logo

reklam

GELİNEN NOKTA


Tahir Hamdi Oral
tahiroral@hotmail.com

Ülkenin kana bulanmasını isteyen ve devletin en ücra köşelerine yerleşen fetocular, insanlarının üzerine ateş etmekten çekinmediler. Yüzlerce şehit ve bir o kadar da yaralı bırakarak başaramayacakları darbe sonucu teslim oldular.
Yıllarca yazdık , çizdik ve hala da yazmaktan usanmıyoruz…….BU ZİHNİYETTE OLAN İNSANLAR ÜLKEDE DAİMA HUZURSUZLUK, ANARŞİ ve KAOS yaratırlar. Yıllarca devletin can alıcı makamlarında görev yapmışlar, Mülkiye-Askeriye-Adliye-Emniyet teşkilatlarına yerleşmişler. ABD’deki liderlerinden emir alarak devleti ele geçirmeyi amaçlamışlar. Halkımız da, bu insanlara, vaaz ve sohbetlerine inanmışlar, maddi manevi yakınlıklarını ve parasal himmetlerini esirgememişler.
Ancak öyle bir an gelmiş ki bu güne kadar gelen iktidarlar tarafından şöyle veya böyle desteklenen bu grup, aldıklarıyla yetinmemiş daha fazlasını isteyerek DEVLETİ ELE GEÇİRMEYE KALKIŞMIŞTIR. Kalkışmıştır çünkü bu güne kadar geldikleri makamlar hep, iktidarda olanlar tarafından verilmiştir.
Bunların zararlı ve şeriat özlemi içinde olduklarını yazanlara ise hep karşı çıkılmış , yalan söylüyorsunuz denmiş , gelecek olan darbe kalkışması yıllar öncesinden hazırlanmış olmasına rağmen , yöneticiler asla toz kondurmamışlar dahası onların tüm isteklerini karşılamışlardır.
İşte Yüce ATATÜRK yaşamında en büyük savaşı DİN KİSVESİ ALTINDA ÜLKEMİZİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞAN BU CEMAATLER VE IRKÇI KÜRTLERE KARŞI vermiştir. Tüm bunlar yazılıp çizilirken de yazanlar hakkında soruşturmalar , telefon dinlemeler dahası evlerine girilerek tüm arşivleri, dokümanları didik  didik edilmiş sonucunda da tutuklanmışlar, ama AYM’nin kararı ile yanlıştan dönülerek beraat etmişlerdir.
İşte gelinen son nokta budur……..
ATATÜRK devrimlerine dönülerek gerçek demokrasinin kurulması, yapılacak olan soruşturmalarda da kurunun yanında yaşın da harcanmaması çok önemlidir. Ülkenin savcıları-yargıçları hiçbir etki ve tehdit altında olmadan görevlerini hakkaniyetle, vicdanının sesini dinleyerek ve eldeki somut delillere dayanarak karar vermesi sağlanmalıdır.
Temel hak ve hürriyetler ışığında  anayasal çerçeve dışına çıkılarak, intikamcı, kindar duygularla verilecek olan kararlar tasvip görmeyecektir. Her ne kadar OHAL kanunu içindeki uygulamalar bazı anayasal hak ve hürriyetleri temel almasa da, haklı ve vicdana yönelik kararlar istenendir. Hiçbir demokrasi dışı hareket başarılı olamamıştır. Diktatörlerin yapısal uygulamaları bile zaman içinde baş kaldırıya sebep olmuş , yüzlerce insan zulüm görmüştür.
Şimdi iktidarda ve muhalefette olanların ülkenin birlik ve beraberlik içinde olduğu söylemlerini halka samimiyetle anlatmaları ve bu uğurda  çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Ülkemiz bıçağın sırtından dönmüştür. Halkımızın daima uyanık olması, yapılacak ve uygulanacak olan doğru yaptırımlara onay vermesi lazımdır. Demokrasi şölenleri de dinci ve ışidvari gösterilerle suistimal edilmemelidir .
Görüldü ki bağnaz ve ırkçı dinsel hareketler ülkemize zarar vermektedir. Artık bazı gerçekleri anlama zamanı geldi de geçiyor……Aman dikkat..

 

Share
855 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “SEVGİ…”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                14 Şubat Sevgililer Günü. Gençliğimde okuduğum aşk kitapları gözümün önünde. Kraliçe Margous asil olmayan sevgilisinin kesik başıyla, kocasının yanına gider, Anna Karanina oğlunu hiçe sayarak, genç subay için bedenini tren raylarının ortasına atar, Romeo ve Juliet ayrı kalmaktansa ölmeyi tercih eder... Aşıklar ölse, zaman akıp geçse de değişmeyen tek bir şey var... O da aşk. Etrafımda ki gençlere bakıyorum. Tümünde bir telaş, bir heyecan hepsi 14 Şubat Sevgililer Gününe hazı...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “BİZİM HİKAYEMİZ ..2”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            70 Yıllara gelindiğinde , muhtıralar sağ-sol çatışmaları Üniversitelerde Komünist—Faşist suçlamaları , Fabrikalarda DİSK—MİSK Mücadeleleri , grevler emeğin patronları , Sendika ağaları , bilinen ve bilinmeyen ideolojilere kurban giden zavallı  ö ğrenciler , işçiler. Devrimci—Ülkücü kavgaları , Bölünmüş öğretmenler , taraflı polisler , ülkesine sahip çıkanlar bu arada yok olan gencecik sağdan ve soldan yok olanlar. Birbiri ardına devam eden cenaze törenleri , romantizm ile terör arasına sıkışmış ka...
 • Şükran FARIMAZ yazdı… “ŞİİR”

  13 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Mektuplarında en çok şiirden söz ediyorsun Bedriye.                    Salihli  Şiir İkindileri’nden söz ediyorsun. Elbet hoş bir gelenekti; neredeyse kurumsallaşmış bir etkinlikti. Ama şu mu Bedriye: Yapıtla, daha doğrusu yapıta yüklediğimiz anlamla, yazarının ya da şairinin doğrudan  ilişkilendirilmesi  gibi kolay anlaşılabilecek bir tuzağa düşüyoruz çoğu kez. Yazar ya da şairle tanıştığımızda ise  o büyü, o yaman büyü (!  ) bozuluveriyor nedense. İmza günlerinde bile ne yazık ki böyle. Nitel...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “MANİSA KAYAPINAR’DA YENİ BİR YERLEŞİM YERİ BULUNDU”

  12 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Yaşadığımız kentlerdeki kültürel zenginliklere ve yeni buluşlara karşı kayıtsız kalmıyoruz. Bize ne yahu diyemiyoruz. Çevremizle, doğayla, evrenle ve insanla uyum içinde olmalıyız. Dağcı kardeşim Cumhur Kavcak, gönlünü dağlara kaptırdı. Yaşadığı topraklarda oluşmuş tarihi olaylar ve gelecek kuşaklara emanet olarak bırakılan eserler onun ilgi alanında… Kavcak dağcılarla gittiği bir etkinlikte, Kayapınar Bölgesi’nde yeni bir yerleşim yeri tespit etti. Hazinecilerin, tarihi kalıntılara verdikleri zararları...