34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Manisa asıl şimdi değişecek

Manisa asıl şimdi değişecek
Uzun süredir Manisa’nın gündeminde yer alan Revizyon ve İlave İmar Planı’nın 1/5000’lik planları, önceki akşam gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. Manisa’nın birçok mahallesinin çehresini değiştirecek imar planı MHP’li ve CHP’li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. AK Parti grubunun reddettiği imar planına, bağımsızlardan ise bir red, bir de çekimser oy çıktı.
10.10.2012 / 13:58


Manisa Revizyon ve İmar Planı geçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleştirilen toplantının ara verilmesinin ardından Pazar akşamı meclis üyelerince tekrar görüşüldü. Nurlupınar, Kuşlubahçe, Fevzi Çakmak, 50. Yıl, Keçiliköy, Adnan Menderes, Barbaros, Yeni Mahalle, Fatih Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Spil Mahallesi, Ahmet Bedevi Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Kayapınar mahalleleri gibi birçok mahallenin çehresini değiştirecek ve İzmir Bursa Sürat yolu üzerinde bulunan ticari arsaların emsal oranlarının yeniden düzenleneceği  Revizyon ve İlave İmar Planı için Manisa Belediyesi Meclisi yeniden toplandı. Revizyon ve İlave İmar Planı MHP’li ve CHP’li meclis üyelerinin kullandığı oylarla oy çokluğu ile kabul edildi.

1000’LİK PLANLAR YAPILACAK

ÇALIŞMALAR 5-6 AYI BULACAK

Kabul edilen imar planı ile plan dahilinde olan mahallelerdeki çarpık yapılaşma ortadan kaldırılarak mahallelerin çehresi değiştirilecek. Toplantının başında meclis üyelerine hitap eden Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, konunun 3 aydır meclis gündemine geldiğini belirterek, “1989 yılından bu yana yapılmayan imar çalışmasını yapıyoruz. Bundan sonra daha hızlı çalışılacak. Manisa 7 veya 8 bölgeye ayrılarak her bölge sıra sıra meclise gelecek. 1000’lik  planlarda yapılacak çalışmalarda göze batan yerler varsa bunlar açık şekilde masaya yatırılacak. Bu çalışmalar 5-6 ayı alacak” dedi. 

CHP, ‘SORUMLU MUHALEFET ANLAYIŞI

GÖSTERİYORUZ’ DEDİ,

KABUL OYU VERDİ

Revizyon ve İlave İmar Planı ile ilgili olarak bir konuşma yapan CHP Grup başkanvekili Hüseyin Erkenci Manisalılar adına önemli bir gece yaşandığını söyledi. Erkenci, “CHP Manisa için bir plan yapılmasına karşı değildir. Bu plan yapılırken vatandaşları düşünüyoruz. Mecliste görüştüğümüz Revizyon İmar Planı  Gediz Köprüsünden Kuvayi  Milliye Anıtı’na kadar olan alanı kapsamaktadır. Planda  mevcut ve yeni oluşacak ticari arsaları ilgilendiren konular da bulunmaktadır.  Güzergah üzerinde Sümerbank da bulunuyor. İmar komisyonu Sümerbank arazisinin Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun belirlediği hususlarla kalmasını uygun buldu. Yeni alanlar ticarete açılırken hassas davranılması gerektiğini söyledik ve bunlar tartışıldı. Epey mesafe alındı. İmar planı dar gelirli vatandaşlarımızın kötü koşullarda yaşamasına son verecek. Fevzi Çakmak, 50.Yıl, Barbaros, Spil, Kuşlubahçe, Ahmet Bedevi, Kazım Karabekir, Nurlupınar, Adnan Menderes, Keçiliköy ve Kayapınar Mahalleriyle ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Bu mahallelerle ilgili çalışmalara gerçekten ihtiyaç vardı. Laleli ve Mesir Mahalleri’nin de yeniden bir yapılanma ihtiyacı vardır. Ayrıca İshak Çelebi, Dilşeker, Bayındırlık, Gediz, Kocatepe, Adakale, Mutlu Mahalleleri’nde imar çalışmalarına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

Planın kabul edilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Erkenci, “Bu plan kabul edilmezse Manisa 3-4 yıl daha plansız kalacak. Biz sorumlu muhalefet anlayışıyla yapılan planın içimize sinmeyen yönleri olmasına rağmen insanlarımızın yararına olduğunu düşüncesiyle plana olumlu yaklaşıyoruz” dedi.

AK PARTİ, ‘BÜYÜKŞEHİR

YASASI BEKLENMELİ’ DEDİ,

RED OYU VERDİ

AK Parti grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik ise Revizyon ve İlave İmar Planına red oyu vereceklerini söyledi. Revizyon ve ilave imar planının oluşturulması için büyükşehirin beklenmesi gerektiğini belirten Çelik, “Manisa büyükşehir belediyesi olacak. Yine bir plana ihtiyaç olacaktır. Revizyon imar planı büyükşehir yasası çıktıktan sonra yapılmalıydı” dedi. Planın olgunlaşmadığını ifade eden Çelik, “Buradan çıkacak karara saygı duyuyoruz. Burada bulunan meclis üyeleri Manisalıların oylarıyla seçilmiştir. Herkes Manisa’yı sevmektedir. Biz sizlere saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“350-370 BİN OLAN NÜFUSA

80 BİN EKLEYEREK

450 BİN’E ÇIKARTIYORUZ”

Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil ise, “1989 yılında yapılan imar planı da çok mükemmel bir imar planı değildi. 2010’dan sonraki planlarla bugünkü haline geldi. 12 katlı binalar yapıldı, 8 katlı binalar yapıldı, otoparkları yoktu. Bütün bunlar revizyonlarla düzeltildi. Bu planda da, değiştirilecek noktalar mutlaka olacaktır. Hatta yıllar içinde tekrar değiştirilecektir. Biz burada metropol planlaması yapmıyoruz. Manisa’ya deniz getirmiyoruz, Manisa’ya havaalanı yapmıyoruz. Manisa şehirlerarası ulaşımı olan 5-6 şehri birbirine bağlayan bir noktada da değil. İzmir’i İstanbul’a bağlayan bir noktada. 350 bin–370 bin olan nüfusa 80 bin daha ekleyerek 450 bin nüfusa çıkartıyoruz. Manisa’mız Spil Dağı ile Çevre Yolu arasında kalmış, çok büyük bir kent değil. Dolayısıyla 80 bin nüfus artışı yapılan bir plan. 1000’lik planlar yapıldığında da eksikler, hatalar, düzeltilmesi gereken yerler varsa, mutlaka düzeltilecektir” diye konuştu.

YANLIŞ ANLAŞILMAMAK

İÇİN RED VERDİ

Geçtiğimiz toplantılarda Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün eleştirilerine maruz kalan Bağımsız Meclis Üyesi Fatma Tunçkan da alınan kararın çok önemli olduğunu belirtti. İmar planı bekleyen vatandaşların isteklerinin gerçekleşmesini dileyen Tunçkan, “Gururla söylüyorum. Biz buraya MHP ile geldik. Şerefle onurla söylüyorum. Her ne kadar bağımsız otursak da bizi buraya oturtan MHP teşkilatlarına teşekkür ediyorum” dedi. Diğer bağımsız meclis üyesi Ömer Bingöl’ün kendi etkisinde kaldığı eleştirilerini yanıtlayan Tunçkan, “Benim söylemlerim ile 54 yaşındaki adam parmak kaldırmaz” dedi. İmar planına evet oyu vermek istediğini belirten Tunçkan, yanlış anlaşılmamak için red oyu vereceğini ifade etti.

“KARAR MANİSA’YA

HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Konuşmaların ardından revizyon ve ilave imar planının oylamasına geçildi. MHP ve CHP’li meclis üyeleri plana evet oyu verirken, AK Parti grubu ret oyu kullandı. Ayrıca bağımsız üyelerden Fatma Tunçkan ret oyu verirken, Ömer Bingöl çekimser kaldı. Oylamanın kabul edilmesinin ardından konuşan Başkan Ergün “İnsanları bu kadar mutlu eden bir kararda bu kadar eziyeti neden çektik. Bunu sormak lazım. Karar Manisa’ya hayırlı uğurlu olsun” dedi. 


Etiketler:
Bu haber toplam 2487 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.