logo

reklam
22 Ocak 2018

İşte 2018’in en gözde meslekleri

Manisa’da Çalışma ve İş Kurumu tarafından 2017 yılında yapılan İşgücü Piyasası Araştırmasında en çok dikiş makinecisi, montaj işçisi ve plastik enjeksiyon üretim elemanı bulmakta sıkıntı yaşandığı ortaya çıktı. Ayrıca bu yıl istihdam artışı ve azalışı beklenen mesleklerinde belirlendiği araştırmada en çok istihdamın makineci, plastik enjeksiyon üretim elemanı ve madencilik sektöründe, istihdam azalışının da yemekhane servis işçisi, sekreter ve tır şoförü mesleklerinde olacağı belirtildi.

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sinan Aktaş, 2017 İşgücü Piyasası Araştırması raporu sonuçlarını açıkladı. Aktaş, İşgücü Piyasası Araştırması raporunun her yıl işyerleri ziyaret edilerek işverenlerin önerileri doğrultusunda oluşturulan bir rapor olduğunu kaydetti. Aktaş, “Bu rapor kurumumuz tarafından işgücü piyasasında mevcut ve gelecek beklenen mesleki değişim ve gelişimlerin izlenmesi ile işgücü piyasasının işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu meslek ve becerilerinin tespit edilmesi amacıyla hazırlandı. Bin 59 işyeri ziyaret edilerek anket çalışması uygulandı. Sektörlere göre çalışan sayıları incelendiğinde 469 işyeriyle en fazla işyerine sahip imalat sektörü çalışan sayısı olarak 49 bin 288 kişi ile ilk sırada yer aldı. Kadın çalışan sayısının erkek çalışan sayısından fazla olduğu iki sektör insan sağlığı ve sosyal hizmet ve faaliyetleri ile eğitim sektörü öne çıktı” dedi. Manisa’da en fazla açık iş olan mesleklerin başında beden işçisinin yer aldığını kaydeden Aktaş, makineci (dikiş), madenci, montaj işçisi (havalı tornavida), plastik enjeksiyon üretim elemanı, metal mamuller montaj işçisi, CNC torna tezgahı operatörü, plastik profil üretim operatörü(ekstrüzyon), pres tezgahı operatörü (kesim), teneke kutu imal işçilerinin daha şanslı olduğunu söyledi.

İl Müdürü Sinan Aktaş, araştırma kapsamında işverenlere son 1 yıl içerisinde hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektiklerinin de sorulduğunu belirterek, eleman temini konusunda sıkıntı yaşanan mesleklerin başında makineci (dikiş), montaj işçisi, plastik enjeksiyon üretim elemanı, CNC torna tezgah operatörü, güvenlik görevlisi, pres tezgahı operatöründe, mekanik bakım onarımcısının geldiğini söyledi.

İSTİHDAM ARTIŞI VE AZALIŞI BEKLENEN MESLEKLER ARAŞTIRILDI

Rapora göre net istihdam artışı ve azalışı beklenen mesleklerinde tespit edildiğini vurgulayan Aktaş, “Ekonomilerde gelecek dönem istihdam eğilimini belirlemek, işgücü piyasasını oluşacak dalgalanmaları önceden görmek ve buna yönelik politikalar geliştirmek için önemli bir araçtır. Bu kapsamda işverenlere işgücü araştırmaları ile bir sonraki yıl öngördükleri istihdam tahminlerini meslek bazında sorarak gelecek dönem istihdam eğilimleri tespit edildi. Rapora göre makineci (dikiş), plastik enjeksiyon üretim elemanı, madenci, güvenlik görevlisi, metal mamuller montaj işçisi, akü işçisi, inşaat işçisi, temizlik görevlisi mesleklerinden net istihdam artışı bekleniyor. Öte yandan yemekhane servis işçisi, sekreter, tır-çekici şoförü, ayakçı (tekstil), depo işçisi, makine montajcısı, ahşap kalıpçı, aşçı, otobüs muavinliği mesleklerinde de net istihdam azalışı bekleniyor” diye konuştu. Nermin Uçtu

 

Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ