logo

reklam
13 Mart 2018

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif törenle anıldı

Şehzadeler Şehitler Ortaokulu’nun İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle düzenlediği programda Şehitler Ortaokulu öğrencileri, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna edilmesini canlandıran kısa bir tiyatro gösterisi sahneledi.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Şehzadeler Şehitler Ortaokulu tarafından tören düzenlendi. Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Mustafa Hakan Güvençer, 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP İl Başkanı Semih Balaban, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şehitler Ortaokulu Müdürü Tayfun Sarıbeyler’in ardından konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Mehmet Akif Ersoy’un neden İstiklal Marşı’nı yazdığını anlatarak, İstiklal Marşı’nın eşsiz bir eser olduğunu söyledi.

MISRA MISRA İSTİKLAL MARŞI’NI ANLATTI

Okumuş, İstiklal Marşı’nın kıta kıta ve mısra mısra içerdiği anlam ve duyguları anlatarak, “İstiklal Marşı’mız ebedi bir yapıttır. İstiklal Marşımızda Türk Milleti’nin neden savaştığı, neden bağımsızlığını ilan ettiği, bir vatanın bir ulus için ne kadar önemli olduğu, inançla birlikte gelen kahramanlığı anlatmaktadır. Allah Türk Milleti’ne bir daha bir İstiklal Marşı yazdırmayı göstermesin” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Şehitler Ortaokulu öğrencileri, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna edilmesini canlandıran kısa bir tiyatro gösterisi sahneledi. Tiyatro gösterisinin ardından salondaki bütün katılımcılar ayağa kalkarak İstiklal Marşı’nın son iki mısrasını hep bir ağızdan okudular. Oratoryo gösterisi ile sona eren program katılımcıların büyük beğenisini topladı. Buket Uşaklı

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ