logo

reklam
26 Şubat 2018

Ekonomi Bakanlığı’nın firmalara yönelik destekleri anlatıldı

MTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen Değerlendirme Toplantısı’nda firmalara Ekonomi Bakanlığı tarafından firmalara sağlanan destekler anlatıldı. Manisa’ya gelen ekip, 2 gün boyunca Manisa’daki 100 firmayla görüşerek iş dünyasının talep ve önerilerini aldı. Ekonomi Bakanı Baş Danışmanı Mehmet Yüksel, gerçekleştirilen ziyaretlerdeki en büyük amacın özellikle ihracata yönelik çalışan firmaların dertlerini, sorunlarını yerinde dinlemek olduğunu söyledi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde düzenlenen Değerlendirme Toplantısı’nda Ekonomi Bakanlığı tarafından firmalara sağlanan destekler anlatıldı. Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal başkanlığında Manisa’ya gelen ekip 2 gün boyunca 100 firmayla görüştü, iş dünyasının talep ve önerilerini aldı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, firma temsilcileri katıldı.

Değerlendirme Toplantısı’nda Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, Ekonomi Bakanı Baş Danışmanı 23,24 ve 25’inci Dönem Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Genel Müdür Yardımcısı Murat Alıcı, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Kılıçkaya ve İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, firmaların taleplerini ve sorunlarını dinledi.

“TEŞVİKLERİN İHRACATIN HER SAFHASINI KAPSAMASI ÖNEMLİ”

Toplantının başında yaptığı konuşmada 2023 vizyonunda belirtilen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için ihracatı arttırıcı politikaların geliştirilmesi gerektiğini belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, “Bu anlamda Ekonomi Bakanlığımızın ihracatın arttırılmasına yönelik teşvikleri, yurtdışına açılma sürecinde firmalarımıza çok büyük olanaklar sağlamaktadır. Bu teşviklerin ihracatın her safhasını kapsaması da ayrıca önem arz etmektedir.   Bakanlığımız ihracata yönelik olarak pazar araştırmasından ihracatın gerçekleştirilmesine kadar değer zincirinin tüm halkalarına yönelik politikaları etkin bir şekilde oluşturmaktadır. Bu oldukça önemlidir. Zira bu sayede ülke olarak ihtiyacımız olan Ar-Ge, inovasyon, paten, markalaşma ve tasarım konularında gelişme kaydedilmektedir. Nihai hedefimiz, ihracatçılarımızı yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ihraç etmeye yönlendirmektir.  Bizler bu çalışmalarından dolayı Ekonomi Bakanlığımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Bakanlık yetkililerimizin Manisa’ya gelerek işletme sahiplerimizle bir araya gelip, onları iş yerlerinde ziyaret ederek bire bir görüşme yapmaları, bizlere ayrı bir motivasyon, ayrı bir güç katmıştır” şeklinde konuştu.

“İHRACATI 170 MİLYAR DOLARLARA ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Erbil, 2017 yılındaki 157 milyar dolar olan ihracatın 2018 yılında 170 milyar dolar seviyelerine ulaştırmak için hep birlikte bütün güçleriyle çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Manisa’mız 2017 yılında 4 milyar 1 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege bölgemizde İzmir’den sonra ikinci sırada bulunuyor. Manisa dünyada tek noktada en fazla beyaz eşya ve televizyon üretilen yerdir. Sektörel bazda baktığınız zaman Manisa’mız tütün ürünleri imalatında Türkiye 3’üncüsü, elektrikli teçhizat imalatında Türkiye 2’ncisi, bilgisayar, elektronik ve optik ürünler imalatında Türkiye 1’incisidir. Dünya Sultaniye kuru üzüm tüketiminin yüzde 90’ına yakınını biz karşılıyoruz. Tüm bu veriler ihracatın, hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisi açısından ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. 2018 yılında da ekonomimizdeki büyümeye paralel olarak ihracatımız da daha fazla artacaktır şüphesizdir. Sayın bakanımızın dediği gibi kendi teknoloji devlerimizi yaratmalıyız” ifadelerini kullandı.

“SAHADA YAŞANAN CİDDİ PROBLEMLERLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLDUK”

Ekonomi Bakanı Baş Danışmanı 23,24 ve 25’inci Dönem Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, neden böyle bir çalışma yaptıklarıyla ilgili firma temsilcilerine bilgi verdi. Yüksel, bugüne kadar bin 600 işletmeyi bizzat ziyaret ettiklerini belirterek, bu ziyaretlerin mayıs ayı başına kadar devam edeceğini ve böylece 81 ili tamamlamış olacaklarını söyledi.

Bu ziyaretlerde hedeflenen konunun Ekonomi Bakanlığı bürokratlarının, sanayideki işletmeleri ziyaret etmek ve sahada birebir görüşmek olduğunu ifade eden Yüksel, özellikle ihracata yönelik çalışan firmaların dertlerini, sorunlarını yerinde dinlemek olduğunu vurgulayarak, “Sorunları tespit etmek, talepleri almak, yaşanan sıkıntılar varsa bunları öğrenmektir. Bu en büyük amacımız, en büyük hedefimiz. Bu konuda sahadan ciddi öneriler aldık. Sahada yaşanan ciddi problemlerle ilgili bilgi sahibi olduk. Bu anlamda birde önemli olan sahada yaşanan bilgi kirliliği varsa onları da ortadan kaldırmaya vesile oldu. Değerli bakanımız Nihat Zeybekçi’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Yüksel, Manisa’da 3 ekiple birlikte firmaları ziyaret ettiklerini belirterek, 100 firmayı tamamladıklarını söyledi. Buket Uşaklı

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ