logo

reklam
29 Aralık 2017

Görme engelli gazinin yaşam azmi

1993 yılında teröristlerle girdiği çatışmada iki gözünü de kaybeden Selami Pazar, hayata küsmedi. Eşinden ayrılınca iki çocuğuna da kendi baktı. Evinde yemek ve temizlik işlerini tek başına yapan Gazi Selami Pazar çocuklarına hem anne hem de baba oldu. Aynı zamanda da kendini eğitime adayan Selami Pazar, 3 yılda ortaokulu, liseyi bitirip, üniversite sınavına girdi. Şimdi üniversite okuyan Selami Pazar, bir yandan da STK’larda çalışıyor.

Manisa’da yaşayan terörle mücadele gazisi Selami Pazar, yaşama sevinci ve azmiyle örnek oldu. 1993 yılında Şırnak Silopi’de çatışma esnasında roket düşmesi sonucu iki gözünü de kaybeden Selami Pazar, o günden sonra karanlığa mahkum oldu. 3 yıl Gülhane Tıp Hastanesi’nde tedavi gören Pazar, tedavisinin ardından memleketine gelip yaşamını devam ettirdi. Eşinden 2011 yılında ayrılan Pazar, görme engelli olmasına rağmen çocuklarının bakımını üstlenmek istedi. 7 yıldır biri kız biri erkek iki çocuğuna bakan ve evin tüm işlerini tek başına yapan Selami Pazar, çocuklarına hem anne hem de baba oldu. Gazi Selami Pazar, yaşadıklarını şöyle anlattı; “7 yıldır 2 çocuğuma bakıyorum. Evin tüm işleri bana ait. Yemek ve temizlik de dahil olmak üzere her şeyi yapabiliyorum. Kolay değil. Görmüyorsun, çocukların yemekleri beğenip beğenmeyeceğini bilmiyorsun. Ama gayet güzel yemekler yapabiliyorum. Çocuklarıma da bakıyorum. Evde her şeyi de kendim yapıyorum.”

ÇALIŞIP ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

Gazi Selami Pazar, ilkokul mezunu olmasına rağmen, 3 yılda azmiyle ortaokul ve liseyi bitirdi, aynı zamanda da üniversite sınavına girip kazandı. Açıköğretimden insan kaynakları bölümünde eğitim gördüğünü anlatan Pazar, evde oturmayıp sivil toplum kuruluşlarında da çalışmaya başladı. 7 STK’da çalıştığını kaydeden Selami Pazar, “Kendimi eğitim hayatına adadım. 3 yıl gibi kısa bir sürede ortaokul ve liseyi bitirip bu sene üniversiteyi kazandım. İnsan kaynakları bölümünde eğitim görüyorum. İkinci üniversiteyi de düşünüyorum.  Derslerimi de internetten çalışıyorum. Kendimi geliştirmek için her gün evde bilgisayar başında çalışıyorum. Boş zamanı hiç sevmem. 7 kuruluşta görev yapıyorum. Kendimi görme engelli olarak kabul ediyorum ama evde oturmayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Aynı zamanda sporcu da olan Selami Pazar, yüzmede 200 metre serbest stilde altın madalya kazandığını ifade etti. Birçok yarışmaya katıldığını ve 7 madalya kazandığını dile getiren Gazi Selami Pazar, kendini hayattan soyutlamadığını söyledi.

YENİDEN GÖRME UMUDU DOĞDU

24 yıldır karanlıkta yaşadığını, ancak şu an deneysel aşamada olan özel bir çip sayesinde yeniden görebilme umudu olduğunu anlattı. Görme umudundan vazgeçmeyip Ankara’daki Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğini ve burada kendisine yapılan çalışma hakkında bilgi verildiğini kaydeden Gazi Selami Pazar, “Gözle ilgili çalışmalar yapan doktorları araştırıyordum. Doktorlarla gidip görüşüyorum. Ankara’daki Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim. Deneysel olarak Amerika Birleşik Devletleri askeri teşkilatı DARPA Enstitüsü’nde çalışma yapıldığını anlattılar. Eğer bir komplikasyon çıkmazsa, beyinde iltihaplanma olmazsa Türkiye’de de takılabilecek. 250 kişilik bir ekip oluşturuluyor. Genetik körlüklerde kullanılmıyor. İki gözünü de kurşunlanma sebebiyle kaybetmiş, her iki gözünü kaybetmiş kişilerde gözün olduğu yere mikro kamera şeklinde takılıp, beyine implant ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanması bekleniyor. 3 yıllık bir süre olduğunu söylediler. Eğer onaylanırsa Türkiye’deki görme engellilere faydalı olacak. Bize 3 yıllık bir süre olduğunu söylediler. Beyne takılan çipi vücut kabul ederse ve onaylanırsa bizim için umut olacak. İlk çalışmalar da gazilerin üzerinde olacağını duyduk. Umutla bekliyoruz. Bir gün aydınlığa yeniden kavuşacağım” dedi. Nermin Uçtu

Share
368 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ