende tepki gördüğünü ancak çalışkanlığı ve azmiyle artık mahallenin rol modeli haline geldiğini dile getirdi. Baba Çetinkaya yaptığı açıklamada, “Kızımın çalışmasını çok seviyorum. İlk zamanlarda sıkıntı yaşıyorduk. Özellikle mahallenin erkekleri tepki gösteriyordu. Ancak azmi ve çalışkanlığıyla bu tepkileri yendi. Müşteriler ona alıştı.  Gençlere ve kadınlara örnek olacak bir davranış sergiliyor. Yanımızdaki mahallede bir kahvehanede kızımı örnek olarak kadın çalışmaya başladı. Hem mahallemize hem de çevremizdeki mahallelere rol model haline geldi. Kendisiyle gurur duyuyorum’’ dedi.

Kıraathaneye gelen müşteriler ise Günnaz Çetinkaya’dan memnun olduklarını ve çalışkanlığı ile mahallenin gençlerine örnek olduğunu ifade ettiler. Nermin Uçtu

 

 

 

 

 

Share
620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ