logo

reklam
02 Kasım 2017

Çiftçiyi yeniliklerle buluşturan fuar

Manisa’da 11’inci kez düzenlenen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Tekno Tarım Fuarı açıldı. 120 firmanın katıldığı fuarda çiftçiler yenilikçi uygulamalarla tanıştı.

Nermin Uçtu – Manisa’da bu yıl 11’incisi  düzenlenen Manisa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.  Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yapılan işbirliği çerçevesinde SNS Fuarcılık tarafından organize edilen fuarın açılışı yapıldı. Tarım ve hayvancılık sektöründe 120 firmanın katıldığı fuar açılışına Vali Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, tarım ve hayvancılık sektör temsilcileri katıldı.

MANİSA TARIM ALANINDA İDDİALI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, Manisa’nın tarım alanında oldukça iddialı bir kent olduğunu kaydetti. Manisa tarımının her geçen gün ilerlediğini vurgulayan Kaya, il genelinde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 73 bin 144 adet tarım işletmesinin bulunduğunu söyledi. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, daha kaliteli ve daha düşük maliyetle dünyayla rekabet edebilecek ürün elde edebilmenin yollarının aranması gerektiğini kaydetti. Fuarların modern tarım teknolojilerinin görülmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Kaçire, tarımın ve sanayinin ekonomiye yön verdiğini, 500 bin insanın hayvancılık ve tarımla uğraştığını ifade etti. Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ise, ülkemizin gelişmesini n ve kalkınmasının temelinde tarımsal yeterlilik olmadan büyük hedeflere etkin bir şekilde ulaşmanın kolay olmadığını vurguladı. Özkasap, “Manisa günümüzde ilçelerinin de taşıdığı potansiyel ve ekonomik büyüklük ve birlikte ülkemizin en önemli sanayi kentleri arasında olduğu gibi en önemli tarım kentlerinden birisi olma özelliğini de taşıyor” dedi.

“DESTEK OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığını kurduklarını ifade ederek, il genelindeki bütün üreticilere destek verdiklerini söyledi. Başkan Ergün, tarımda ülkenin gözbebeği olan Manisa’da 11 yıldır tarım fuarının yapılmasının gurur kaynağı olduğunu söyledi. Fuara katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Başkan Ergün, katkılarının artarak devam edeceğini kaydetti. Başkan Ergün, “Manisa’mızın büyükşehir olmasıyla birlikte Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızı oluşturduk. İlk yılımızı keşif ve yarım kalan projeleri tamamlamakla geçirdikten sonra artık üreticimizin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmaların içinde yer almaya başladık. Demirci, Gördes, Saruhanlı, Alaşehir, Sarıgöl, Akhisar, Selendi, Kula, Kırkağaç gibi tarım ve hayvancılığın yapıldığı ilçelerimizde üreticimize yönelik projeler geliştirdik. Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl, Gölmarmara, Akhisar, Saruhanlı ve Yunusemre ilçelerimizde 14 adet Bağ Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları kurarak, üreticimize don olayları ve benzeri durumları önceden bildirme imkanı sağladık. Seracılığın geliştirilmesi noktasında yüzde 75 hibe destekli olarak Alaşehir-Demirci- Gördes-Kula-Köprübaşı-Kırkağaç-Selendi-Sarıgöl ve Soma ilçelerimizdeki 133 üreticimize sera desteği sağlandı. Arıcılığın geliştirilmesi ve Manisa’nın bal üretiminde marka olması için Ana Arı dağıtımı da gerçekleştirdik. Bu kapsamda 17 İlçemizde 555 arıcıya 5 bin 250 adet ana arı dağıtıldı. Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl, Kula, Selendi, Köprübaşı, Demirci, Gördes, Gölmarmara ilçelerinde 441 üreticimize 60 bin adet zeytin fidanı, Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl, Kula, Selendi, Köprübaşı, Demirci, Gördes, Gölmarmara ilçelerimizde 230 üreticimize 23 bin adet Ceviz fidanı, Selendi, Kula, Demirci ilçelerimizde 75 üreticimize 10 bin 500 adet badem fidanı, Demirci ilçemizde 103 üreticimize 7 bin 500 adet Hünnap fidanı dağıttık. Zeytinin toplanması esnasında ürün kaybı yaşanmaması için Saruhanlı-Akhisar-Kırkağaç-Soma ilçelerinde 2 bin 225 üreticimize 13 bin 350 adet Zeytin Kasası dağıtımı gerçekleştirdik” dedi.

“HAYVAN İÇME SUYU GÖLETLERİ İNŞA ETTİK”

Başkan Ergün, hayvan üreticilerine yönelik de projeleri hayata geçirdiklerine vurgu yaparak, şöyle devam etti; “Gördes, Selendi, Yunusemre, Salihli ve Köprübaşı’da 9 adet gölet, 17 ilçemizde 95 adet hayvan içme suyu göleti yapımı, 17 İlçemizde 60 adet hayvan içme suyu gölet temizlemesi, 17 ilçemizde 19 adet damlama sulama tesisi yapımı, 17 ilçemizde 18 adet damlama sulama tesisi bakım onarımı, 17 İlçemizde 9 adet tarımsal sulama amaçlı havuz yapımı gerçekleştirdik. Destek ve katkılarımızla Manisa tarımını en üst seviyelere taşıma noktasında çorbada tuzumuz olsun anlayışıyla bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Tam bu noktada bu fuarın önemi çıkıyor. Üretici ile tarımsal teknolojiyi ve yerel yönetimlerle devletimizin üreticiye destekleri direkt olarak yerinde öğrenilip, geliştiriliyor. O açıdan 11. yılında uluslararası temalı tarım fuarımızın büyük önem taşıdığını biliyor, desteklerimizi buna göre yönlendiriyoruz. Manisa; tarımıyla, sanayisiyle, tarihi ve kültürel güzellikleriyle tanınırken; kültürel ve sanatsal etkinlik ve fuar organizasyonlarına ev sahipliğiyle de bu tanıtıma üst düzey katkı sağlandığı bir gerçek.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’da ciddi bir tarım potansiyelinin olduğuna dikkati çekerek, bu potansiyeli ortaya çıkarmak için tüm kurumlar ile işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Başkan Ergün, “Tarımsal arazilerin korunması, nehirlerimizin temizlenmesi, çevre kirliliğini önleyecek projelerle geçmişte olduğu gibi bugün de üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu. Başkan Ergün’ün konuşması ardından Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, konuşmasında Hakkari’de şehit olan askerlere dikkat çekerek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Vali Güvençer, konuşmasında, bu yıl 11’incisi düzenlenen tarım fuarının tüm üreticiler ve vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Açılışa katılan protokol üyeleri fuarı gezdi, firmaların ürünlerini inceledi. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerden ücretsiz otobüs kaldırdığı fuar 5 Kasım Pazar günü saat 19:00’a kadar ziyaret edilebilecek.

FUARA KİMLER DESTEK OLDU?

Fuarı Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar ise şöyle: Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Şehzadeler Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Şehzadeler Ziraat Odası, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Esnaf Odalar Birliği (MESOB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, Manisa Veteriner Hekimler Odası,  Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Manisa Süt Birliği, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği.

 

Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ