logo

reklam
12 Ocak 2018

“Hizmetin gitmediği tarlalardan su parası alıyorlar”

Orman ve Su işleri Bakanı’na soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Devlet Su İşlerinin, 2013 yılından bu yana çiftçinin kendisine ait kuyulardan suladığı arazilerden ‘su kullanım hizmet bedeli’ aldığını belirtti. Nurlu, “DSİ’nin hizmet götürmediği halde, çiftçinin arazisinden çıkan suyun parasını istemesinin adaletle, hakla ve hukukla ilgisi yoktur. AKP’nin bu icraatı, yeni bir ‘Sorma ver parası’ uygulamasıdır” dedi.

Ülkede en fazla sulama birliği kooperatifine sahip Manisa’da kooperatiflerin sulanmayan araziler için çiftçilerden para istemesini meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, çiftçiden sorma ver parası alındığını söyledi. Orman ve Su işleri Bakanına soru önergesi veren Mazlum Nurlu önergesinde, çiftçilerin yoğun şikayetine neden olan bu haksız uygulamadan ne zaman vazgeçileceğini sordu.

Devlet Su İşlerinin, 2013 yılından bu yana çiftçinin kendisine ait kuyulardan suladığı arazilerden ‘su kullanım hizmet bedeli’ aldığını belirten Nurlu, yaptığı açıklamada, “Haksız yere alınan bu bedelleri ödeyemeyen çiftçilerin traktörlerine haciz gelmeye başlamıştır. Manisa’nın birçok ilçesinde olduğu gibi merkez Yeniköy beldesindeki çiftçiler hacizle karşı karşıyadır. Vatandaşlar şikayetlerini Şehzadeler İlçe Başkanımız aracılığı ile bizlere iletmişlerdir. DSİ’nin hizmet götürmediği halde, çiftçinin arazisinden çıkan suyun parasını istemesinin adaletle, hakla ve hukukla ilgisi yoktur. AKP’nin bu icraatı, yeni bir ‘Sorma ver parası’ uygulamasıdır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZDE ARTIK BİLİNÇLİ TARIM YAPILMAKTADIR”

Nurlu, Manisalı çiftçilerin bağını, bahçesini sulamak için binlerce lira masraf ederek sondajını yaptırdığını, tarlasının içinde açtığı kuyudan sulamasını yapmakta olduğunu belirterek, “Yaptığı üretim ile de ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Ülkemizde artık bilinçli tarım yapılmaktadır. Suyun kıymetini iyi bilen çiftçimiz, israf etmemek için damla sulama sistemine geçmiştir. Barajlardaki sular kapalı boru sistemleri ile dağıtılmaya başlanmıştır. Durum böyle iken sulama hizmeti götürülmediği halde sulama kooperatiflerinin sahası içerisinde diyerek çiftçiden zorla para alınması doğru değildir” dedi.

Ak Parti döneminde çiftçinin toplam borcunun 80 milyar liraya yükseldiğine dikkat çeken Nurlu, açıklamasının devamında “Borçlu çiftçi sayısı 13 milyona çıkmıştır. Manisa’daki tarım arazilerinin yüzde 60’ı hala ipoteklidir. Çiftçiyi bu kadar borca sokan hükümet, yine çiftçinin parasına göz dikmiştir. Bakanlar kurulu kararıyla, sulanmayan arazi için çiftçiden zorla para alınmasından vazgeçilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Kendisinin çiftçi, olduğunu ve zaman zaman bu haksız ödemelerle karşı karşıya kaldığını belirten Nurlu, Mecliste kurulan bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının tespiti amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyesi olduğunu ve bu sorunları komisyonda dile getireceğini söyledi. Haber Merkezi

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ