logo

reklam
10 Ağustos 2018

KADES ile kadınlar polise daha hızlı ulaşıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan KADES ile şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınlar, ihbarlarını polise daha hızlı iletiyor. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre KADES üzerinden il genelinde 64 ihbarda bulunulmuş, bu ihbarlardan 8’inin asıllı olduğu anlaşılmış ve ekipler tarafından değerlendirilmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) ile şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri sağlanıyor.

IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara ücretsiz yüklenebilecek olan KADES uygulaması, şiddet mağduru ya da şiddete uğrama ihtimali bulunan kadınların kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabilmesini sağlıyor. Zaman kaybını önleyen ve çok hızlı işleyen uygulamada adrese yönlendirilen kolluk kuvvetleri mağdur kadınlara en kısa sürede yardım ediyor.

“BİLGİLER PROGRAMA KAYDEDİLİYOR”

KADES uygulaması hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddetle Mücadele Bürosu tarafından Kadın Konuk Evi’nde eğitim verdiği ifade etti.

İl Müdürü Konan, sistemin nasıl işlediğiyle ilgili bilgi vererek, “Kadınlar önce uygulamayı telefona indiriyor. Kullanma dahilinde telefonun konumunun açık olması gerekiyor. Kullanıcılar uygulamaya ad, soyad, doğum yılı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve telefon numarasıyla giriş yapıyor. Gerekli bilgileri programa kaydediyor” dedi.

“KADINLAR İÇİN KURULMUŞ BİR PROGRAM”

KADES’in kadınlar için kurulmuş bir program olduğuna dikkat çeken Konan, “Mağdur kadın herhangi bir can güvensizliği hissettiği an ilk olarak uygulamadaki ‘Yardım iste’ butonuna basıyor kadın. Sonra ‘Emin misiniz?’ şeklinde bir uyarı geliyor. Ona da ‘Evet’ diye onayladıktan sonra artık program tanımlanıyor. Uygulamanın bu iki ayaklı onay süreci yanlış basmaları elemek için yapılmış. Sonrasında konum kayıtlı ve sistemde bilgiler kayıtlı olduğu için herhangi bir yerdeyken butona bastığında o bilgi emniyete düşüyor. Emniyet de konuma en yakın yerdeki ekibini gönderiyor. Ama telefonun konumu ve internet kapalıysa uygulamada kayıtlı olan kişinin adresine gidiyor emniyet ekipleri. Böyle bir süreç var” şeklinde konuştu.

Konan, asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 271’inci maddesi uyarınca yasal işlem yapıldığının altını çizdi.

“TEDBİR KARARI VE BARINMA İHTİYACI VARSA BİZE YÖNLENDİRİLİYOR”

KADES uygulamasının emniyete ait bir uygulama olduğunu belirten Konan, “Emniyete düşen ihbarları onlar değerlendirip sonuçta bizim yapabileceğimiz uygulamada direk bizimle vatandaşı görüştürüyorlar. Yani çocuk, kadın koruma talebi varsa bizim devreye girip bunu halletmemiz isteniyor. Şiddet öyküsüyse emniyet müdahale ediyor. Tedbir kararı ve barınma ihtiyacı varsa bize yönlendiriyor. Barınmayı da sağlıyoruz, normal korunma kararlarının takibini de biz yapıyoruz” dedi.

KADES ÜZERİNDEN 64 İHBAR YAPILDI

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre KADES üzerinden il genelinde 64 ihbarda bulunulmuş, bu ihbarlardan 56’sının asılsız, 8 adet ihbarın da asıllı olduğu anlaşılmış ve ekipler tarafından değerlendirilmiştir. Buket Uşaklı

Share
189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ