logo

reklam
10 Nisan 2018

“Çiftçiyi zor bir yıl bekliyor”

Mısır ekim sezonunun başladığını belirten Şehzadeler Ziraat odası Başkanı Hüseyin Altındağ, mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu sene çiftçiyi çok zor bir yılın beklediğini söyledi.

Mazot, gübre ve çiftçiye verilen desteklerle ilgili açıklamalarda bulunan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, mısır ekim sezonunun başladığını belirterek, mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu sene çiftçiyi çok zor bir yılın beklediğini söyledi. Altındağ, devletin mısırda, pamukta ve diğer ürünlerde vermiş olduğu destekleri mutlaka artırması gerektiğini ifade ederek, “Çiftçimiz bu zor şartlar altında son teknolojiyi kullanıp en iyi şekilde Manisa’da kendini göstermeye çalışıyor. Çiftçilerimiz ne umutlarla bu ürünleri dikiyor. Çiftçimiz zor durumda. Tüm siyasi partilerimize sesleniyorum. Çiftçimizin umudunu yitirmeyelim. Çiftçimiz gerçekten alırken çok aldanıyor satarken de çok aldanıyor” dedi.

Manisa’da çiftçilerin sahipsiz olduğunu savunan Altındağ, “Tüm yetkililerden çiftçimize sahip çıkmalarını bekliyoruz. 2015 yılında ofisin açıklamış olduğu mısır fiyatımız 720 lira, 2016 yılında 740 TL, 2017 yılında da 760 TL gibi bir fiyat. Onun yanında prim desteği olarak da 2015 yılında 40 kuruş olan prim 2016 yılında 20 kuruşa düşürüldü. 2017 yılında da tekrar 30 kuruşa çıkarıldı. Bunların daha iyi değerlendirilmesi, çiftçimizin primleri, mazot ücretleri yeterli seviyeye getirilmesi gerekiyor. 115 Milyona bir çuval gübre almanın, 500 TL bir torba tohum almanın yani bu şartların altından kalkması mümkün değil. Bunlar için tüm yetkililerden çiftçimize gerekli desteği vermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜBRE MAZOT DESTEKLERİ ÇOK YETERSİZ”

Altındağ, 2018 yılı mazot ve gübre fiyatlarına da değinerek, “Mazotta dekar başına 17 TL gübre desteği de 4 TL oldu. Bu rakamlar çok düşük. Verilen bu mazot parasını yollarda harcıyoruz.  Bize verilen mazot 2-3 litre gibi bir fiyat. Zaten tarlanın içinde hiçbir şey yapmadan biz o verdikleri 2-3 litre mazotu harcıyoruz. Nisan ayında tarlanın içine girip Ekim’e kadar traktörle çalışıyoruz. Sulama da olsun yine de traktörle gidip geliyoruz. Yani bu gübre, mazot destekleri çok yetersiz. Dekar başına çiftçi mısırda 15 litre mazot harcıyor” dedi.

“GİRDİĞİMİZ KAPIDAN ÇIKIYORUZ”

2004 yılından bu yana mısırla uğraştıklarını belirten çiftçi Kemal Çavdar ise “Mazot, gübre ve tohum fiyatları çok yüksek. Bir torbada 50 bin adet tohum bulunuyor. Bir torba mısırın fiyatı ise 435’ten 485’e kadar çıkıyor. Mısır ekimine başladık bu yıl. Mazot, gübre ve tohum fiyatları geçen yıllara bakarak daha yüksek. Şu an girdiğimiz kapıdan çıkıyoruz. Primlerin, mazot ve gübre desteklerinin artırılmasını istiyoruz. Bir dekar yerde 15 litre mazot harcıyoruz. Ekimin ilk haftasına kadar biz bu tarlanın içinde olacağız. Yetkililerden destek bekliyoruz. Mısırda beklediğimiz ton başına fiyat 900 lira” şeklinde konuştu. Buket Uşaklı

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ