logo

reklam
10 Ocak 2018

Fedakar ambulans şoförü

Selimşahlar Mahallesi’nde 4 Ocak günü kalp rahatsızlığı yaşayan ve 2 yıl önce kangren olması sebebiyle iki ayakları kesilen 72 yaşındaki Muzaffer Tumlu’yu sırtına alarak evine kadar taşıyan Ambulans Şoförü Çetin Karamanlar, “Ben görevimi yerine getirdim. Yine aynı olayla karşılaşsam yine ayrı şeyi yaparım’’ dedi. Çetin Karamanlar’ın sırtında taşıdığı Süleyman Tumlu da ambulans şoförünün insanlığın ölmediğini gösterdiğini söyledi.

Şehzadeler İlçesi’ne bağlı Selimşahlar Mahallesi Şehzadeler Sokak 2 Nolu tek odalı evde eşi Meryem Tumlu (68) ile birlikte yaşam mücadelesi veren 72 yaşındaki Muzaffer Tumlu, 4 Ocak gecesi kalp rahatsızlığı geçirerek Acil 112 ambulansı ile Saruhanlı Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Tedavisi tamamlandıktan sonra Tumlu tekrar Acil 112 Ambulansı ile evine götürülmek istendi. Tumlu’nun Selimşahlar Mahallesi’ndeki sokağına giren Acil 112 Ambulansı, alt yapı çalışması sebebiyle oluşan çamurdan dolayı hastanın evine yakınına park etmek zorunda kaldı. Çamur sebebiyle sedye ile taşınamayan hastayı ambulans şoförü Çetin Karamanlar sırtına alarak, hastayı evindeki yatağına ulaştı. Ambulans şoförünün hastayı sırtında taşıdığı anlar yanındaki sağlık çalışanı arkadaşı tarafından an ve an cep telefonu kamerasına kaydedildi. Yaşanan anları cep telefonu kamerasına kayıt eden sağlık çalışanı arkadaşının görüntüleri sosyal medyada paylaşmasıyla birlikte Ambulans şoförü Çetin Karaman’lara teşekkür ve tebrik mesajları yağdı.

İNSANLIĞIN ÖLMEDİĞİNİ GÖSTERDİ

İki yıl önce kangren olması sebebiyle iki ayağı kesilen ve yürümeyen 72 yaşındaki Muzaffer Tumlu, ambulans şoförü Kahramanlar’ın herkese insanlık dersi verdiğini ifade etti. Tumlu yaptığı açıklamada, “Kalp rahatsızlığım var. İki yıl öncede iki ayağım kangren olduğu için kesildi. Tekerlekli sandalye ile hayatımı sürdürüyorum.  Olay gecesi rahatsızlandım. Sonra telefon açtım ve ambulansla beni Saruhanlı Devlet Hastanesi’ne getirdiler. Orada tedavi gördükten sonra sabah saatlerinde evime tekrar ambulansla geri geldim. Mahallemizdeki alt yapı çalışması sebebiyle ambulans oturduğum eve giremedi. Sonra biraz ileride ambulans durdu. Ardından ambulans şoförü beni sırtına alarak çamurun içerisinde evimde yatağıma kadar getirdi. Allah kendisinden bin kere razı olsun. İnsanlığın ölmediğini herkese gösterdi’’ diye konuştu.

68 yaşındaki Meryem Tumlu ise, ambulans şoförüne teşekkür ederek, “Eşimin o gece kalbi tuttu. Sonra telefonla aradık ambulans geldi. Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra tekrar ambulansla eve geldi. Allah razı olsun ambulans şoförü çamurların içerisinde eşimi sırtına alarak yatağına kadar getirdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz’’ dedi.

“YANIMDAKİ ARKADAŞIM AN VE AN OLAYI GÖRÜNTÜLEMİŞ’’

Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 21 yıldır görev yaptığını ifade eden ambulans şoförü Çetin Karamanlar, olay günü sağlık çalışanı arkadaşının anı cep telefonu ile kayıt altına aldığını ve daha sonra görüntüleri sosyal medyada paylaşması üzerine tebrik telefonları aldığını ifade etti. Ambulans şoförü Karamanlar, “Muzaffer Tumlu amcamız kalp rahatsızlığı sebebiyle 112 Ambulansı ile Saruhanlı Devlet Hastanesi’ne nakledildi. Sonra tedavisi tamamlandıktan sonra evine nakil edilmesi için biz görevlendirildik. Dolayısıyla biz daha önceden evini bildiğimiz için evine kestirmeden gidelim dedik. Ancak büyük bir çamur ve alt yapı çalışmasıyla karşılaştık. Sonra yanımdaki arkadaşım dedi ki ‘Eğer geç kalırsak 112 Acil Komuta Merkezi bizi merak eder’ dedi ve çamur bölgesinden cep telefonu ile fotoğraf çekmeye başladı. Sonra güzergahı değiştirip ana asfalta çıkarak Selimşahlar istikametinden hastanın bulunduğu eve gitmeye başladık. Yine evinin sokağına geldiğimizde büyük bir çamur deryasını olduğunu gördük ve aracın batabilme ihtimaline karşı ağır ağır ilerlemeye devam ettik. Evinin yakınına geldiğimizde çamurlar deryası olan sokağın bir köşesine ambulansı yanaştırdım. O sıra yanımdaki arkadaşım cep telefonu ile yine çamurları görüntülemeye başladı. O sırada hastanın eve sedye ile götürülmesi mümkün olmadığı için hastayı omzuma aldım. Çamur içerisinde hastayı omzumda eve götürdüğüm sırada arkadaşım beni de cep telefonuna kayıt etmiş. Sonra bu görüntüleri sosyal medyada paylaşmış. Sonra bunu sosyal medyada paylaşınca herkesten teşekkür telefonları almaya başladım’’ dedi.

“AYNI OLAYLA BİR DAHA KARŞILAŞSAM YİNE AYNISI YAPARIM’’

Ambulans şoförü Karamanlar, görüntüler sayesinde sağlık çalışanlarının zor şartlar altında nasıl görev yaptığını gösterdiklerini ifade ederek, “Biz bu şekilde sağlık çalışanları olarak zor şartlarda hizmet verdiğimizi bir kez daha kamuoyuna göstermiş olduk. Hasta olaydan sonra çok memnun oldu. Bana çok teşekkür etti. ‘Senin yaptığını kimse yapmaz’ dedi. Ama biz mesleğimiz icabı görevimi yerine getirdiğimiz normal bir olay. Bu olay arkadaşımın sosyal medyada paylaşmasıyla gün yüzüne geldi. Ancak bu görevimiz geri biz bunu yapacağız. Aynı olayla bir daha karşılaşırsam yine aynısı yapacağım’’ diye konuştu. Nermin Uçtu

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ