logo

reklam
29 Eylül 2017

Hem sağlık hem ihtiyaç taraması yapılıyor

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün Sağlıkta Şefkat Eli Projesi ile kırsalda yapılan sağlık taramaları aracılığıyla 65 yaş üstü ihtiyaç sahipleri önce tespit ediliyor, sonrasında ihtiyaçları gideriliyor.

Haber Merkezi – İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, Sağlıkta Şefkat Eli Projesi kapsamında kırsal bölgelerde gerçekleştirilen taramalar sonucunda sağlık ve ihtiyaç durumları tespit edilen 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları Müdür Dr. Engin Yıldırım başta olmak üzere, adını vermek istemeyen ve çoğu sağlık görevlisi olan hayırseverler tarafından gideriliyor.

Herhangi bir hizmetten faydalanmayan 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine yapılan ziyaretler ile yaşlıların motivasyonunun sağlanmasının yanı sıra hasta olmadan önce yapılan takipler sonucunda sağlıkları kontrol altında tutulması sağlanıyor.

“65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA ÖNEM VERİYORUZ”

Kargın’da evinin tadilatı ve bakımı biten Elif Keteni ziyaret eden Yıldırım, Keten’in ihtiyacı olan çay makinesini kendisine hediye ederek, 65 yaş üstü vatandaşlar ile ilgili çalışmalara önem verdiklerini ve bu tarz çalışmaların bundan sonrada gerçekleştirileceğini söyledi.

Kırsalda sahayı ebeler ve diğer halk sağlığı personelleri ile sürekli taradıklarını belirten Yıldırım, “Bildiğiniz üzere burada bizim için önemli olan doğurganlık çağındaki kadınlarımız ve bebeklerimizin yanında 65 yaş üstü yaşlılarımız. 65 yaş üstü yaşlılarımızın sağlık durumlarının yanında, sosyo-kültürel olarak eksikleri varsa bunlarında tespiti tarafımızdan yapılıyor. Sonrasında gerekli makamlara müracaatlarını ve takibinin yapılması ile ilgili çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor. Burada da Manisa’nın Ahmetli ilçesinin güzel köyünde, bulunan teyzemizin evinin ihtiyaçları ile ilgili bilgi bize geldiğinde; bizde bütçemizin dışında kendi aramızda para toplayarak halk sağlığında neler yapabiliriz diye düşündük. Teyzemizin evinin tavanının komple kaplanması gerekiyordu. O işlemler yapıldı. Pencerelerinin değişmesi gerekiyordu, pencereleri değiştirildi. En son, teyzemizin bir çay makinesi ihtiyacı olduğunu da duyduk. Ziyaretine gelirken son ihtiyacını da getirip kendisine hediye ettik. Teyzemiz 77 yaşında, maşallah gayet sağlıklı. Biz geldiğimizde bahçesinde çalışıyor, hareket ediyordu. Allah bize de bu yaşlarda böyle hareketli olmayı nasip etsin. Bu tür sosyal çalışmalarımız İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak mütemadiyen devam edecektir” şeklinde konuştu.

EKSİKLİKLER GİDERİLDİ

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün evinin eksikleri tamamladığı Elif Keten ise memnuniyetini dile getirerek, “Allah razı olsun tavanımın, kapılarımın, pencerelerimin hepsi takıldı artık. Sağ olsunlar. Allah bir kere değil bin kere razı olsun sizlerden. Sağlığınızı istiyorum, başka isteğim yok. Tuvalet ile banyo olacak bakalım, yaptırırsanız da Allah razı olsun derim. Yapılmazsa da yine bir kere değil bin kere Allah Razı olsun. Burada hiç tavan yoktu. Hepiniz sağ olun; sizde sağ olun, buradakilerde sağ olsun. 77 yaşındayım, Allah yaşlılıkta sizlere acı keder vermesin” dedi.

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ