logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

10 Ocak Perşembe günü, biz gazete emekçilerinin bir fikir işçisi olarak 10 Ocak 1961’de 212 sayılı yasanın kabulü ile basın çalışanlarının bazı hakları yasal güvenceye kavuştuğu gündür.

Çalışan gazeteciler çağdaş demokrasinin temel taşlarının en önemlisi hiç kuşkusuz özgür basındır. Farklı seslerin, özgür düşüncelerin kendini ifade imkanı bulduğu medya, sağlıklı bir kamuoyu için sonsuz öneme sahiptir. “Basın bağımsız ve özgür olmalıdır” basın çalışanları ne derece özgür olursa, ülkenin demokrasisi o denli güçlü olur.

Peki olması gereken aşağı yukarı bu, ancak günümüze baktığımızda 2018 yılının fotoğrafını çektiğimiz zaman maalesef durumun hiç iç açıcı olmadığını göreceğiz. Medya kuruluşlarının var olma savaşı verdiği, işsizliğin hüküm sürdüğü, basın özgürlüğü karnemizin kırıklarla dolu olduğu, yazılı basında üst üste gelen kağıt ve diğer giderlerdeki maliyet artışlarından dolayı öncelikle yerel gazetelerin her gün birer birer kepenk kapattığı ve yayın hayatına son verdiği bir süreç yaşamaktayız.

Biz gazeteciler, kalemleri, cezaevleri ve ekmek arasında sıkışıp kalmamalıyız.

Türkiye Gazeteciler Sendikasının açıkladığı verilere göre dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içerisinde 157. sırada yer almaktayız. İşsizlikte ise yüzde 30 ile tüm iş kolları içerisinde basın sektörü olarak birinci sıradayız. İşsizliğin yanı sıra sektördeki ekonomik koşulların ağırlığına paralel olarak ücretlerde çok düşük kalmıştır. Gazetecilik okuyan arkadaşlarım bu sebeplerden dolayı sektör değiştirmek zorunda kalmışlardır.

Dostlar gördüğünüz üzere bizlerin sorunları da dağlar kadar devasa ve yükümüz de çok ağır. Ancak üzerimize düşen toplumsal sorumlulukların da bilinciyle biraz burukta olsa 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlamak isterim.

Başta köşe yazılarıma başladığım günden beri kalemime sansür uygulamayan ve bana desteklerini esirgemeyen meslektaşlarıma, gecesini gündüzüne katarak bir fotoğraf karesi için saatlerce doğru anı bekleyen, bir kelime haberle tanımadığı birçok hayata umut olabilen, her şartta zor imkanlarla görev yapan öncelikle bu onurlu ve gururlu görevi yerine getirmek uğruna canını hiçe sayan basın şehitlerimiz olmak üzere kalemini satmayan tüm basın emekçisi dostların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü içtenlikle kutlarım.

Share
121 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “+1 FARKLA BİZ AYNIYIZ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Siz değerli okurlarım merhaba, bugün sizlere önemli bir farkındalık günü olan 21 Mart Down Sendromlularla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. 21 Martta yurdumuzun birçok yerinde yapılan etkinliklerde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve ön yargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitim önemine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Peki nedir bu down sendromu? Birleşmiş Milletlerin 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü ol...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE KODA SERÜVENİ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Kırmızı gülün alı var Hergün yeri var Bugün benim efkarım var Ah bu gönül arzu eder seni Dağlar dağlar viran dağlar Yüzüm güler kalbim ağlar Mayadağ’dan kalkan kazlar Al duvaklı beyaz kızlar Vardar ovası Vardar ovası Kazanamadım sıla parası Üç ayrı Rumeli türküsünün potpurisi ile yazıma başlıyorum. Ancak şaşırmışlık ve hayretler içerisinde yazıyorum. Sizce moda bu mu? Yoksa dilim varmıyor saçını başını yolan bir toplum mu? Bu işin buraya varaca...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “HAFSA SULTAN”

  22 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                Renklerin solgun olduğu mevsim. Yazdan kalma bir gün. Spil’in dorukları gizemli bir hareketlilik içinde. Bulutlar rüzgarla dost. Bugün Hafsa Sultan’ı araştırmak için yollara düşüyorum. Sultan yedi düveli tutsak edip de bir çıbana tutsak düşen, yavuz Sultan Selim’in karısı, kanuni’nin de annesi. Spil göğe uzanan başıyla Hafsa Sultan’a barınak olmuş. Doğa baharda renk değiştirirken, kentin yaşamında bir bayram kültürü olmuş. Mesir Bayramı, Sultan  Camii, Hafsa Ana’yla tümleşmi...
 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...