34 yıllık rüya gerçek oldu
Manisa Lisesi Mezunları Derneği çocukları kitapla donatacak
BBSK Altyapı antrenörleri ve oyuncuları Büyük bir alkışı hak ettiler
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'ne yeni birimler

CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'ne yeni birimler
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Dahili Bilimler binalarının açılışını gerçekleştirdi. Arınç tarafından açılışı yapılan ve içerisinde Dermotoloji, Üroloji, Patolaji ve Çocuk Psikiyatrisi bölümlerinin olduğu birimler ile hastanenin yatak kapasitesi 600'e ulaşmış oldu.
22.05.2012 / 11:48


Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nin  Dahili Bilimler bölümlerinin açılışı, dün düzenlenen görkemli bir törenle, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından gerçekleştirildi.

ESKİDEN RANDEVU ALINIYORDU

Düzenlenen törende bir konuşma yapan ÇBÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Pakdemirli, açılan hastane ile birlikte 600 yatak kapasitesine ulaştıklarını belirterek, " 2010 yılının Temmuz ayında CBÜ Hastanesinin cerrahi birimlerini açtık. 2 yıl sonra da dahili bilimlerini açıyoruz. Toplamda 55 bin metrekare alan üzerinde hizmet vereceğiz. Yeni binamızda Dermatoloji, Üroloji, Patoloji ve Çocuk psikiyatrisi bölümleri olacak. Hastanemiz bugün açılışını yaptığımız 200 yatak kapasiteli birimler ile toplam 600 yatak kapasitesine ulaştı. Eskiden üniversite hastanelerinde yatmak için randevu alınırken bugün bu sorun ortadan kalktı" dedi.

BÖLGEDE GÜÇLÜ BİR HASTANE OLMAK İSTİYORUZ

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, konuşmasında  bölgede güçlü bir hastane olmak istediklerini belirterek, "Amacımız bölgede güçlü bir hastane haline gelmek ve en iyi şekilde hastalarımıza hizmet etmek. Eski hastanede dahili bilimler Moris Şinasi Hastanesi yanındaydı. O binaları Sağlık Bakanlığı'na devrettik. Kalp damar ve kardiyoloji sistemi eski binada kaldı. Yeni blokla birlikte 6 bin metrekare kapalı alanda kalp damar cerrahisi, kardiyoloji, yoğun bakım ve röntgen bölümleri hizmet verecek" dedi.

HASTENİNİN İSMİ HAFSA SULTAN

Rektör Pakdemirli, üniversite hastanesinin isminin neden Hafsa Sultan olarak değerlendirildiğini belirterek, "Üniversite hastanemizin ismini CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi olarak adlandırdık. Hafsa Sultan sağlık konusunda önemli şahsiyetlerden birisidir. Sağlık Bakanlığımız ile  Manisa'nın kültürel dokusuna uygun olacak şekilde böyle bir karar aldık" dedi.

AYNI ANDA MURADİYE KAMPUSUNDE DE AÇILIŞLAR OLDU

Rektör Pakdemirli, hastane ile aynı zamanda Muradiye kampusününde de açılışılar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu gün Muradiye kampüsümüzde de  açılışlar gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz  Muradiye kampüsündeki  Fen Edebiyat Fakültesi Amfi binaları ve Gediz manzaralı  Kantin ve kafeteryalar binası  öğrencilerimize hizmet verecektir. dedi.

ÜNİVERSİTEMİZ HIZLA İLERLİYOR

Rektör Pakdemirli, üniversitenin fakülteleşme konusunda hızla ilerlediğini belirterek, "Üniversitemizde fakülteleşme konusunda hızlı ilerliyoruz. Üniversitemiz 5 fakülte ile kurulmuş, 4 yüksek okul ve 15 meslek okul vardı. Yüksekokul sayımızda artış var. Yüksekokul sayımız 5 oldu. Turgutlu'da kurulacak  Teknoloji fakültesi ve merkezde  kurulacak güzel sanatlar fakültesi  için YÖK'den onay alındı. Hukuk Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi de  Bakanlar Kurulundan geçti. Üniversite olarak teknopark faaliyetimiz var. Teknopark'ın kurulmasında bize öncülük eden kuruluşlarımıza buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum." dedi.

REKTÖR PAKDEMİRLİ TALEPLERİNİ SIRALADI

Rektör Pakdemirli, açılışta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan talepleri olduğunu belirterek, taleplerini sıraladı. Rektör Pakdemirli, "Bazı taleplerimiz var. Kalp damar ve kardiyoloji merkezimizin yatırımı bütçeden geçmişti ve projesi tamamlanmıştı, TOKİ'nin yapmasını istiyoruz. Kampüste de yapılması gereken binalar var. Bunları da TOKİ'nin gerçekleştirmesini istiyoruz. Muradiye'de  2B arazisi var. Bu arazilerin üniversitemize verilmesini istiyoruz. Üniversitemizde ameliyathanelerde en büyük sıkıntımız hemşire azlığı. Bu sıkıntıyı da giderebilirsek daha iyi hizmet verebiliriz. Darüşşifa'nın üniversitemize tahsisi sözkonusu. İçeride tarihi kitaplar var. Biz burayı Manisa tarihi müzesi haline getirmek için çalışmalara başladık. Vakıflardan uygunluk alabilirsek, tadilatlarını yapacağız. Mesir'i ve tarihini anlatacağız. Manisa'yı tanıtmaya düşünüyoruz. Yurt dışından gelen heyetlere burayı gezdirebileceğiz" dedi.

PROTESTO TEŞEBBÜSÜ OLDU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret 4. sınıf öğrencisi, TGB Yönetim Kurulu üyesi Ezgi Daryürek, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'nin konuşması sırasında protesto etmek istedi. Ezgi Daryürek, protesto eylemini gerçekleştirmek isterken, polisler tarafından gözaltına alındı.

İZMİR'DEN DE HASTA GELECEK

Ardından kürsüye gelen Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, açılışı gerçekleştirilen hastaneye İzmir'den gelen hastalar da olacağını belirterek, "CBÜ Hastanemiz bundan böyle açılan dahili bilimler bölümleri sayesinde yeni bir kapasite  ile CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi olarak hizmet verecek. Sadece Manisalılara değil, İzmir'den de buraya sağlık hizmeti için gelenler olacak. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz" dedi.

"PROTESTOLARA ANLAM VEREMİYORUM"

Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi   açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmaların yapıldığı sırada  yapılan protestoya dikkat çekerek, "Bu tür açılışlarda anlam veremediğim hareketlilik oluyor. Kendince protesto ettiğini sanıyorlar. Bunlar olağan dışı şeyler değil. Protesto da haktır. Fiili saldırı olmadığı sürece bunu kullanabilirler. Saldırı durumunda ise güvenlik güçleri gerekeni yapacaktır. Ama basınımız buna alışamadı. Rektör konuşuyor, önemli insanlar var. Eser ortada kendini gösteriyor.  Birinin bağırması önemli değil. İş yapan insanların ortaya koyduğu eserleri bir kişi değil, bin kişi bağırsa engelleyemez. Bir kişi protesto ediyor, bütün basın elinde kamerayla koşturuyor. Benim elimde imkan olsa, oraya koşanları bir daha buraya getirmem. Basın görevini yapıyor. Ama bazıları ne kötülük çıkartırım diye bakıyor. Merak etmişsinizdir diye kabul ediyorum bu defalık ama bu her defasında böyle olmamamalı" dedi.

AĞZI OLAN KONUŞUYOR, KALEMİ OLAN YAZIYOR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasında meydana gelen terör olaylarına değinerek, "Siz şundan korkun. Yanlış ideolojilerin eline sopasını almış insanlar var. Kadıköy'de, Taksim'de, sokaklarda bunları görüyoruz. Polise karşı silah kullanan, biz teröristiz her şeyi yakar yıkarız diyenler var. Tehlike onlardadır. En masumu budur. Ağzı olan konuşur, kalemi olan yazar. Burası böyle bir ülke" dedi. 

PEK ÇOK KİŞİNİN EMEĞİ VAR

Bülent Arınç, açılışını gerçekleştirdikleri eserde pek çok kişinin emeği olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Bülent Arınç, "Bu eserde pek çok kişinin emeği var. CBÜ Hastanesi Tıp Fakültesi'nin en kısa zamanda yapılıp açılması herkesin temennisi idi. Moris Şinasi hastanesinin yanında bu işler yürütülüyordu. Semra Öncü ile birlikte burasının açılışını yaptık, ancak tamamen bitmiş değildi. Müteahhitten kaynaklanan sorunlar vardı, en azından biz öyle biliyorduk.  Bu hastane çok önemli. Manisa'da böyle bir  hastane olmasından dolayı eminim vatandaşlarımız çok mutludur. Hasta memnuniyeti diye bir şey var. Vatandaşlarımız takdir ediyorlar. Bu hastanenin dahili bilimler bölümlerinin açılması çok önemli. Bu noktaya gelmesinde herkese teşekkür borcumuz var. Ayrıca Turgutlu'da Teknoloji fakültesi, Hasan Ferdi Turgutlu'nun 15 milyonu bulan desteğiyle açılıyor. İlahiyat Fakültesi   ve Hukuk Fakültesi de Manisa için çok önemli, onlar  da açılacak. Manisa Celal Bayar Üniversitesi takdir edilecek ve parmakla gösterilecek bir duruma geliyor. Üniversitemize,öğrencilerimize ve öğretim görevlilerimizi yönelik bu gelişmeler çok önemli. Rektörümüz Pakdemirli gece gündüz bu üniversite için çalışıyor. Başarıya koşan bir Rektörümüz var. Kendisiyle gurur duyuyoruz" dedi.

"DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Bülent Arınç, hastanenin ismine de dikkat çekerek, "Üniversitemiz  hastanenin adını Hafsa Sultan Hastanesi  olarak koymuş. Biz değerlerimize sahip çıkmalıyız. Hastaneye Kanuni Sultan Süleyman'ın annesinin isminin,  Manisa'nın tarihine yön veren bir ismin verilmiş olması berekettir." dedi.

CBÜ'NÜN TALEPLERİNE YANIT VERDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CBÜ Rektörü Pakdemirli tarafından dile getirilen taleplere yanıt olarak da, " TOKİ'nin kendi imkanlarıyla ve kendi ihalesiyle  yapılacak yatırımların daha çabuk ve daha güçlü olabileceğini düşünüyorum. CBÜ'nün Muradiye'deki 2B orman arazisi ile ilgili isteğini  ise müracaatları halinde üniversiteye verebiliriz. Rektörlüğümüz planlayacak biz de elimizden geleni yapacağız" dedi.

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ VERİLDİ

Konuşmaların sonrasında Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a teşekkür plaketi takdim edildi. Bülent Arınç tarafından da hastaneye yaptığı desteklerden dolayı acil servise ismi verilen Dr.İbrahim Türek adına yeğeni MOSB Yönetim Kurulu Başkanı   Sait Türek'e  teşekkür plaketi verildi.  Daha sonra  düzenlenen açılışın ardından  hastane gezildi ve hastalar ziyaret edilerek geçmiş olsun dilekleri iletildi. 


Etiketler:
Bu haber toplam 2946 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.