34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Festival Nevruz ile başladı

Festival Nevruz ile başladı
473 yıl önce Hafsa Sultan’ın buyruğuyla her yılın Nevruz gününde başlayan Mesir Macunu Festivali, bu yılda da Nevruz gününde başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Nevruz kutlamasında protokol üyeleri Nevruz ateşinin üstünden atladı, yumurta kırıp demir dövdü.
22.03.2013 / 15:20


 Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 473. kez Nevruz ile başladı. 473 yıl önce Merkez Efendi’nin hazırladığı Mesir Macunu’nu sayesinde sağlığına kavuşan Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın buyruğuyla her yılın Nevruz gününde kutlanan Mesir Macunu Festivali, bu yıl da Nevruz’da başladı. UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi'ne alınan 473. Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nin açılışı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanvekili Nursel Ustamehmetoğlu, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Vergi Dairesi Müdürü Yılmaz Çakan, İl Kültür Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından Akşemsettin İlköğretim Okulu öğrencileri halk oyunları gösterisi ve şiir dinletisi sergiledi. Halk oyunları gösterisi sırasında 3 yaşlarındaki bir çocuk oyun ekibinin arasına girerek onların yaptığı hareketleri yapmaya çalışması törene katılanları güldürdü.

Folklor ekibi bıçakla gerçekleştirdikleri oyuna geçtikleri sırada CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, oyun alanına girerek çocuğu kucağına aldı. Bir süre sonra Özel'in kucağından kurtulan çocuk, tekrar gösteri alanına girdi. Ardından  annesi çocuğu gösteri alanından çıkardı. Akşemsettin İlköğretim Okulu öğrencilerini ardından Manisa Belediyesi Konservatuarı öğrencileri de halk oyunu gösterisi sundu.

NEVRUZ KUCAKLAŞMA FIRSATI

Halk oyunları gösterilerinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanvekili Nursel Ustamehmetoğlu, Nevruz Bayramı’nın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, "Birlik, dirlik, ümit ve barışı sembolize eden bu günde insanlar arasında dayanışma daha da önem kazanmaktadır. Nevruz, Türk milletini ortak sevinç ve dostlukta buluşturan, köklü bir kucaklaşma fırsatı sunan yüz yılları aşıp bu güne ulaşmıştır” dedi.

BAYRAMLAR ORTAK PAYDAMIZ

Vali Halil İbrahim Daşöz de, Nevruz’un getirdiği birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yaparak, “Mesir 500 yıla yaklaşan geçmişiyle ülkemizin en önemli kültürel miraslarından biri, Tüm Manisalıların ortak paydası ve ortak değeridir. Bir topluluğu millet yapan en önemli değerlerden de bir tanesi. Bayramlarımız bizlerin ortak paydaları. O günler bizim birçok farklılıklarımızın kenara bırakıldığı, birbirimizi daha yakından kardeş hissettiğimiz özel günlerdir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri dağıtılan kaynatılmış renkli nevruz yumurtalarıyla birbirlerini yenmeye çalıştı.

CHP-MHP ELELE ATLADI

Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz geleneğine uygun olarak Nevruz ateşi yakıldı. Vali Daşöz ve protokol üyeleri, yakılan ateşin üstünden atlayarak adeti yerine getirdi. Ateş üzerinde atlama sırasında en ilginç görüntüyü CHP Manisa Merkez İlçe Başkanı Engin Uzun ile MHP Manisa Merkez İlçe Başkanı Engin Kabadağ verdi. 2 genç başkan el ele tutuşarak ateşin üstünden atladılar. Daha sonra örste demir dövülürken, vatandaşlar da birer birer ateşin üzerinden atlayarak Nevruz'u kutladı. 


Etiketler:
Bu haber toplam 763 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.