logo

reklam
11 Ekim 2017

İlk ders Bakan Özlü’den

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, burada yılın ilk dersini verdi. Özlü, “Türkiye’nin gerçek açığı teknoloji açığıdır. Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatırız işte o zaman Türkiye ticaret açığını kapatır, cari açığını kapatır” dedi.

Buket Uşaklı – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, MCBÜ 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. MCBÜ Sağlık Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Bakan Özlü, yeni eğitim ve öğretim yılının açılış dersini verdi. MCBÜ Sağlık Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını MCBÜ Rektörü Ahmet Kemal Çelebi yaptı. Çelebi, “Üniversitelerin eğitim, öğretim, araştırma, sağlık ve diğer toplum hizmetlerinin yanında ülke ve dünya sorunlarıyla da ilgilenmek durumundadır. Bugün terör dünyanın en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Özellikle ülkemizde ve bölgemizde yaşananlar çok uluslu bir terör saldırısıdır. Bilinen bütün terör örgütlerini çıkarları doğrultusunda kullanan, büyük güçleri, servisleri ve küresel sermayeyi artık herkes apaçık görmüştür. FETÖ/DEAŞ/DHKPC gibi terör örgütleri sadece birer tetikçidirler. Devletimizin bütün kurumlarının bir gecede bombardımana tutulduğu, tankların sokaklarda masum insanlara kurşun yağdırdığı, ülkenin Cumhurbaşkanına ölüm timlerinin gönderildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalandığı, milletimiz, vatanımız, ortak irademiz, coşkumuz ve hayallerimizin hedef alındığı zorlu günler yaşadık. Ancak büyük Türk milleti merhameti, şefkati, sevgiyi, paylaşmayı hakkı ve adaleti yeryüzünde hakim kumla yolundaki kutlu yürüyüşünü, birlik içinde ve sarsılmaz bir irade ve kararlılıkla sürdürmektedir. Türkiye’nin bu mücadeleden başarıyla çıkacağına inancımız tamdır. Çünkü Allah doğruların yardımcısıdır” dedi.

2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenci sayılarının 55 bin 59’a ulaştığını belirtti. Çelebi, “Geçtiğimiz mart ayında tanıtım toplantısını yaptığımız Teknokent’in açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün teşrifleriyle resmi açılışını gerçekleştirdik. Teknokent’imiz 6 ay gibi kısa bir sürede yüzde 90 doluluk oranına ulaşmıştır” ifadelerine yer verdi.

İLK DERS BAKANDAN

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen müzik dinletisinden sonra Bakan Özlü, yeni eğitim öğretim yılının ilk dersini verdi. Bakan Özlü, bilim ve teknoloji hakkında teorik bilgiler vererek, insanlığa fayda sağlayacak konular üzerinde bilimi geliştirmenin öncelikleri olduğunu ifade etti.

“TEKNOLOJİ ÜRETMEMİZ GEREKİYOR”

“Teknoloji üretmemiz gerekiyor” diyen Bakan Özlü, “Bizim bütün faaliyetlerimizin odağında aslında bu vardır. Türkiye’nin gerçek açığı teknoloji açığıdır. Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatırız işte o zaman Türkiye ticaret açığını kapatır, cari açığını kapatır. İhracatımız içerisindeki yüksek teknoloji ürünlerin payı yüzde 3,6-4’ler mertebesinde. Bizim sattığımız 100 dolarlık ürünün sadece 4 doları yüksek teknolojiden oluşuyor. Bizim ihracatımızın katma değeri düşük ürünler oluşturmalı. Bunun temelinde de teknoloji var” şeklinde konuştu.

Bakan Özlü, Türkiye’nin dört bir yanında, denize ve limana entegreli olarak mega endüstri bölgeleri kurmak istediklerini belirterek, “Bu bölgeler, Singapur ve Çin gibi ülkelerde var. Bu mega endüstri bölgeleri büyük ölçekli ekonomiye geçiş kapısı olacak. Düşündüğümüz planlamada; bir Doğu Karadeniz’e, bir Batı Karadeniz’de, Güney Marmara’da, Kuzey Ege’de ve Doğu Akdeniz’de mega endüstri bölgeleri kurmayı istiyoruz. Bu bölgeler belli alanlara yoğunlaşacak” ifadelerini kullandı.

“AKADEMİSYENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Üniversitelerde eğitim ve araştırmanın çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Özlü, “Amacımız yüksek katma değerli ürün üretmek ise yüksek teknoloji üretmek zorundayız. Ancak yüksek teknoloji ve yüksek katma değer elde edebiliriz. Bizim Bakanlık olarak bütün amacımız Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünler üreten, yüksek teknoloji üreten ve bu sayede cari açığını kapatan, ekonomisini büyüten bir ülke olmasıdır. Burada siz akademisyenlere büyük görev düşüyor. Sizlerin yetiştireceği gençler sanayimizde iş yapacaklar. Bakanlıkta o kadar çalışıyoruz ama en son eğitime dayanıyor. Yüksek nitelikli insan kaynağınız yoksa bizim bakanlığımızın veya diğer bakanlıkların başarılı olması çok zordur. Eğitim ve araştırma boyutu çok önemlidir. Üniversitelerimizi destekleyip sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Bakan Özlü, konuşmasının sonunda markalaşmanın önemine değinerek, “Para yani katma değer, tasarım ve mühendisliktedir. Ne zaman ki biz tasarım ve mühendislik kabiliyetimizi geliştirdik işte o zaman kendi markalarımızı oluşturacağız. Yerli marka otomobil diyoruz. Otomotiv sanayide Türkiye çok güçlü bir altyapıya sahip ama markamız yok. Türkiye’nin markalar geliştirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tören, sosyal sorumluluk projeleri ve 2016 yılı bilimsel yayın performansı ödüllerinin takdimiyle son buldu.

Share
363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ