logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

10 Ocak Perşembe günü, biz gazete emekçilerinin bir fikir işçisi olarak 10 Ocak 1961’de 212 sayılı yasanın kabulü ile basın çalışanlarının bazı hakları yasal güvenceye kavuştuğu gündür.

Çalışan gazeteciler çağdaş demokrasinin temel taşlarının en önemlisi hiç kuşkusuz özgür basındır. Farklı seslerin, özgür düşüncelerin kendini ifade imkanı bulduğu medya, sağlıklı bir kamuoyu için sonsuz öneme sahiptir. “Basın bağımsız ve özgür olmalıdır” basın çalışanları ne derece özgür olursa, ülkenin demokrasisi o denli güçlü olur.

Peki olması gereken aşağı yukarı bu, ancak günümüze baktığımızda 2018 yılının fotoğrafını çektiğimiz zaman maalesef durumun hiç iç açıcı olmadığını göreceğiz. Medya kuruluşlarının var olma savaşı verdiği, işsizliğin hüküm sürdüğü, basın özgürlüğü karnemizin kırıklarla dolu olduğu, yazılı basında üst üste gelen kağıt ve diğer giderlerdeki maliyet artışlarından dolayı öncelikle yerel gazetelerin her gün birer birer kepenk kapattığı ve yayın hayatına son verdiği bir süreç yaşamaktayız.

Biz gazeteciler, kalemleri, cezaevleri ve ekmek arasında sıkışıp kalmamalıyız.

Türkiye Gazeteciler Sendikasının açıkladığı verilere göre dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içerisinde 157. sırada yer almaktayız. İşsizlikte ise yüzde 30 ile tüm iş kolları içerisinde basın sektörü olarak birinci sıradayız. İşsizliğin yanı sıra sektördeki ekonomik koşulların ağırlığına paralel olarak ücretlerde çok düşük kalmıştır. Gazetecilik okuyan arkadaşlarım bu sebeplerden dolayı sektör değiştirmek zorunda kalmışlardır.

Dostlar gördüğünüz üzere bizlerin sorunları da dağlar kadar devasa ve yükümüz de çok ağır. Ancak üzerimize düşen toplumsal sorumlulukların da bilinciyle biraz burukta olsa 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlamak isterim.

Başta köşe yazılarıma başladığım günden beri kalemime sansür uygulamayan ve bana desteklerini esirgemeyen meslektaşlarıma, gecesini gündüzüne katarak bir fotoğraf karesi için saatlerce doğru anı bekleyen, bir kelime haberle tanımadığı birçok hayata umut olabilen, her şartta zor imkanlarla görev yapan öncelikle bu onurlu ve gururlu görevi yerine getirmek uğruna canını hiçe sayan basın şehitlerimiz olmak üzere kalemini satmayan tüm basın emekçisi dostların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü içtenlikle kutlarım.

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “TÜRKÜ BAHÇESİ”

  23 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Türkülerin içindeyim, bir yanımda ağıtlar, analar ağlayarak ağıt yakıyorlar.  Diğer yanımda umut, Aşık Veysel ne diyor: Türk’üz, türkü çağırırız Kalem vermemişler elime Diyeceklerimi türkülerde demişim.” Bu gece ben de “diyeceklerimi türkülerle” diyorum. Sıcacık soba üzerinde demlenen çayı içerken, bir yandan da türkü bahçesinde dolaşıyorum. Durağım Erzurum. Ne çok severim Erzurum’un şu türküsünü: “ Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi./ Altı çamur, üstü yağmur yine gönlüm ho...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “RİZE”

  22 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                  Rize İli, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Batısında Trabzon, güneyde Bayburt-Erzurum, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, Güneyinde Erzurum illeri yer alır. İlin sınırları içinde yer alan dağlar, sahilden itibaren yükselir. 80 km uzunluğunda olan kıyı şeridinde… Karadeniz’e akan akarsuların çokluğuyla engebeli bir araziye sahiptir. Yüksek dağlık alanlarda granit, andezit ve bazalt kütleleri her yerde görülmektedir. Yörede az da olsa alüvyonlara rastla...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “ZÜBEYDE HANIM’IN ANISINA”

  20 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Sizlere bir ulusun kaderini değiştiren eşsiz lider ve tüm dünyanın hayranlık duyduğu yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anası olan Zübeyde hanımdan bahsetmek istiyorum. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lankaza’da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Aslen Konya Karamandan Selanik’e göç eden Yörük Türkmenlerindendir. Zübeyde Hanım oldukça zeki bir kadındı. Dönemindeki pe...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Pera palas zamanın ünlü otellerinden dir. Ünlü isimlerden Greta GARBO Şuh kahkahalarını dört bir yana savururken aslında, ülkenin içinde bulunduğu hazin durumu anlatmaya çalışıyordu. İşgal kuvvetleri İstanbul a yerleşmiş , küstah ve mağrur konumda ,  ülkemin insanlarını  aşağılıyor ve , artık bizim sözümüz geçer ve bizim emrimiz altındasınız edaları içine girmişlerdi . İşte böyle bir günde İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington , pera palas ta içkisini yudumluyor ve kadehini KOSTANTİNİYE şere...