logo

reklam
12 Ocak 2018

İş, aş, ekmek için meydanlara indiler

İşveren Sendikası olan Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası (MESS) ile ücret artışı konusunda uzlaşma sağlayamayan Türk Metal Sendikası’nın üyesi İşçiler Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı. MESS’in yüzde 6,4’lük teklifini protesto eden işçiler, davullu zurnalı eylemde hem halay çekti hem de slogan attı.

Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası arasında anlaşmalar sonuçsuz kaldı. İşveren sendikası MESS’in yüzde 6,4’lük zam teklifine karşı yüzde 38 zam isteyen Türk Metal Sendikası işçileri Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı. Ellerinde Türk bayrakları, sendika bayrakları ve dövizlerle alana gelen yaklaşık bin işçi, slogan atarak MESS’i protesto etti. İşçiler ellerinde ‘Türk metal işçisinin sabrını sınama’, ‘Anayasa yasa dediler, işçi emekçi hakkı yediler’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘İş ekmek yoksa barış da yok’ yazılı pankartlar taşıdı, slogan attı. Eylemde açıklama yapan Türk Metal Sendikası Manisa 1. Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli, “Bıçak kemiği kesti, meydanlar ısındı. Çalıştık, canımızı dişimize taktık. İşyerimizi evimiz bildik. Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz. Gece demeden gündüz demeden üreten biziz. Biz çok şey istemiyoruz, hakkımız olandan başka bir şey istemiyoruz. Artık biz de kazanmak istiyoruz. Alın terimizin karşılığını istiyoruz. MESS’le yürütülen toplu iş sözleşmelerinde sözün bittiği yere geldik. Ancak eylemin başladığı yerdeyiz. Sesimizi çığlığımızı her yerde duyuracağız.Bugüne kadar toplu sözleşme masasında kendimizi anlattık.Bunda sonra yollarda meydanlarda olacağız. Eylem kararları alındı. Mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Meydanlardan sokaklardan MESS’i uyarıyoruz. Taleplerimizi ve tepkimizi hafife almayın” diye konuştu.

İşçilerin her türlü fedakarlığı yaptığını söyleyen Dereli, “Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikaya iletilmeden grev kararı alınamaz. Ancak arabulucu raporu alındığı anda grev kararı zaman geçirmeden alınacaktır. Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta burada olmak bizim tercihimiz değil. Gerekirse hakkımızı alana kadar bu meydanları MESS’e dar edeceğiz.  Haklı taleplerimiz masada kaldı. Sonuca yakınlaşamadık bile. Siz üretmeye devam edin diyorlar ama ekmeğinizi karşılığını almaya gelince sesinizi çıkarmayın diyorlar. ‘Ne verirsek onunla idare edin’ diyorlar” dedi.

Açıklamanın ardından slogan atmaya devam eden işçiler davul zurna eşliğinde halay çekti. Bir süre halay çeken işçiler daha sonra meydandan ayrıldı. Nermin Uçtu

 

Share
378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ