logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “SAĞLIK İKSİRİ ZEYTİN AĞACI VE YAĞI”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

Zeytin; ölümsüz adaletin, kutsallığın, yeniden doğuşun simgesi olarak kabul edilir. Zeytin ağacı barışın da sembolüdür. Zeytin kelimesi dilimize Arapça ez-zeyt, İbranice zeytten gelmektedir. Zeytin ağacının kökeni hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte arkeolojik kazılarda zeytinin anavatanı olarak Mezopotamya olduğuna işaret edilir ve buradan Anadolu’ya ardından da Akdeniz, Ege, Kıbrıs ve Girit üzerinden yayıldığı gösterilmektedir. Zeytin ağacı dünya üzerindeki yetişen en eski ağaç olduğu bilinmektedir. Bütün kutsal kitaplarda ve efsanelerde yer almaktadır.

“Zeytin yağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira onda 70 derde deva vardır. Bu dertlerden birisi de cüzzam hastalığıdır.(Hadisi Şerif)”

Zeytin yetiştiriciliğinin ilk insanlarla birlikte başladığı kabul edilmekti ve zeytin bütün ağaçların ilkidir denilmektedir. Eski efsanelerden biri Hz. Nuh ve tufandan bahseder. Tufan durduğu zaman Hz. Nuh suların çekilip çekilmediğini anlamak için gemiden bir güvercini güneşin battığı yöne doğru salar. Güvercin gemiye döndüğünde ağzında yeni koparılmış zeytin dalı vardır. O zaman Hz. Nuh suların yeryüzünden çekildiğini anlamıştır. Ağzında zeytin dalı tutan güvercin o günden bugüne umudun, bolluğun, bereketin, esenliğin ve barışın simgesi olmuştur. Tufanın yok edici gücüne direnen zeytin ağacı da ölümsüzlüğün simgesidir.

Bir başka efsaneye göre eski Mısırlılar zeytin ağacı yetiştirmeyi, zeytini ve bu kutsal meyvenin nasıl işleneceğini tanrıça İsis’in öğrettiğine inanırdı. Firavun Tutankamon’un başında zeytin yapraklarıyla örülü taç, adaletin tacıydı. Erken yaşta hayata veda eden firavun Tutankamon’un mezarının içinde şişede zeytin yağı bulunmuş ve lahit ve fresklerde firavun Tutankamon’u zeytin dallarından yapılmış “adalet tacı” ile resmeden sayısız esere rastlanılmıştır.

“Zeytin ağacı biz dünyaya geldiğimizde vardı, biz ve bizden sonraki nesiller de gittiğinde var olacak”

Gerçekten de öyle değil mi? Zeytin ağacı tarih boyunca varlığıyla, meyvesiyle ve benzeri olmayan yağıyla insanlara hayat ve güç vermiştir.

Sevgili okurlarım mitolojik çağlarda, Antik Yunan ve tüm kutsal kitaplarda bahse konu olan doğanın insanlara bahşettiği zeytin ve zeytinyağı anne sütü gibi değerlidir. Zeytinyağının sağlık, hastalıklarla mücadele, saç ve cilt faydaları gibi yüzlerce kanıtlanmış veya yaygın kabul görmüş faydaları bulunmaktadır. Zeytinyağı A, D, E ve K vitaminleri açısından son derece zengin bir yağdır. Demir, kalsiyum, sodyum ve potasyum içeriği ile hem harici hem de dahili kullanımda vücudumuza sayısız fayda ve şifa verir. Kanser riskini azaltır, bitkisel antioksidan ile hücreleri kanserden korur.

Görüldüğü gibi sevgili okurlarım faydaları saymakla bitmeyecek zeytini ve zeytin yağını sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Sizlere sağlık ve huzur dolu bir hafta dilerim.

Share
166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Merhaba sevgili okurlarım. Daha ramazan ayına elveda diyeli bir yıl oldu ama dün gibidir aklımda. Allah’a binlerce şükürler olsun ki yine baharın gelişi ile doğanın uyanmasına tanık olduğumuz bugünlerde hoş geldin ya şehri Ramazan. İnsanın ruhuna huzur veren doğadaki uyanan onlarca çiçeğin kokusuna ve tüm güzelliklerine eklenen Ramazan ayının huzur veren kokusu. İnsanın nefsini terbiye etmek, aç olanın halini anlamak, bizlere yüce yaradan Allah tarafından sunulmuş olan nimetlere şükretmek ve en ö...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Gün be gün yaşanan o hatırayı Unutup bir yana atmak olmaz ki Gönül yarasına yoksa ilacım Talihe boş yere çatmak olmaz ki Ölsem de kurtulmam ben bu acıdan Aşkın ateşinin içinde yanan Sensin beni halden hallere koyan. Tanrı’ya gücenip küsmek olmaz ki Beste: Avni Anıl Güfte: İlkan San Makam: Hicaz Güne böyle başlamayı uygun buldum. Doğrusu pek huzurlu ve rahat olduğum söylenemez. Moda tasarımcısı olmama rağmen bin işin içinde çıkamıyorum. Toplum ne yapıyor bilemem. Bahar geldi de neredeyse...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “KISSADAN HİSSE…”

  10 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            O kadar yoğun bir zamandayım ki  , toplantıya yetişeceğim atladım bir taksiye. Muhabbetli bir arkadaş o anlatıyor ben dinliyorum. Tam iş yerinin önüne geldik. Ankara bakanlıklar.  Taksi parası 9.75 tl tuttu. Ben 10n tl verdim. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya , taksici üstünü arıyormuş gibi yapar , siz de para üstünü alabilmek içöin bir ayak dışarıda , inmemek için debelenirsiniz. Tam bu sırada  şoför para üstü varmı diye aranmaya başlar. --üstü kalsın kardeşim dedim. Döndü bana baktı  …va...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ”

  05 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Değerli okurlarım; bugün sizlere günümüzde teknolojideki baş döndüren gelişmelerin beraberinde getirdiği sanayileşmenin artması ile birlikte üretimin en önemli faktörü olan çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bu kavram? İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturur. İş kazaları ülkemizde çalışma hayatını ve sosyal gü...