logo

reklam
15 Aralık 2017

“İlaca gelen zam vatandaşı etkilemeyecek”

İlaç kaynağındaki satın alma bedellerindeki yükselişin ilaç fiyatlarına yansımasıyla birlikte 19 Aralık’ta 915 ilacın fiyatına yüzde 16’dan fazla zam gelecek. Eczanede satılan bütün ilaçların zam alacağı yönünde bir algı oluşturulduğunu savunan 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, “915 kalem ilaç zam alacak ama bunların birçoğu pratikte gündelik satılan ilaçlar değil, daha spesifik ilaçlar. Vatandaşın çok mağdur olmadan geçici bir dönem olduğuna inanıyoruz” dedi.

İlaç kaynağındaki satın alma bedellerindeki yükseliş ilaç fiyatlarına yansıyacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yayımladığı listeye göre 19 Aralık’ta 915 ilacın fiyatı yüzde 16’dan fazla zamlanırken, 962 kalem ilacın fiyatı ise yüzde 14 oranında düşecek. Yapılacak zamların ardından ilaç fiyatlarına şubat ayında kur seviyesine göre bir zam daha yapılacak.

“BÜTÜN İLAÇLAR ZAM ALACAKMIŞ GİBİ BİR ALGI OLUŞTURULDU”

29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, ilaçlara gelecek zamları değerlendirdi. Eczanede satılan bütün ilaçların zam alacağı yönünde bir algı oluşturulduğunu savunan Balı, “19 Aralık’ta sanki eczanede satılan bütün ilaçlar zamlanacakmış gibi bir algı oluşturuldu. Halbuki burada 915 kalem ilaç zam alacak ama bunların birçoğu pratikte halka sattığımız gündelik satılan ilaçlar değil, daha spesifik ilaçlar” ifadelerini kullandı.

Balı, ilaca gelecek olan zammın bütün ilaçları kapsamadığının altını çizerek, “Çok küçük bir bölümünde, az bir miktarda zam gelecek. Eczacılar zaten yeterli miktarda ilacı eczanelerinde bulundurduğu için bu dönemi sıkıntısız atlatacağız gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

“STOKÇULUK NE İNSANİ NE VİCDANİ NE DE HUKUKİDİR”

Balı, Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde döviz kuru ayarlaması nedeniyle bazı ilaçlara zam geleceği için ilaçların bulunamadığı yönündeki haberlere yanıt vererek, stokçuluğun önlenmesi amacıyla eczane ve ecza depolarını denetlemekte olduğuna dair yaptığı açıklamaya ilişkin, “Sağlık Bakanlığı’nın ‘İlaca zam gelince eczaneler stok yapıyor’ gibi bir açıklaması var. Eczacılar, halk sağlığı yoluna yemin etmiş bir meslek grubunun mensuplarıdır. Eczacılık, ‘2 ilacı alayım, 2 ay tutayım, işte 5 lira zam gelecek, bunun kar edeyim’ denilecek bir meslek değil. Bu ne insanidir ne vicdanidir ne de hukukidir. Yani biz elimizde olan ilacı hem kanunen hem de vicdanen satmak ve hastaya ulaştırmak zorundayız. Bunu daha önce yaşadık hatta. Bunun için gereken cezaları da ödedik. Bakanlık gerekli denetlemeleri yapıyor. Reçeteli ya da reçetesiz ilaçları bir şekilde hastalara ulaştırıyoruz. Elimizden geldiği kadar belirlenmiş kurallar çerçevesinde çalışıyoruz” dedi.

“ORTADA ECZANELER AÇISINDAN BİR ZARAR VAR”

“915 kalem zam alacak ama 962 kalem ilacın da aynı oranda fiyatı düşmüş olacak” diyen Balı, “Yani ortada eczaneler açısından bir zarar var. Vatandaşlar, ilaçların fiyatları artınca ilaca ulaşmakta maddi olarak bir miktar güçlük çekecekler. Bu ilaç zammı açıklandıktan sonra maalesef farklı nedenlerle birçok ilacı bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. O, ilaç yokluğu dönemleri eskisi kadar olmasa da spesifik ilaçlarda yine ufak tefek sıkıntılar yaşanmaya başladı. Halk açısından da böyle bir sıkıntısı da var” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞI ÇOK FAZLA ETKİLEYECEK DURUM DEĞİL”

Balı son olarak, “‘Genel bir zam geliyormuş’ algısı oluşturuldu ama öyle bir şey yok. Yani çok az bir ilaca çok az bir zam gelecek. Vatandaş da çok mağdur olmadan geçici bir dönem olduğuna inanıyoruz. Benim eczanemde 2 bin 800 kalem ilaç var. Bu 915’in içinden 200-300 kalem ilacı satıyoruz. Yani eczane kesintisinde onun yüzde 10 ile 15’lik bir zam gelmiş gibi algılıyorum ben bu işi. O da vatandaşı çok fazla etkileyecek durum değil” dedi. Buket Uşaklı

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ