34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hep birlikte adım saydılar

Hep birlikte adım saydılar
Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, İl Genel Meclisi üyelerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın obeziteye karşı başlatılan 'Koş Koşabiliyorken' isimli proje kapsamında, obeziteye dikkat çekmek amacıyla yaptığı yürüyüşte, Manisa'daki sağlık çalışanları arasında yapılan araştırmada, çalışanların yüzde 20'lik kısmının obez olduğunu söyledi. Obeziteye karşı önlem olarak günde en az 10 bin adım atılması gerektiği bilgisi verilirken, İl Genel Meclisi üyelerine adım sayar dağıtıldı. Daha sonra da hep birlikte yürüyüşe çıkıldı.
11.09.2012 / 11:22


Halk Sağlığı il Müdürü Dr. Ziya Tay, İl Genel Meclis üyelerinin katıldığı ve obeziteye dikkat çekmek amacıyla yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından obeziteye karşı başlatılan 'Koş Koşabiliyorken' isimli proje kapsamındaki yürüyüşte, Manisa'da yapılan araştırma hakkında bilgi verdi. Dr. Ziya Tay, Manisa'daki sağlık çalışanları arasında yapılan araştırmada, çalışanların yüzde 20'lik kısmının obez olduğunu söyledi. Obeziteye karşı önlem olması açısından günde en az 10 bin adım atılması gerektiği bilgisi verilirken, İl Genel Meclis üyelerine adım sayar dağıtıldı.

İl Genel Meclisinde obeziteye dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinliğe AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, AK Partili İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Uçak da katıldı.

OBEZİTEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sağlıklı ve bilinçli spor yapmak adına başlattığı ve obeziteye karşı farkındalık yaratmayı hedeflediği 'Koşabiliyorken Koş' projesi kapsamında İl Genel Meclisi üyelerine obeziteye dikkat çekmek amacıyla adım sayar dağıtıldı. Dağıtım töreninde Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, bulunurken, obeziteye karşı önlem almak için günde en az 10 bin adım atılması gerektiğini söyledi. Yurttaş, "Obezite bir rahatsızlık değil, bir hastalıktır" diyerek dikkat çektiği obezite hastalığı için önlem alınması gerektiğini ve günde en az 10 bin adım atılması gerektiğini söyledi.

DÖNEM DÖNEM DAĞITILACAK

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Uçak, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında belirli zaman aralıklarında vatandaşlara ücretsiz olarak adım ölçer cihazı dağıtacaklarını belirterek, "Öncelikli olarak sabahları şehir merkezindeki koşu parkurlarında yürüyüş yapan vatandaşlarımıza dağıtmayı düşünüyoruz. Şunu biliyoruz ki günde 10 bin adım obezite ile mücadelede önemli etken. Bakanlığımız önümüzdeki günlerde 2 milyon adet adım ölçer cihazı alımı konusunda ihale yapacak. Manisa'ya ne kadar cihaz gönderilecek bilmiyoruz. Gönderildiği takdirde cihazların dağıtımına başlayacağız" dedi.

"SAĞLIK

ÇALIŞANLARININ

YÜZDE 20'Sİ OBEZ"

Obeziteye karşı mücadele çerçevesinde düzenlenen yürüyüş öncesinde açıklama yapan Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Ziya Tay, sağlık Bakanlığı'nın obezite ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakanlığın 2011 yılında Manisa genelinde sağlık çalışanları üzerinde bir çalışma yaptığını söyleyen Tay, "2011 yılında il genelindeki sağlık kurumlarında çalışan 2 bin 116 sağlık çalışanı arasında obezite konusunda bir çalışma yaptı. Yapılan çalışma çerçevesinde 2 bin 116 sağlık çalışanın yüzde 20'si obez çıktı. Bu bizim için üzücü bir durum" dedi.

"ARAŞTIRMA YAPTIK"

Tay, 2012 yılı Ocak- Ağustos ayları arasında aile hekimlikleri bünyesinde de bir çalışma yaptıklarını belirterek, "9 aylık süreç içerisinde aile hekimlerine gelen 150 bin hasta arasında obezite ile ilgili bir çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada yüzde 27'sinin obez olduğunu gördük" dedi.

Tay son olarak, Manisa'nın obezite hastalığı konusunda ciddi çalışmalara başlamasının zamanı geldiğini ifade ederek, "Eğer önlem almazsak, gelecek beş yıllık süreç içerisinde nüfusumuzun büyük bir kısmı obezite ile karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalıklarında artış görülecek. Obezite ile ilgili mücadele herkesin destek vermesini bekliyoruz" dedi.

Açıklamaların ardından il genel meclisi üyeleri vatandaşlar ile birlikte Valilik Binası'nın önünden Manolya Meydanı'na kadar obeziteye dikkat çekmek için yürüyüş yaptı. 


Etiketler:
Bu haber toplam 502 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.