34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Mantara dikkat

Mantara dikkat
Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Ümit Atman ve Çevre Sağlığı Teknisyeni Elvan Çatal ‘Mantar Zehirlenmeleri’ konulu bilgilendirme semineri verdi. Merkeze bağlı Osmancalı Köyü’nde verilen eğitimlerde mantarların zehirli olan türleri ve zehirsiz olanları arasında kesin bir ayrım yapmanın mümkün olmadığı bilgisinin yanında, zehirlenmeler karşısında yapılacak olan ilk müdahale hakkında bilgiler aktarıldı.
26.02.2013 / 11:43


MANTAR ZEHİRLENMELERİ 2012 YILINDA ARTTI

Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Ümit Atman, 2012 yılında zehirlenmelerin arttığını belirterek, “Ülkemiz iklim koşulları nedeniyle yabani mantarlar yönünden çok çeşitli cins ve tür zenginliğine sahiptir. Birçok yöremizde mantarlar toplanarak gıda olarak tüketilmekte, yerel pazarlarda satılarak ekonomik kazanç sağlanmaktadır. Ülkemizde her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında çok sayıda mantar zehirlenme vakası meydana gelmekte ve bunların bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin (UZEM) kayıtları incelendiğinde 2012 yılında gelişen mevsimsel özellikler nedeniyle mantardan kaynaklanan zehirlenme olayları diğer yıllara kıyasla çok fazla artış göstermiştir” dedi.

MANTARDA ÖNEMLİ OLAN HALKIN BİLİNÇLENMESİ

Dr. Ümit Atman, mantar konusunda en önemli olanın halkın bilgilenmesi olduğunu belirterek, “Tanı ve tedavisi oldukça zor, ekonomik olarak pahalı ve tedavi sonuçları olarak her zaman başarılı olunamayan mantar zehirlenmelerinde önemli olan halkın bu konuda bilgilendirilmesidir. Halkın bilinçsizce doğadan yabani mantar toplaması ve gıda olarak tüketilmesinin önlenmesi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında önem arz etmektedir.                                                          

Mantarların zehirli olan türleri ve zehirsiz olanları arasında kesin bir ayrım yapmak mümkün değildir. Her bir mantarın tek tek tanıması gerek. Mantarla ilgili olarak halk arasında bazı inanışlar yanlıştır. Zehirlenme halinde ilk müdahalede vakit kaybetmeden kişiler en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir” dedi. 


Etiketler:
Bu haber toplam 591 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.