logo

reklam
26 Ocak 2018

Doğal cilt bakımı için anahtar üzüm

Özellikle siyah ve kırmızı üzümün çekirdekleriyle beraber tüketildiği zaman cilt için oldukça yararlı olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ilgın Minoğlu, üzümün içinde barındırdığı resveratrol maddesinin antioksidan gücü taşıdığını ve resveratrolun cilt bakımında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

İçerisinde barındırdığı maddeler nedeniyle cilt bakımında doğal yöntem olarak kullanılan üzümün cilt açısından faydalarını anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Ilgın Minoğlu, üzümün güneş ışınlarının cilde verdiği hasarı onarmak ve yaşlanmasını durdurmak için faydalı olduğunu ifade etti.

Cildin yaşlanmasıyla mücadele eden bir sürü aktif içerik barındıran üzümün meyvesinde ve çekirdeğinde cildin ihtiyacı olan her şeyi içerdiğini belirten Minoğlu, “Üzümdeki asitler, cilt hücrelerini canlandırır, bağ dokularını güçlendirir. Kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur, cilde yumuşaklık ve pürüzsüzlük verir. Üzüm, cildi nemlendirir ve besler” dedi.

Minoğlu, üzüm çekirdeğinin faydalarının saymakla bitmediğini vurgulayarak, üzümü yerken mutlaka çekirdeğiyle birlikte çiğneyerek kullanılmasının gerektiğini söyledi.

RESVERATROL CİLT BAKIMINDA OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Cildin en büyük organ olduğuna ve vücutta bir hastalık varsa onun en büyük göstergesinin cilt olduğuna dikkat çeken Minoğlu, üzümün kuvvetli bir antioksidan olduğunu belirtti.

Özellikle siyah ve kırmızı üzümün çekirdekleriyle beraber tüketildiği taktirde cilt için oldukça yararlı olduğunu söyleyen Minoğlu, üzümün içinde barındırdığı resveratrol maddesinin antioksidan gücü taşıdığını söyledi.

Minoğlu, özellikle siyah üzümün kabuğunda bulunan ‘resveratrol’ maddesinin cilt bakımında oldukça önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek, “Resveratrol, çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan, vücuttaki hücrelerin zarar görmesini engelleyen bir mekanizmadır. Hatta resveratroldaki antioksidan oranı E vitamininden 20, C vitamininden ise 50 kat daha fazla. Bu, çok ciddi bir oran. Özellikle üzümün kabuğunda var ama çekirdeğinde, yaprağında da var. Üzümü dış etkenlere karşı korumak için üretilmiş. Mesela üzüm bir mantar enfeksiyonu olduğunda ya da ciddi soğuğa veya sıcağa maruz kaldığında üretilen bir şey bu resveratrol” dedi.

“RESVERATROL ARTIK ÇOK KIYMETLİ BİR MADDE”

Resveratrolun günümüzde artık çok yoğun kullanıldığını vurgulayan Minoğlu, “Resveratrol, artık çok kıymetli bir madde. Özellikle siyah ve kırmızı üzümdeki resveratrol, düzenli tüketildiği zaman cilt için oldukça yararlı. Kremlerin içerisinde ya da bizim uygulamalarımızın içinde olabiliyor. Artık hap olarak da alınabiliyor. Hastalara önerdiğimiz bazı firmaların bu tarz tabletleri var. Hastalarıma da hem cilt sağlığı için hem kansızlık için çekirdekli siyah kuru üzüm tüketmelerini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Cildin beslenmesinde ya da cilt bakımında resveratrolun yanında A, C ve E vitamini, selenyum, çinko gibi maddelerin de kullanılması gerektiğine değinen Minoğlu, “Tüm bunların yanı sıra mutlaka günde 10 bardak su tüketilmeli” dedi. Buket Uşaklı

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ