logo

reklam
03 Ocak 2018

İranlı psikolog hayalleri için ayakkabı ustası oldu

İran’da üniversitede psikoloji eğitimi alan ancak mesleğinde yükselmek için Amerika’ya gitmeyi hayal eden 28 yaşındaki Nazenin Jamali Manisa’da ayakkabı ustası oldu. Amerika’nın İran vatandaşlarını ülkesine direk olarak almadığını söyleyen Jamali, hayallerine kavuşmak için 2 yıldır Manisa Ayakkabıcılar Sitesi’nde çalışıyor.

Manisa’da Ayakkabıcılar Sitesi’nde genellikle erkekler çalışırken, İranlı psikolog Nazenin Jamali, sitenin ilk kadın çalışanlarından biri oldu. Ülkesinde üniversitede psikoloji eğitima alan Jamali, 2 yıl önce inşaat mühendisi olan eşiyle birlikte Türkiye’ye gelip Manisa’ya yerleşti. Psikoloji eğitimini ilerletmek ve kendini geliştirmek için aslında Amerika’ya gitmeyi hedefleyen Jamali, Amerika’nın İran vatandaşlarını direk ülkesine almadığı için Türkiye’de bir süre kalması gerektiğini anlattı. Bu süre içinde hayatlarını devam ettirmek için iş aradıklarını ve eşinin fabrikada çalışmaya başladığını dile getiren Jamali, kendisinin de ayakkabıcılık yaptığını söyledi.

Genellikle erkek çalışanların bulunduğu Ayakkabıcılar Sitesi’nde yaklaşık 2 yıldır çalıştığını anlatan Jamali, İran’da mesleğini geliştimek için şartların yeterli olmadığını söyledi. Jamali, “Türkiye’ye geldiğimde ayakkabıcılığı bilmiyordu. İlk defa bu işi yapıyorum. Aslında psikoloji mezunuyum. Ama ayakkabıcılığı öğrendim. Zor değil benim için. Amerika’ya gitmek istiyorum. Orada üniversiteye gideceğim. Türkiye’de ne kadar kalacağımı bilmiyorum. Esas amacım Amerika’da üniversite eğitimi yükseltmek. Orada şartlar daha iyi. Mesleğimi geliştirmek istiyorum. İran’dan Amerika’ya gitme ihtimalim yok. Önce burada kalmam gerekiyor” dedi.

ESNAF ÇOK SEVDİ

Manisa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Narin, Ayakkabıcılar Sitesi’nde ve sektörde çok az kadının çalıştığını belirterek, kadın çalışanları gördükçe mutlu olduklarını söyledi. İranlı psikilog Nazenin Jamali’nin de ayakkabıcılığı öğrendiğini anlatan Mehmet Narin, “Mehmet Narin, “Biz bayanların sektöre girmesinden çok memnunuz. Sektörümüzün gidişatını değiştirdiler. Artık burada çalışanlar daha kibar. Bayanlarımız sektöre can ve kan veriyor. Biz çok memnunuz. İngilizcesi çok iyi olduğu için yurtdışı anlaşmalarımızı kolaylıkla yapabiliyor. Fuarlarda ondan çok büyük destek alıyoruz” diye konuştu. Diğer bir esnaf Mustafa Akgül de, Amerika’da eğitimini yükseltme hayali olan İranli Jamali’nin gitmesini istemediklerini söyledi. Kısa sürede işi öğrendiğini anlatan Mustafa Akgül, “Burada kalmasını istiyoruz. Kendisini çok seviyoruz. Ayakkabıcılığı ilk defa yapıyor. Ama kısa sürede öğrendi. Onun yapabildiklerini öğrenmek için 4 yıl çalışması gerekenler oluyor” diye konuştu. Nermin Uçtu

Share
709 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ