logo

reklam
06 Aralık 2017

“Cumhuriyet tarihinin en büyük devrimlerinden biri”

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yıldönümünü kutladı. Gerçekleştirilen Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından konuşma yapan Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya, kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının cumhuriyet tarihindeki en büyük devrimlerden birisi olduğuna dikkat çekti.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Törene Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya, kadın STK’ların temsilcileri katıldı.

“GEÇMİŞ TARİHTE KADIN VE ERKEK EŞİT HAKLARA SAHİPTİ”

Manisalı kadınlar adına bir konuşma yapan Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya, kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının cumhuriyet tarihindeki en büyük devrimlerden birisi olduğuna dikkat çekti.

“Kadın haklarının birçok Avrupa ülkesinde Türkiye’den sonra verilmesi genç cumhuriyetin, Türk kadınına ve kadınlarımızın demokrasiye katılmasına büyük önem verdiğinin göstergesi olmuştur” diyen Kaya, “Oysaki geçmiş tarihe bakıldığında Orta Asya’da ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetimindeki Hakanların yanında ‘Hatun’ adı verilen eşler de söz sahibiydi. Kadın ata biner, ok atar, spor yapar ve savaşlara katılırdı. Toplumda tek eşlilik prensibi esas olup tek eşe bağlı kalınır, ev eşlerin ortak malı sayılı, namus ve iffete büyük önem verilirdi. Osmanlı devletinde kadın birçok hakkından mahrum bırakılmış, siyasal hayatta yok sayılmış, sosyal hayatta geri planda bırakılmıştır. İşte Atatürk, Türk milletinin tarihi geçmişinde var olan fakat özlem haline getirilmiş bir hakkı, bir duyguyu devlet varlığına geçiren ilk liderdir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği günün 83’üncü yıldönümünü kutlarken bizlerin de Atatürk’ün bizlere verdiği değerlere layık olmamızı, haklarımızı almak için var gücümüzle mücadeleye devam etmemizi diliyor, bu çok önemli ve değerli günümüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı. Buket Uşaklı

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ