logo

reklam
11 Temmuz 2018

Domates kıtlığı ihracatı da etkileyecek

Domates hasadıyla ilgili açıklama yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, hastalıktan dolayı bu yıl yaklaşık 10 bin dekarlık alanda domates tarlalarının sürüldüğünü belirterek, domatesin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kurutma işinin de zor göründüğünü ve durumun kuru domates ihracatına da olumsuz yönde yansıyacağını söyledi.

Manisa’nın en önemli bitkisel ürünleri arasında yer alan yaş ve kurutmalık domateste hasat sezonu başladı. Yıl içerisinde yaşanan olumsuz hava koşullarından etkilenerek hastalık yayılan domateslerde verim kaybı ve fiyatlarda artış yaşanıyor. Domates hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şehzadeler Ziraat odası Başkanı Hüseyin Altındağ, bu yıl Manisa’da ciddi anlamda domates kıtlığının yaşandığını ve bu durumun ihracatı da bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Altındağ, kurutmalık domates sezonunun yaklaşık 2 hafta sonra başlaması gerektiğini fakat gerek fiyatlardan gerekse de domatesin olmayışından dolayı kurutmalığın bu yıl yapılamayabileceğini ifade ederek, “Fiyatlar yüksek olduğu için bu sene kurutma işi de zor gibi görünüyor. Ayrıca domateslerde çok büyük hastalık var. Akhisar’dan tutun da Torbalı’ya kadar. Zaten 8-10 bin dekarlık alan hastalıktan dolayı sürüldü. Bunun etkisi çok büyük. Şimdi yetişen domateslerde de yağmurlardan dolayı çok büyük hastalık var. Domateslerin yapraklarını koruyamıyoruz. Her gün ilaç atıyoruz ama yine de koruyamıyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİDEKİ VE PAZARDAKİ FİYATLAR ÇOK FARKLI”

Çiftçinin eline geçen domates fiyatıyla pazardaki fiyatların aynı olmadığına dikkat çeken Altındağ, üreticiden tüketicinin eline geçene kadar domateslerin 3-4 elden geçtiğini söyledi. Altındağ, kademeli fiyatları azaltmak için mutlaka bakanlığın çalışma yapması gerektiğini belirterek, “Domates 3-4 elden geçtiği zaman bu durumdan hem üretici hem de tüketici zarar görüyor. Şimdi pazarda 3 buçuk liradan 5 liraya kadar domates var. Domates yok değip de getirim elde etmesinler. Çiftçiden aldığı paranın bir miktar üzerinden karını koyup satmıyorlar. Ürünün olmadığı anlaşıldığı zaman da fiyatlar tavan yapıyor” şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile TÜİK Bitkisel Üretim İstatistikleri 2017 verilerine göre Manisa’da 975 bin 142 ton domates üretilirken; 7 bin 859,5 ton taze domates, 3 bin 354 ton kurutmalık domates de ihraç edildi. Buket Uşaklı

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ