logo

reklam
06 Ekim 2017

Duygu dolu yemin töreni

1’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 212 acemi erin yemin töreni düzenlendi. Yemin törenini heyecan ve gururla izleyen aileler tören sonrası evlatlarına sarılmanın mutluluğunu yaşadı. Acemi erler ve ailelerin kavuşması duygu dolu anlata sahne oldu.

Buket Uşaklı – 368’inci kısa dönem temel eğitimi gören 212 acemi er için 1’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda yemin töreni düzenlendi. Törene, Vali Mustafa Hakan Güvençer, 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, yetkililer ve 508 asker yakını katıldı. Törenin yapıldığı alanda önlem amaçlı 3 adet ambulans, 2 doktor ve 2 hemşire hazır bekledi.

Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere yurdun dört bir yanından birliğe katılan erlerin yemin törenini gururla ifa ettiklerini belirten 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, “Silahlı kuvvetlerimizin saflarına katılan kahraman Mehmetçiklerimiz, biraz önce milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirler ve amirlerinize itaat edeceğinizi icabında vatan için vazife uğrunda seve seve canınızı feda edeceğinize yemin ettiniz. Komutanınız olarak ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın vatan, bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve doğruluktan asla ayrılmayacağınıza gönülden inanıyorum. Kahraman Mehmetçikler asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz parçası ve daima ulusun hizmetinde olan Türk silahlı kuvvetlerimiz gücünü Atatürkçü düşünce sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi bağrından çıktığı yüzce Türk milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır” şeklinde konuştu.

“ASKERLİĞİNİZ MANEVİ MİRASINIZDIR”

Dere, Mehmetçik olmanın bir onur olduğunu vurgulayarak, “Askerlik göreviniz ileride çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Silahlı kuvvetlerimizin en genç Mehmetçikleri olarak sizlere güveniyor ve iyi bir asker olacağınıza yürekten inanıyorum. Yemininiz size, ailenize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, yüce ulusumuza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“MEHMETÇİK RUHUNU EVLATLARIMIZA SEVGİYLE AŞILADINIZ”

Konuşmasında silah arkadaşlarına da teşekkür eden Dere, “Anne ve babalarının bizlere emanet ettiği göz bebekleri evlatlarına, büyük bir sabır ve inançla gece ve gündüz demeden Mehmetçik ruhunu evlatlarımıza sevgiyle aşıladınız. En önemlisi aldığınız emanetleri bugün ailelerinin karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız. Bu emek ve gayretlerinizden dolayı sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor ve sizleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“EMANETLERİNİZİN SADIK BEKÇİLERİ OLACAĞIZ”

Dere, konuşmasının sonunda asker yakınlarına seslenerek, “Bir evladın nasıl yetiştiğini inanın çok iyi biliyoruz. Bu yüzden evlatlarınızın bu kutsal yuvaya adım attıkları andan itibaren artık büyük bir aile olduğumuzu sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İçiniz de gönlünüz de aklınız da rahat olasın. Bizler emanetlerinizin sadık bekçileri olacağız. Değerli misafirler bu güzide vesilesiyle başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını rahmetle kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyor. Aziz hatırlarının önünde saygıyla eğiliyoruz. Kutsal vatan görevini devralan Mehmetçikler, yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.

Törende vatani görevlerini 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda yapmış Mehmetçik babalarından 4 kişiye katılım belgesi verilirken, Tugay’a ilk katılan eğitim, spor ile bakım konularında başarılı olan 10 acemi ere başarı ödülleri ve hediyeleri Vali Güvençer tarafından verildi. Tören sonunda 3 buçuk ay sonra aileleri ile buluşan erler duygu anlar yaşadı.

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ