logo

reklam
11 Ekim 2017

Gök’ten kadınlara kan bağışı çağrısı

Türk Kızılayı, düzenli kan bağışında bulunan vatandaşlara plaket ve madalya verdi. Ödül töreninde konuşan Türk Kızılayı Ege Bölge Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, “Kadınlarımız kan bağışı konusunda yanlış bilgilere, olumsuz önyargılara sahiptir” diyerek, kadınlara kan bağışı konusunda çağrıda bulundu.

Buket Uşaklı – Türk Kızılayı Manisa Şubesi, bağışladıkları kanlarla hayat kurtaran gönüllü vatandaşlara madalya verdi. Ödül töreninde 45 kez kan bağışında bulunan 8 bağışçıya plaket, 35 kez kan bağışında bulunan 11 bağışçıya altın madalya takdim edildi. Protokol üyeleri tarafından 25 kez kan bağışında bulunan 53 bağışçıya gümüş madalya, 10 kez kan bağışında bulunan 401 bağışçıya bronz madalya olmak üzere toplam 473 bağışçıya plaket ve madalya takdim edildi.

Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, Kızılay Manisa Şube Başkanı Cemal Kahraman, Kızılay Kan Merkezi Müdürü İsmet Nardal, çok sayıda STK yöneticisi, kan bağışçıları ve davetliler katıldı.

Kan bağışında bulunan bütün bağışçılara teşekkür eden Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanı Cemal Kahraman, Kızılay’ın toplumsal dayanışmaya gönüllüler sayesinde katkı sağladığını ifade etti.

“190 BİN İNSANA ULAŞTIK”

Kan bağışında destek olan insanları onurlandırmak amacıyla böyle bir program düzenlediklerini söyleyen Manisa Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, “Manisa Kan Bağış Merkezi 2002 yılında açıldı ve o yıl 3 bin 620 ünite kan topladık. 2016’nın sonunda 61 bin 600 ünite kana ulaştık. Bugün ise 190 bin insana ulaştık. Kan bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde bizler bugüne kadar geldik” dedi.

EN DUYARLI İNSANLAR MANİSA’DA

Türk Kızılayı Ege Bölge Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, kendilerinin emanetçi olduklarını, kan bağışçılardan aldıkları kanları hastanelerdeki insanlara ulaştırdıklarını söyledi. Kan bankacılığını çağın gerektirdiği şartlara göre uygulamaya çalıştıklarını ve bunun için her ile bir kan bağışı merkezinin kurulması gerektiğini belirten Gök, “Manisa kadar duyarlı bir halka sahip olan başka bir ilimiz yok. Dünyanın 6’ncı büyük kan merkezi İzmir Bayraklı’da. Ege ve tüm illeri olarak iyi durumdayız, ancak il merkezi ve ilçeleri dahil, kan bağışına büyük önem veren en duyarlı insanların bulunduğu şehir Manisa. Hem insanları duyarlı hem modern kuruluşlarıyla ön planda. Manisa bugüne kadar bir dediğimizi iki etmemiştir. Kan bağışı noktasında örnek bir şehirdir. Ancak tüm ülke insanları olarak kan bağışına yatkın olmalıyız. Stoklarımız olmalı. Fabrikası insan olan tek ürün kandır. Lütfen bağışlarınızı ihmal etmeyin” şeklinde konuştu.

“2005’TEN 65 KAN BAĞIŞI MERKEZİ OLDU”

Gök, “Türk Kızılayı; güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen ‘Ulusal Güvenli Kan Temini Programı’nı, Sağlık Bakanlığı adına ve gözetiminde, 2005 yılından günümüze, başarı ile yürütmektedir. Bu programın amacı, Türkiye’nin kan ihtiyacı olan 2 milyon 700 bin ünite kanın gönüllü, bilinçli ve düzenli kan bağışçılarından elde edilmesidir. İlk Kan Merkezlerini 1957 yılında Ankara ve İstanbul’da açan Türk Kızılayı, ‘Ulusal Güvenli Kan Temini Programı’nı uygulamaya başladığı 2005 yılından bugüne kadar; kan merkezi ve kan istasyon sayısını 29’dan, 17 Bölge Kan Merkezi Müdürlüğüne bağlı 65 Kan Bağışı Merkezi’ne arttırarak organizasyonunu ülke genelinde yaygınlaştırmıştır. Türk Kızılayı Güvenli Kan Temini Programı kapsamında 2016 yılında 2 milyon 141 bin 765 ünite kan bağışı toplamıştır. Ege Bölge Kan Merkezi olarak sorumluluk sahamızdaki 6 ilde (İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak, Muğla) 7 Kan Bağışı Merkezi ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“YILLIK 400 BİN ÜNİTE BAĞIŞA İHTİYAÇ VAR”

Gök, sorumluluk sahalarında kan kullanan hastanelerin bünyesinde toplam 134 transfüzyon merkezinin bulunduğunu belirterek, “132 transfüzyon merkezinin kan ihtiyacının tümü tarafımızca karşılanmaktadır. Bölgemizde her kan grubundan yeterli kan stokunun olması ve 365 gün kan ihtiyacının karşılanabilmesi için yıllık 400 bin ünite kan bağışına ihtiyaç vardır. Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi 2016 yılında 345 bin 435 ünite kan bağışı toplamıştır. Yeterli kan bağışının toplanamaması nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin kan ihtiyacının tamamı tarafımızca karşılanamamaktadır. Bu hastanelerde tedavi gören hasta ve hasta yakınları halen kan aramaya devam etmektedir” dedi.

“KADINLAR KAN BAĞIŞI KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİLERE SAHİP”

Gök, kadınlara kan bağışı konusunda çağrıda bulunarak, “Gelişmiş ülkelerde kadın kan bağışçısı oranı yüzde 20-25’dir. Hedefimiz, kadın kan bağışçısı oranımızın gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 20-25 olmasıdır. Toplumda en zor görevleri üstlenen, liderlik eden kadınlarımızın kan bağışçısı olmaları ve bu konuda bilinç kazanmaları en büyük isteğimizdir. Kadınlarımızın inanmadığı ve liderlik etmediği hiçbir projeyi başarmamız imkansızdır. Kadınlarımız kan bağışı konusunda yanlış bilgilere, olumsuz önyargılara sahiptir. Kan bağışında bulunarak, kendi sağlıklarını tehlikeye attıkları korkusu içindedirler. Oysa bu yanlış bir inanıştır, kan bağışlamak isteyen kişilerin her kan bağışından önce kan değerlerine tarafımızdan bakılmaktadır. Kadınlarda kan bağışı için hemoglobin değerinin 12,5 gr/dl olması yeterlidir. Kadınlarımızı hayatın her alanında olduğu gibi kan bağışçısı kazanımı çalışmalarında da lider olması, en büyük hedefimizdir. Birlikte yürüttüğümüz faaliyetler neticesinde, kadınlarımız düzenli, bilinçli ve gönüllü kan bağışı olacak, kan bağışı kampanyaları düzenleyecek, eğitim çalışmaları gerçekleştireceklerdir. Kızılay gönüllüsü olarak halkımızın tüm kesimlerini bu sorunu çözmeye davet edecektir”

Konuşmalardan sonra protokol üyeleri kan bağışçılarına plaket ve madalyalarını takdim etti.

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ