logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “SAĞLIK İKSİRİ ZEYTİN AĞACI VE YAĞI”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

Zeytin; ölümsüz adaletin, kutsallığın, yeniden doğuşun simgesi olarak kabul edilir. Zeytin ağacı barışın da sembolüdür. Zeytin kelimesi dilimize Arapça ez-zeyt, İbranice zeytten gelmektedir. Zeytin ağacının kökeni hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte arkeolojik kazılarda zeytinin anavatanı olarak Mezopotamya olduğuna işaret edilir ve buradan Anadolu’ya ardından da Akdeniz, Ege, Kıbrıs ve Girit üzerinden yayıldığı gösterilmektedir. Zeytin ağacı dünya üzerindeki yetişen en eski ağaç olduğu bilinmektedir. Bütün kutsal kitaplarda ve efsanelerde yer almaktadır.

“Zeytin yağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira onda 70 derde deva vardır. Bu dertlerden birisi de cüzzam hastalığıdır.(Hadisi Şerif)”

Zeytin yetiştiriciliğinin ilk insanlarla birlikte başladığı kabul edilmekti ve zeytin bütün ağaçların ilkidir denilmektedir. Eski efsanelerden biri Hz. Nuh ve tufandan bahseder. Tufan durduğu zaman Hz. Nuh suların çekilip çekilmediğini anlamak için gemiden bir güvercini güneşin battığı yöne doğru salar. Güvercin gemiye döndüğünde ağzında yeni koparılmış zeytin dalı vardır. O zaman Hz. Nuh suların yeryüzünden çekildiğini anlamıştır. Ağzında zeytin dalı tutan güvercin o günden bugüne umudun, bolluğun, bereketin, esenliğin ve barışın simgesi olmuştur. Tufanın yok edici gücüne direnen zeytin ağacı da ölümsüzlüğün simgesidir.

Bir başka efsaneye göre eski Mısırlılar zeytin ağacı yetiştirmeyi, zeytini ve bu kutsal meyvenin nasıl işleneceğini tanrıça İsis’in öğrettiğine inanırdı. Firavun Tutankamon’un başında zeytin yapraklarıyla örülü taç, adaletin tacıydı. Erken yaşta hayata veda eden firavun Tutankamon’un mezarının içinde şişede zeytin yağı bulunmuş ve lahit ve fresklerde firavun Tutankamon’u zeytin dallarından yapılmış “adalet tacı” ile resmeden sayısız esere rastlanılmıştır.

“Zeytin ağacı biz dünyaya geldiğimizde vardı, biz ve bizden sonraki nesiller de gittiğinde var olacak”

Gerçekten de öyle değil mi? Zeytin ağacı tarih boyunca varlığıyla, meyvesiyle ve benzeri olmayan yağıyla insanlara hayat ve güç vermiştir.

Sevgili okurlarım mitolojik çağlarda, Antik Yunan ve tüm kutsal kitaplarda bahse konu olan doğanın insanlara bahşettiği zeytin ve zeytinyağı anne sütü gibi değerlidir. Zeytinyağının sağlık, hastalıklarla mücadele, saç ve cilt faydaları gibi yüzlerce kanıtlanmış veya yaygın kabul görmüş faydaları bulunmaktadır. Zeytinyağı A, D, E ve K vitaminleri açısından son derece zengin bir yağdır. Demir, kalsiyum, sodyum ve potasyum içeriği ile hem harici hem de dahili kullanımda vücudumuza sayısız fayda ve şifa verir. Kanser riskini azaltır, bitkisel antioksidan ile hücreleri kanserden korur.

Görüldüğü gibi sevgili okurlarım faydaları saymakla bitmeyecek zeytini ve zeytin yağını sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Sizlere sağlık ve huzur dolu bir hafta dilerim.

Share
102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “DİRİLİŞİN ADI ÇANAKKALE”

  17 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Bir destanın adıdır Çanakkale. Çanakkale Zaferi tarihin akışını değiştiren bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk Milletinin kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi ulusumuzun bütün varlığıyla özgürlük ve bağımsızlık uğruna verdiği mücadelenin sembolüdür. Çanakkale savaşları sıradan bir mücadele değil, Türk Milletinin gösterdiği yüksek fedakarlığın ve kahramanlığın abidesidir. Atatürk’ün askeri dehası, Türk askerinin vatan sevgisi ve bağımsızlık inancı zaferin temelini oluşturmaktadır. Tarih...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  17 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Senden ayrı yaşayamam Çünkü çok sevdim seni Hasretine dayanamam Sen de terk etme beni Ancak bütün güzellikler, iyilikler saygı, sevgi ve daha neler neler bizleri bir bir terk ediyor. Bu da ne demek demeyin bana gerçeklerden kaçamazsınız ve saklanamazsınız. Peki o zaman ne yapacaksınız işte yine sırası geldi birbirinizin yüzüne bakın derler bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ve de tam sırası kıyafetlerinize bakın. Bakalım ne göreceksiniz. Çünkü parasını verip aldığınız kıyafeti ...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “YAŞANMIŞ BİR HİKAYE”

  14 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Biz buna devrimci olmak diyoruz.... Mexico City’de 200 metre finali koşulmuş. Amerikalı (siyah) atletler Tommie Smith ile John Carlos birinci ve üçüncü gelirken, ikinciliği Avustralyalı (beyaz) Peter Norman kazanmış. Madalya töreni için bekledikleri sırada, Carlos, Peter Norman’ın yanına gelerek sormuş; ─ İnsan haklarına inanıyor musun? ─ Evet, inanıyorum. ─ Peki ya Tanrı’ya? ─ Bütün kalbimle... Bunun üzerine, iki siyah atlet kafalarındaki eylem planını açık...