logo

reklam
13 Mayıs 2018

İhracat, Somalı kadınların elinden çıkıyor

Soma’da, çoğunluğunu 2014 yılındaki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerinin eşlerinin ve yakınlarının oluşturduğu kooperatif, Dünya standartlarında oluşturduğu işleriyle ve ihracatıyla, ‘Üniformanın başkenti’ olmaya aday gösteriliyor.

2014’te yaşanan maden faciasının ardından kurulan üretim ve işletme kooperatifi, aldıkları eğitimlerle meslek sahibi olan Somalı ev kadınlarının alternatif geçim kaynağı haline geldi. Büyük çoğunluğu madenci eş ve yakını kadınların oluşturduğu kooperatif, ihracat odaklı üniforma markası Dressbest’in yönlendirdiği iş hacmiyle ayakta duruyor. Kooperatif içinde yer alan dikiş atölyesinin tüm makine teçhizatını ve altyapısını hibe eden ve Somalı kadınları biçki-dikiş konusunda usta terzileri ile 1 yıl boyunca eğiten Dressbest, 2 buçuk yıldır, ihraç ettiği ürünlerin bir kısmının burada üretilmesini sağlıyor.

Dressbest firmasının sahibi Tülin Yazıcı, Soma’daki atölyenin bölge kadınları açısından kritik değer taşıdığını belirterek, “Şimdiki hedefimiz, devletimizin de desteğiyle, kooperatifi büyütmek ve Dressbest’in üretiminin en az yüzde 10’unu Soma’ya taşımak. Üniforma kullanımının yoğun olduğu turistik bölgelere yakınlığı ve dünya standartlarında iş çıkarabilen, çalışkan, güçlü kadınlarıyla Soma, ‘üniformanın başkenti’ olmaya aday” şeklinde konuştu.

13 Mayıs 2014’te meydana gelen Soma maden faciasının ardından Soma’daki kadınların çalışmak istediğini fakat alternatif iş olanağı olmadığını gözlemlediğini ifade eden Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Soma Belediyesi iş birliğiyle başlattığı, 387 üyeli Soma’da Önce Kadın Üretim ve Eğitim Merkezi projesi kapsamında Soma’da, kadınların kendi yönettikleri Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne dönüştü.

42 ÜLKEYE ÜNİFORMA ÜRETİYORLAR

KAGİDER üyesi olan Dressbest firmasının sahibi Tülin Yazıcı’nın yarattığı iş hacmi ile Somalı kadınlar için alternatif geçim kaynağı haline gelmiş durumda. İhracat odaklı üniforma markası Dressbest’in, havayollarından otellere, devlet kuruluşlarından hastanelere kadar dünyanın 42 ülkesindeki prestijli müşterileri için ürettiği üniformaların bir kısmı, Somalı kadınların elinden çıkıyor. Bugün atölye çalışanı kadınlar için adeta bir ‘anne’ figürü haline gelen Tülin Yazıcı, halen Somalı kadınların ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için önemli çaba sarf ettiğini belirtti.

Yazıcı, “Somalı kadınların el emeği ile ürettikleri ürünler, dünyanın çeşitli noktalarında pek çok büyük markanın müşterileriyle olan yüz yüze temaslarında imajlarını belirliyor. Yaşanan elim facianın ardından Soma’da kadınların üretime katılması ve ekonomik olarak güçlenmeleri ile edindiğimiz deneyim bize yeni bir ufuk açtı. Gördük ki buradaki kadınlar iş hayatına dahil olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorlar. Madenciliğe mahkûm gibi görünen bir bölgede alternatif geçim kaynağı sağlanması, herkese umut verdi. Biz şimdi bu umudu büyütmek istiyoruz” dedi.

FİRMALARI, SOMALI KADINLARLA İRTİBATA GEÇMEYE DAVET ETTİ

Kooperatifi büyütmeyi hedeflediklerini belirten Yazıcı, “Kooperatif bünyesindeki dikiş-nakış atölyesi tüm markaların hizmetine açık. Özellikle bayram, yılbaşı gibi özel günlerde müşterilerine Somalı kadınların el emeğiyle ürettikleri keçe çantalar, telefon kılıfları gibi anlamlı hediyeler sunmak isteyen firmaları Soma’da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile irtibata geçmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, “Somalı kadınlara sürdürülebilir bir iş modeli yaratmak hedefiyle yola çıkılan proje kapsamında, merkezin sipariş alması gerekliliği bir öncelikti. Bu noktada KAGİDER üyesi ve Dressbest Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Yazıcı, merkezin kalıcı bir üretim atölyesine dönüşmesi yolunda çok önemli sosyal sorumluluk projesine imza atta. Gönülden destekleriyle Soma’da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde bir üretim atölyesi kuruldu. Soma’da ortaya koyduğumuz bu dayanışma modelinin sürdürülebilir hedeflere ulaşmada rol model bir çalışma olduğuna ve küresel anlamda uygulanabilir bir çalışma olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. Oktar, tüm Somalı kadınlar adına Tülin Yazıcı’ya teşekkürlerini sundu. Aylin Ak

 

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ