logo

reklam
02 Şubat 2018

Hasan Amcaya helal olsun

Manisa’da yaşayan memur emeklisi 70 yaşındaki Hasan Kabadağ, maddi sıkıntı çeken üniversiteli gençlere burs verebilmek için gece gündüz çalışıyor. Atölyesinde naht sanatı eserleri yapan Kabadağ, kendisinin zor şartlar altında üniversite okuduğunu belirterek, diğer gençlerin bu zorlukları çekmemesi için yaptığı eserleri satarak öğrencilere burs sağlıyor.

Şehzadeler İlçesi’nde yaşayan 2 çocuk babası 70 yaşındaki Hasan Kabadağ’ın üniversite öğrencilerine burs verebilmek için verdiği mücadelede parmak ısırttı. 2011 yılında 33 kişiyle birlikte Manisa’da Eğitime Katkı Derneği’ni kuran Kabadağ, derneğin öğrencilere daha fazla burs verebilmesi için naht sanatına başladı. Atölyesinde çeşitli ağaçları kesip teker teker işleyen Kabadağ, yaptığı eserleri de öğrenciler için satıyor.

MEMURİYETTEKİ MESAİSİ GİBİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞIYOR

Bir yıl önce naht sanatına başladığını anlatan Hasan Kabadağ, memuriyetten kalmak alışkanlıkla mesai saatlerini atölyesinde geçirdiğini söyledi. Hem vaktini değerlendiren hem de öğrencilere destek olan Kabadağ, “Üniversitede okuyan öğrencilerimize burs vermek için derneği kurduk. Unutulmaya yüz tutmuş olan naht sanatı ile öğrencilere burs veriyoruz. Naht sanatı zor bir sanat. Çok ince milimetrik kesimler yapılıyor. Naht sanatı Orta Asya’dan geliyor. Selçuklularda ve Osmanlı’da gelişmiş. Şimdi de hem atalarımızı yad ediyoruz hem de öğrencilerimize burs veriyoruz. Ben emekli devlet memuruyum, ticaretle de uğraştım. Artık tamamen işten elimi ayağımı çektim. Hem ruhumu dinlendiriyorum hem de topluma faydalı oluyorum. Vaktimin tamamını hemen hemen burada harcıyorum. Memuriyetten kalma alışkanlıkla mesai saatleri içinde atölyeme geliyorum, akşama kadar çalışıyorum” dedi.

“BEN ZOR ŞARTLARDA OKUDUM”

İktisat mezunu olan ve kendisinin üniversite tahsilini zor şartlar altında yaptığını dile getiren Hasan Kabadağ, “Ben hem çalıştım hem de okula devam ettim. Okula sınava gittiğim zaman eşim doğuma gitmişti. Öğrencilerin çok fazla ihtiyacı olduğumu gözlemledim. Elimden gelen hizmette bu olduğu için elimden geleni yapıyorum. Devlet memurlarının mesaiye başladığı saatte atölyeye geliyorum ve akşam saat 19:00’a kadar çalışıyorum. Öğrencilerimizin biraz daha burs alması için çalışıyorum. Benim gibi emekli olan, vaktini geçirmek isteyenler onlar da topluma katkı sağlayabilirler” diye konuştu.

GÖZLERİ BOZULDU AMA O SEVEREK YAPIYOR

Bir eser üzerinde 15 gün çalıştığını anlatan Hasan Kabadağ, ince ince çalıştığını, ancak öğrencilere burs sağlayacak bir eseri yaparken zevk duyduğunu söyledi. Milimetrik hesaplar yaptığını ve kesme işlemi nedeniyle gözlerinin bozulduğu ve gözlük derecesinin 5.5’a yükselmesine rağmen severek yaptığını ifade etti. Kabadağ, “Öğrencilerinin sıkıntısına bir parça fayda sağlamak için gayret ediyorum. Bu ürünün satılmasından elde edilen gelirin öğrencilere gitmiş olması, yemek yiyebilmeleri, annelerinin babalarının yanına gidecek yol parası olması beni çok mutlu ediyor. Öğrencilere katkı sağlayan eserleri yaptığım zaman ruhum dinleniyor” dedi.

Hasan Kabadağ, son olarak 2011 yılından bu yana bin öğrenciye yaklaşık 765 bin lira burs verdiklerini söyledi. Bursların çoğunun üye aidatları, bağışlar ve yaptığı eserlerin satışından sağlandığını kaydeden Kabadağ, burs vermek için açtığı son sergiden de 16 bin lira gelir elde ettiklerini ifade etti. Nermin Uçtu

 

Share
450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ