logo

reklam
10 Mayıs 2018

Dolardaki artış hurmayı da vurdu

Ramazan Ayı öncesinde hurma da tezgaha çıktı. Dolar kurlarındaki artışların hurma fiyatlarını da etkilediğini belirten Manisa esnaflarından Fatih Yükçü, “Şu anda hurma fiyatları çok pahalandı. Geçen sene 45 liraya sattığımız hurma şu anda 60 liraya çıktı. 45 liraya biz bile alamıyoruz” dedi.

Ramazan Ayı’nın yaklaşmasıyla hurma da tezgahlardaki yerini aldı. Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, A vitamini içerdiği için oldukça sağlıklı ve besleyici bir meyve olan hurma, Ramazan Ayı’nın vazgeçilmezi.

Hurmanın faydalarını anlatan Aktar Halil Gürcan, “Hurma, Allah’ın büyük bir nimeti. Bir tek hurmayla oruç tutup oruç bozanlar var Arabistan’da. O kadar değerli bir nimet. Hurma insanı tok tutan bir meyvedir. Kansızlık, güç, kuvvet, direnç için birebir bir meyve. Tatlı olmasına karşın şeker barındırmaz. Demir eksikliğinin giderilmesinde faydası olur. B1, B2 açısından zengin olan hurma karaciğer için faydalıdır. İçerdiği B6 vitamini sayesinde kas ve sinir sistemi için faydalıdır. Hurma yüksek oranda lif içeren meyve olduğu için sindirimi düzenleyerek kabızlığa iyi gelir” şeklinde konuştu.

“GEÇEN YIL 45 LİRAYA SATILAN HURMA BU YIL 60 LİRAYA ÇIKTI”

Yılın her zamanında hurma satışı yaptıklarını belirten Manisa esnaflarından Fatih Yükçü, özellikle Ramazan ayı öncesinde ve Ramazan ayı boyunca satışlarda artış olduğunu söyledi.

Yükçü, dolar kurlarındaki artışların hurma fiyatlarını da etkilediğini belirtti. Hurma fiyatlarına geçen seneye göre çok fazla zam geldiğini söyleyen Yükçü, “Şu anda hurma fiyatları çok pahalandı. Geçen sene 45 liraya sattığımız hurma şu anda 60 liraya çıktı. 45 liraya biz bile alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yükçü, fiyatların hurma çeşidine göre farklılık gösterdiğini vurgulayarak, “Bu fiyatlar hurma çeşitlerine göre farklılık gösteriyor. Medine ile Kudüs hurmaları aşırı pahalandı mesela. İran hurmaları o kadar pahalanmadı, daha az miktarda zam geldi. İran hurmasının kilosunu 12 liradan satıyoruz. Geçen sene 10 liraydı” dedi. Buket Uşaklı

Share
371 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ