logo

reklam
27 Aralık 2017

Çocuklar çizdiklerini dokuyor

Salihli Belediyesi’nde halıcılık kursu eğitmenliği yapan Sultan Gençtürk, 2004 yılından beri özel bir firmada üretilen ürünleri ve Amerika’dan alınan siparişleri incelemesi sonunda yaptığı çalışmalar ‘Çocuklar Çizsin Biz Dokuyalım’, ‘Kültürel Miraslarımız Dokuma Tezgahlarında’, ‘Deriler İlmek Oldu, Tezgahtan Deri Halı Doğdu’, ‘Biz Çizdik Biz Dokuyoruz’ isimli projelerin marka tescilini aldı. Çocuklara yönelik halı ve kilim üretimi olmadığını fark ettiğini söyleyen Gençtürk, çocukların yaptığı resimleri, onların kullanım alanlarına sunmak ve çocukların hem tasarladıklarını kullanmalarını hem de özgüvenlerini artıracaklarını düşündüğünü ifade etti.

Salihli Belediyesi’nde halıcılık kursu eğitmenliği yapan Sultan Gençtürk, ‘Çocuklar Çizsin Biz Dokuyalım’, ‘Kültürel Miraslarımız Dokuma Tezgahlarında’, ‘Deriler İlmek Oldu, Tezgahtan Deri Halı Doğdu’, ‘Biz Çizdik Biz Dokuyoruz’ isimli projelerin marka tescilini aldı.

2004 yılından beri özel bir firmada üretilen ürünleri ve Amerika’dan alınan siparişleri inceleyen Gençtürk, 4 farklı alan halı ve kilim sektöründe hiç üretim olmadığını fark ettiğini belirterek, “Çocuklara yönelik halı ve kilim üretilmediğini fark ettim. Bunlara yönelik yaptığım çalışmaların marka tescillerini aldım. Bunlardan birincisi ‘Çocuklar Çizsin Biz Dokuyalım’. Kumaşlarla keserek oluşturduğumuz iplerle onların yaptıkları resimleri kilim, halı dokumaya, bazen ikisini birleştirerek 2 boyutlu çalışmalar ürettik. Onların yaptığı resimleri, onların kullanım alanlarına sunmak, çocukların hem tasarladıklarını kullanmalarını hem de özgüvenlerini artıracaklarını düşündüm. Bu anlamda da bu sanatın yaşamasına yardımcı olacağımı düşündüm. Bununla ilgili yaptığım kurslar büyük ilgi gördü. Çocuklarımız, yaptığı çalışmaları kendileri desenleyerek dokudular. Bu yıl kurslarda 10 çocuğa dokuma öğrettim. Şimdiden 15 çocuk kaydını yaptırdı” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZ ALANINDA İLK”

Gençtürk, Salihli’deki deri atölyelerini gezerek çöpe atılacak olan koyun derisi parçalarını topladıklarını söyleyerek, “Bunları küçük küçük keserek halı olarak dokuduk. Bu da alanda yaptığımız çalışmalar, ilk defa yapılan marka tescilli ürünlerdir. Burada dokuyanın ruh haline bıraktım” ifadelerini kullandı.

‘Kültürel Miraslarımız Dokuma Tezgahlarında’ isimli projeden de bahseden Gençtürk, “Mozaiklerimizin daha önce halı ve kilime hiç yansıması yapılmamış. Kaybolmaya yüz tutmuş mozaiklerimizi halı ve kilimde ölümsüzleştireceğimize inanarak bu yolda çalışmalarımızı da yaptık. Yıllarca ülkemizde ve dünyada halı üretmiş olan firmalar var ama onların girmediği alanlarda çalışmalar yaptım” şeklinde konuştu. Buket Uşaklı

Share
406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ