logo

reklam
06 Aralık 2017

“Eşit temsilin tek çaresi cinsiyet kotası”

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Şube Başkanı Fatma Ayhan, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83’üncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Gerçek bir demokraside yaşamak isteyen her birey, özellikle de siyasetçi ve ülke yöneticileri derhal eşit temsili sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmelidir. Bunun için de tek çare cinsiyet kotası uygulamasıdır. Biz CKD olarak bu süreçte ‘yüzde 50’lik cinsiyet kotası’ uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Şubesi, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83’üncü yıldönümünde basın açıklaması düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde gerçekleştirilen açıklamayı CKD Şube Başkanı Fatma Ayhan yaptı. Ayhan, kadınlara seçme ve seçilme hakkını pek çok ülkeden önce veren Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuz bir sevgi, saygı ve minnetle anarak, yüzyıllarca süren kadın hakları mücadelesinde her zaman ilk talep edilen hakkın siyasi hak olduğunu belirtti.

“KADINA BU HAKKI TANIYAN İLK VE TEK İSLAMİ ÜLKE TÜRKİYE”

Türkiye’nin, kadına siyasal seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ve tek İslami ülke olduğuna dikkat çeken Ayhan, “Bugün kadının siyasetteki yerine öykündüğümüz ülkelerin kadınları siyasal haklarını bizden onlarca yıl sonra kazandı. Türk kadını 1935’te parlamentoya ilk kez girdiğinde kadın parlamenter oranıyla dünya listesinde 2’nci sıradaydı. 83 yıl sonra bugün yüzde 15 küsurluk kadın parlamenter oranıyla dünya listelerinin sonlarında sürünüyoruz. Avrupa parlamentoları arasında sonuncu sıradayız. Kısaca kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında eşit katılımı sadece kadınlara ait sorunların değil, tüm toplumsal sorunlarımızın çözümü için tek şart, tek çaredir” şeklinde konuştu.

“EŞİT TEMSİLİN TEK ÇARESİ CİNSİYET KOTASI”

“Gerçek bir demokraside yaşamak isteyen her birey, özellikle de siyasetçi ve ülke yöneticileri derhal eşit temsili sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmelidir” diyen Ayhan, “Bunun için de tek çare cinsiyet kotası uygulamasıdır. Bugün tüm dünyada 90’dan fazla ülkede uygulanan cinsiyet kotasının en etkin çözüm yolu olduğu hem bilimsel hem de uygulama açısından ispatlanmıştır. Cinsiyet kotası uygulamayan ülkelerde kadınların temsil oranı yüzde 17’nin üstüne çıkamamakta, uygulayan ülkelerde ise ‘temsilde kritik eşik’ denen yüzde 30’un altına düşmemektedir. Önümüzdeki süreçte TBMM’de anayasa değişikliği uyum yasaları paketi içerisinde siyasi partiler ve seçim yasalarında değişiklikler yapılacaktır. Biz CKD olarak bu süreçte ‘yüzde 50’lik cinsiyet kotası’ uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz. Cinsiyet Kotası Yasası Mücadelesi ülkemizde demokrasi için bir mihenk taşı olacaktır. Hep birlikte gerçekten demokrasi isteyen ve istemeyenleri göreceğiz” dedi. Buket Uşaklı

Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ