logo

reklam
10 Temmuz 2018

“Doların yüksek olması çiftçiye yarayacak”

Üzüm hasadının başlaması üzerine açıklama yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, bugüne kadar doların yüksek olmasının hep zararının olduğunu belirterek, “Bu sene inşallah doların yüksek olması çiftçiye iyi yönde yansıyacak. Geçen yıl üzümde ve ihracatta sıkıntılar yaşandı. Tabi yaş üzümün kilo fiyatı tarlada oldukça düşüktü. Ama bu sene iyi rakamlardan başladı. Şu zamanda kuru üzümün fiyatı 7 lira civarında. Bu fiyatların düşmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Üzümde hasadın başlamasıyla ilgili açıklama yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, çiftçilere bol kazançlı bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu. 2018 yılının çiftçi için zor geçtiğini ifade eden Altındağ, “Başta Alaşehir, Sarıgöl, Saruhanlı ilçelerinde olmak üzere il genelinde birçok ilçede doluların olması üzümde rekolte beklentisini düşürmüştür. Bunun üzerine yaş üzüm ihracatı bugünlerde başlamak üzere. İnşallah tüm çiftçilerimizin iyi fiyatlardan ihracat yapmalarınızı temenni ediyoruz. Şu anda aldığımız bilgilere göre fiyatlar iyi. Tabi bu her sene oluyor. İlk başta fiyatlar tavan yapıyor sonra geriye iniyor. Böyle bir şey yaşanmaz inşallah bu sene. Şu an üzümde hasada başlayan bir tek Alaşehir var. Bunun arkasından Sarıgöl geliyor. Ondan sonra ise merkez yakın ilçelerde üzüm hasadı başlayacak” dedi.

“Yaş üzümün iyi gitmesi kuru üzüme de yansıyacak” diyen Altındağ, “Bugüne kadar doların yüksek olmasını hep zarar olarak gördük ama bu sene inşallah doların yüksek olması çiftçiye iyi yönde yansıyacak. Geçen yıl üzümde sıkıntı yaşadık. İhracatta sıkıntılar yaşandı. Tabi yaş üzümün kilo fiyatı tarlada oldukça düşüktü. Ama bu sene iyi rakamlardan başladı. Şu zamanda kuru üzümün fiyatı 7 lira civarında. Bu fiyatların düşmeyeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KURU ÜZÜM HASADI BAŞLAMADAN REKOLTE AÇIKLANMALI”

Altındağ, çiftçileri açığa üzüm dökmemeleri konusunda uyararak, “Burada çiftçimize şu düşüyor: Bugün hepsi birden bir anda açığa üzüm dökmesinler. İhtiyaçları olduğu kadar üzüm satarlarsa üzüm fiyatları düşmez. Bir anda çiftçimiz, açığa tüccara yüklenince tüccar da bundan kar elde edip fiyatları düşürmek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Altındağ, üreticinin bu yıl girdi fiyatlarının çok yüksek olduğu maliyetle üretim yaptığını ve fiyatların gerilemediği takdirde çiftçinin bu yıl rahat bir nefes alacağını söyledi.

Bu yılki rekolte fiyatlarının belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Altındağ, “Bu sene rekolte yakında açıklanacak. Üzüm tüccarın eline düşmeden bu fiyatlar açıklanmalı. Üzüm, tüccarın eline düştükten sonra taban fiyatını açıklamanın bir anlamı kalmıyor. Yani üzüm kesmeye başlamadan önce müdahale alım fiyatı açıklanacak ki vatandaş ona göre tedbir alacak. Bizim istediğimiz kuru üzüm hasadı başlamadan bu fiyatın açıklanması” dedi.

“ÇİFTÇİ ARTIK ORGANİK TARIMDA DA ÜST SEVİYEDE”

Altındağ, son olarak kalıntılı ilaçla ilgili bir sorunun kalmadığını vurgulayarak, “İlaçla ilgili üzümde dalga yaratmak için ‘kalıntı vardı’ gibi söylemler atılıyor. Çiftçimiz artık bilinçlendi. Bu tür ilaçlar kullanmıyor. Kalıntı üzümlerimizde yok. Çiftçi, artık organik tarımda da üst seviyede. Bizim Manisa olarak 500 kişilik organik tarım çalışmamız var. Bunların hepsi organik tarım yapıyor. Bizim çiftçimiz de eski çiftçi değil. O yönden herkes rahat olsun” şeklinde konuştu. Buket Uşaklı

Share
506 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ