logo

reklam
28 Kasım 2017

Demir fiyatlarında durdurulamayan artış

Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Aslan Yılmaz, demir fiyatlarının gün geçtikçe arttığını belirterek, müteahhitlerin zor durumda olduğunu söyledi. Yılmaz, demirin ton fiyatının 2 yıl öncesine kadar bin 150 lira olduğunu, ancak şu anda ton fiyatının dolardaki yükselişle birlikte 2 bin 600 ila 2 bin 700 liraya yükseldiğini açıkladı.

Demir fiyatlarındaki durdurulamayan artış, müteahhitlerin tepkisini çekti. Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitlerin Derneği Başkanı Aslan Yılmaz, Türkiye’nin demir üretiminde önde gelen ülkeler arasında olmasına rağmen, hem demir fiyatlarının yüksek olduğunu hem de demir bulmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Aslan Yılmaz, “Şu anda demirin ton fiyatı 2 bin 600 ile 2 bin 700 arasında değişiyor. Bundan 2 yıl önce demirin ton fiyatı bin 150 liraydı. Demir fiyatları 2 yılda 2 katını aştı. İnşaatlarımız için demir bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Demirin birçok çeşidi var. 8’lik demiri buluyorsak, 11’lik demiri bulamıyoruz. Yaz aylarında inşaatların yoğun olduğu dönemde demir bulunamamasını anlayabiliyorduk. Ancak kış ayları gelmesine rağmen hala demirde sıkıntı çekiliyor ve fiyatlar yükselmeye devam ediyor” dedi.

Demir fiyatlarındaki artışta dolardaki yükselişinde de etkili olduğunu savunan Yılmaz, müteahhitlerin iş yapamaz duruma geldiğini savundu. Ayrıca demir fiyatlarındaki artışla birlikte diğer kalemlerde de artış olduğunu kaydeden Yılmaz, plastik, beton gibi ürünlerde de yüzde 40 oranında zam olduğunu söyledi. Sektörün bu durumdan olumsuz etkilendiğini ifade eden Yılmaz, “İlk defa konut satışlarında düşüş yaşandı. Bu durumdan hem müteahhitler hem de konut almayı planlayan vatandaşlar mağdur oluyor” diye konuştu. Nermin Uçtu

Share
325 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ