logo

reklam
17 Kasım 2016

“Düşmanı varsa sigaraya alıştırsın”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde yatan KOAH hastalarına yönelik Dünya KOAH Günü dolayısıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KOAH tedavisi gören Mehmet Fahrettin Solmaz’ın verdiği tavsiye ise şaşırttı. Solmaz, “Arkadaşlara tavsiye ederim. Düşmanı varsa öldürmesin, dövmesin, sigaraya alıştırsın” dedi.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCÜB) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği tarafından Dünya KOAH Günü dolasıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Kliniğin toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Prof. Dr. Pınar Çelik, Halise Zengin, Ökkeş Gültekin ve Meltem Yazar tarafından bilgi verildi.

dusman-sigara
KOAH ÖZELLİKLE SİGARA İÇENLERDE FAZLA GÖRÜLÜYOR
KOAH hakkında bilgi veren MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, KOAH’ın az bilinen bir hastalık olduğunu belirterek, “Özellikle sigara içenlerde çok fazla görülüyor. Çok öldüren bir hastalık. Bugün Türkiye’de tüm nedenler içinde 3. sırada öldüren hastalık. O nedenle çok önemli. KOAH önlenebilir, korunabilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. 40 yaş üzerinde erkeklerde ve sigara içen kişilerde daha fazla görülüyor. Öksürük balgam çıkarma nefes darlığı şeklinde başlar. Başta nefes darlığı eforla olur. Ama giderek istirahat halinde olur. Bir kişi belli bir yaşın üzerinde sigara içiyor veya bir meslek maruziyeti var, öksürüyor, balgam çıkarıyor zaman zaman nefes darlığı olursa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmasını istiyoruz. Tüm Türkiye’de her 10 KOAH’lıdan 1 tanesi KOAH olduğunu bilmiyor. O nedenle biz belki de 10’da 1’ini tedavi edebiliyoruz. Ama 9 kişi henüz bunu bilmediği için bu farkındalık çalışmalarını yapıyoruz” dedi.
GENÇLERDE DE GÖRÜLÜYOR
Hastalığın özellikle 40 yaş üzerindeki insanlarda görüldüğünü belirten Yorgancıoğlu, sigaraya başlama yaşının düştüğü için gençlerde de görülmeye başlandığını söyledi. Yorgancıoğlu, “Genetik özelliği olan bir tipi var. O daha erken görülebilir. Ama sigara içme yaşı çok erkene kaydığı için giderek  gençlerde de KOAH görmeye başladık” diye konuştu.

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (MCBÜ) TIP FAKÜLTESİ HAFSA SULTAN HASTANESİNDE YATAN KOAH HASTASI 75 YAŞINDAKİ MEHMET FAHRETTİN SOLMAZ İLGİNÇ BİR TAVSİYEDE BULUNARAK "ARKADAŞLARA TAVSİYE EDERİM. DÜŞMANI VARSA ÖLDÜRMESİN DÖVMESİN SİGARAYA ALIŞTIRSIN" DEDİ. (AYKUT YENİÇAĞ/MANİSA-İHA)

KOAHLI HASTADAN İLGİNÇ TAVSİYE
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nde tedavi gören 75 yaşındaki KOAH hastası Mehmet Fahrettin Solmaz, hastalık hakkında vatandaşlara ilginç tavsiyede bulundu. Solmaz, “Arkadaşlara tavsiye ederim. Düşmanı varsa öldürmesin, dövmesin, sigaraya alıştırsın. Aynen söğüt ağacı gibi içi boşalıyor. Ondan sonra hastaneye. Sigara kadar lanet bir şey yok. En kötü şey sigara” dedi.

 

 

Share
1077 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ