logo

reklam
13 Nisan 2018

“Kademeli olarak kapatmak istiyorlar”

Cumhuriyet Anadolu Lisesi önünde, lisenin yerinin değiştirilmemesi için öğrenci velileri ve okul aile birliği üyeleri tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in de destek verdiği basın açıklamasında, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin ‘taşınma’ adı altında, yeni öğrenci alımı yapmayarak kademeli olarak kapatılacağı yönündeki iddialar dile getirildi.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nurten Yürdem, öğrenci velileri ile birlikte Cumhuriyet Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Basın açıklaması gerçekleştirmemizdeki amaç, aldığımız duyumlara göre, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yavrularımızın ‘oldu-bitti’ ile kendi okullarından ayrılarak Manisa’nın ücra bir köşesine gönderilmesini engellemektir” dedi. Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilerin başka bir okula gönderilerek, lisenin şu anki yerinin, lisenin hemen bitişiğinde yer alan Çağatay Uluçay İlkokulu’na tahsis edilmesinin planlandığını dile getiren Yürdem, Çağatay Uluçay İlkokulu öğrencilerinin adreslerinin okula uyup uymadığının kontrol edilmesini istediklerini vurguladı. Çağatay Uluçay İlkokulu’na, adrese dayalı kayıt sistemiyle yalnızca adresleri uygun olan öğrencilerin alınmasının, okulda doluluğa sebebiyet vermeyeceğinin altını çizen Yürdem, “Çağatay Uluçay İlkokulu’na sadece adresleri uygun olan öğrenciler alınırsa, bizim Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde eğitim gören çocuklarımız yerlerinden edilmemiş olacaklardır” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI DEVLETTEN SOĞUTMAYIN”

Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin taşınmasına değil, kapatılmasına karşı olduklarını vurgulayan Yürdem, çoğu öğrenci velisinin asgari ücretle çalıştığını ve okulun taşınması durumunda servis ve yemek ücretleri nedeniyle ailelerin maddi olarak oldukça zor duruma düşeceğini ifade etti. Liselerinin taşınması durumunun öğrencileri de psikolojik olarak olumsuz etkilediğini belirten Yürdem, “Durumumuzu Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne bildirdik. Müdür ise bizlere, ‘Benim de çocuğum Akhisar’da okuyor. Bu işi fazla büyütmeyin’ dedi. Fakat bir İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün aldığı maaş ile asgari ücret bir değil” dedi. Yürdem, Manisa Vali Yardımcısı Volkan Köksal’dan da yardım istediklerini dile getirerek, “Vali Yardımcısı Volkan Köksal, bizleri kovmaktan beter etti. Bizim sadece okulumuzu istiyoruz. Kimseden başka bir talebimiz yok. Çocuklarımız mağdur olmasın” şeklinde konuştu. Yürdem, “Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin kademeli bir şekilde kapatılmasını istemiyoruz. Yetkililer bu okulda okuyan 540 öğrenciyi düşünerek karar versinler. Çünkü bu 540 öğrenci, ileride şimdiki yetkililerin yerlerinde oturacaklar. Çocuklarımızı devletten soğutmayın” dedi.

“SEÇİM BİR GÜN, HAYAT HER GÜN DEVAM EDİYOR”

Gerçekleştirilen basın açıklamasına katılan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Seçim bir gün, hayat her gün devam ediyor. Biz burada siyasi kimliğimizle değil, velilerin çağrısıyla bulunuyoruz. Bu okulda da, her partiden öğrenci velilerimiz var. Milli Eğitim’in, adı üstünde ‘Milli’ olması gerekir” diye konuştu. 4+4+4 eğitim sistemi ile okulların kapasitesinin öğrencilere yeterli olmayacağını, bazı okulların kapanacağını ve birçok öğrencinin mağdur olacağını daha önce de dile getirdiklerini ifade eden Özel, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin adı ve köklü varlığı gereği Cumhuriyet kurulurken sağlanan birliğin, Cumhuriyet Anadolu Lisesi savunulurken de oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Özel, Manisa’da da TBMM’de de velilere destek olmaya ve velilerin sesi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Cumhuriyet bizimdir, bizim kalacak’, ‘Cumhuriyet burada, dimdik ayakta’ ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları ile basın açıklamasına destek verdiler. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in basın açıklamasına ‘halkı temsilen’ katıldığını belirten Yürdem, Milletvekili Özel’e desteğinden ötürü teşekkürlerini sundu. Gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, CHP Kadın Kolları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Sare Kurtulan

 

Share
612 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ