34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Manisa’ya bir ‘Şehzade’ bir de ‘Yunus Emre’

Manisa’ya bir ‘Şehzade’ bir de ‘Yunus Emre’
Kanun tasarısına göre Manisa’nın Merkezi ikiye ayrılacak, Şehzade ve Yunus Emre isimlerinde iki yeni Belediye kurulacak. Ayrıca İl Özel İdaresi kapatılarak yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi oluşturulacak.Demirci’ye bağlı Borlu Beldesi de kanun tasarısının kabul edilmesi halinde Demirci’den ayrılarak Köprübaşı ilçesine bağlanacak.
10.10.2012 / 13:58


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa mitinginde açıkladığı Manisa ve 12 ilin Büyükşehir Belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Kanun tasarısıyla Manisa,Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van Belediyeleri Büyükşehir Belediyesi olacak.

Kanun tasarısına göre Manisa’nın Merkezi ikiye ayrılacak, Şehzade ve Yunus Emre isimlerinde iki yeni Belediye kurulacak. Ayrıca İl Özel İdaresi kapatılarak yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi oluşturulacak.

Tasarıya göre Büyükşehir olacak illerdeki Büyükşehir sınırları içinde bulunan belde belediyeleri ve orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişilikleri kaldırılıp, Büyükşehire dönüştürülecek illerde en az bir ilçe kurulup, Büyükşehir olmayan 52 ilde, nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin tüzel kişiliğine son verilecek. Hazırlanan tasarı ile ülke genelinde 56 milyon kişi Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde yer alacak.

29 İLE YATIRIM İZLEME VE

KOORDİNASYON MERKEZİ

Merkezi idarenin taşrada yürüttüğü işlerle ilgili olarak, hizmetlerin etkinliğini ve verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, rehberlik etmek, ayrıca afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek üzere Büyükşehir belediyesi bulunan 16 ve yeni Büyükşehir belediyesi kurulacak 13 ilde İl Özel İdareleri kapatılarak yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri kurulacak.

OTOPARK GELİRLERİNİN KULLANIMI

Tasarıda yer alan bir diğer maddeye göre Büyükşehir sınrları içerisinde tahsil edilen otopark gelirleri Büyükşehir belediyesine devredilecek, bu gelirler otopark inşası dışında kullanılmayacak, ancak amatör spor kulüplerine malzeme yardımı ile nakdi yardım yapabilme imkanı sağlanacak.

KÖYLÜLERİN HAKLARI KORUNACAK

Köyleri mahalleye dönüştürülen köylülerin, geçmişten beri kullandığı mera, yaylak ve kışlak gibi yerlerdeki hakları korunacak. Belediyeler tasarıya göre kamu yararına çalışan dernekler ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar dışındaki dernek ve vakıflara bütçelerinden yardım yapamayacak.

İLLER BANKASINA YÜZDE 30

AKTARIM SONA ERECEK

TBMM’ne sunulan Kanun tasarısına göre, gelişmişlik endeksinden kaynaklanan adaletsiz dağıtımın önüne  geçilecek. Küçük belediyeler için öngörülen denkleştirme ödeneği, yeni getirilen sisteme uygun olarak yeniden düzenlenecek ve daha adil bir gelir dağılımı sağlanacak. Küçük belediyeler için öngörülen denkleştirme ödeneğinin yüzde 30'unun her yıl İller Bankası'na aktarılması uygulamasına son verilecek, bu ödenek belediyelere doğrudan kaynak olarak aktarılacak.

MANİSA’DA İKİ BELEDİYE

ŞEHZADE VE YUNUS EMRE

Öte yandan verilen kanun tasarısına göre Manisa’nın Merkezi iki Belediyeliğe ayrılacak. Büyükşehir sınırları içerisinde Manisa Merkez İlçe ikiye bölünecek ve bu belediyeler de Şehzade ve Yunus Emre isimlerini alacak. 

BORLU KÖPRÜBAŞI’NA   BAĞLANACAK

Ayrıca Demirci’ye bağlı Borlu Beldesi de kanun tasarısının kabul edilmesi halinde  Demirci’den ayrılarak Köprübaşı ilçesine bağlanacak. 


Etiketler:
Bu haber toplam 7773 defa okundu
YORUMLAR
manisalı: 
"yunus emre"
Onlarca Yunus Emre mezarından biri tanesi Manisa'da diye mi konuluyor isim yoksa malum Kula milletvekilinin reklamını yapmak için mi konuluyor.Manisa ile ne alakası var Yunus Emre'nin. Manisa'nın simgesi mi yok bula bula bunu buldunuz.
21.11.2012 / 15:36
nedim yıldız: 
"yunus emre ilçesi"
Yunus Emre Manisa topraklarında yatmaktadır.Dolayısıyla bu ismin verilmesi çok güzel olmuş bence.Bu değerin burada olduğunu halkımızın bilmesi lazım.Herkesi Kula Yunus Emre köyündeki Yunus Emre ,Tabduk Emre ve onların dergahı CARULLAH CAMİİ'Nİ ziyaret etmeye davet ediyorum.
13.11.2012 / 13:37
mustafa: 
"Yunus Emre"
İlçelerden birine Şehzade'yi anlarım da Yunus Emre ismi nereden çıktı. Aklıma sadece Kula yolundaki Yunus Emre'nin kabri ile aynı isimli Benzinlik ve Dinlenme tesisi geliyor. Bir anket yapılsa ve tüm Manisalılar oy kullansa ilçe adı olarak bir tane bile Yunus Emre çıkar mıydı? Temsili demokrasiye mecburiyetten evet ama katılımcı demokrasinin uygulanabileceği ender durumlardan biri de buydu. Bir sandık konulsa ve ey Manisalılar yeni ilçelerin adı ne olsun diye halka sorulsaydı. Yoksa biz Türkler bir Kanada, bir İsviçre kadar demokrasiyi haketmiyor muyuz?
09.10.2012 / 19:11
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.