logo

reklam
05 Haziran 2018

Çiftçiler tahıl ve sebzeden uzaklaşıyor

Tahıl ve sebze üretimi gerçekleştiren çiftçilerin gün geçtikçe meyve üretimine ağırlık verdiklerine dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Altındağ, yanlış uygulanan tarım politikaları nedeniyle çiftçilerin tahıl ve sebze üretiminden para kazanamadıklarını ve meyve üretimine adeta mecbur bırakıldıklarını savundu. Altındağ, meyve üretiminin de çiftçiye gelir garantisi sağlamadığını vurgulayarak, çiftçi primlerinin ve desteklerinin arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, azalan tahıl ve sebze üretimine dikkat çekerek, “Yanlış uygulanan tarım politikaları nedeniyle tahıldan ve sebze üretiminden para kazanamayan çiftçilerimiz meyve üretimine ağırlık vermeye başladılar” dedi. Tarım denilince akla ilk gelen ürünlerden birinin buğday olduğunu ve buğdayın yok sayılarak meyve üretimine devam edilmesinin geniş çapta sorunlara neden olabileceğini ifade eden Altındağ, “Tahıldan ve sebzeden para kazanamayan çiftçilerimizi meyve üretimi yapmak zorunda bıraktılar. Halbuki, en önemli tarım ürünlerimiz buğday, mısır, pamuk ve üzümdür ve bu 4 ürün arasında üretim dengesi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. Altındağ, zamansız pazar nedeniyle yüzde 20’si tarlalarda kalan ve çiftçileri maddi ve manevi zarara uğratan kavun ve karpuzu örnek vererek, meyve üretiminin de çiftçilerin için gelir garantisi sağlamadığına vurgu yaptı. Altındağ, çiftçileri tahıldan ve sebzeden uzaklaştırarak, para getirisi kesin olmayan meyveciliğe yönlendiren tarım politikalarının değiştirilerek, çiftçi primlerinin ve desteklerinin arttırılması gerektiğini savundu.

Ziraat Odası başkanı Hüseyin Altındağ, özellikle küçük çiftçilerin tahıl ve sebze üretimini bırakarak meyve üretimine yoğunlaştıklarının altını çizerek, “Çiftçilerimiz tahıldan ve sebzelerden para kazanamamaya başladılar. Tahıl ve sebzeden para kazanamayan fakat halihazırda tarlası, bağı, traktörü olan çiftçilerimiz ne yapacak? Mecburen meyve üretimine yöneliyorlar” dedi. Çiftçilerin tarlalarını, bağlarını ve traktörlerini bırakarak başka yerlerde çalışamayacaklarına vurgu yapan Başkan Altındağ, “Mecburen tarlasında çalışmak durumunda olan çiftçimiz, tarım denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan buğdaydan para kazanamadığı için meyve üretimine dönüş yapıyor” şeklinde konuştu.

Tarımda meyve üretimine ağırlık verilerek sebze ve tahıl üretiminin azaltılmasına yönelik olarak önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Altındağ, “Tahıl ve sebze ile meyve arasındaki dengeyi kurmamız gerekiyor. Bu denge de ancak en önemli ürünlerden olan buğdaya ve sonrasında mısıra, pamuğa ve üzüme gereken önemi vermekle sağlanabilir” diye konuştu. “Buğday, mısır, pamuk ve üzüm çiftçilerimize para kazandırmazsa, diğer tarım ürünleri de çiftçilerimize para kazandırmaz” şeklinde konuşan Altındağ, tahıl ürünleri, sebze ve meyve arasındaki üretim yoğunluğu dengesinin sağlanması adına bir an önce gerekli politikaların uygulanması gerektiğini savundu.

Çiftçilerin ürettikleri kavun ve karpuzların yüzde 20’sinin tarlalarda kaldığını vurgulayan Başkan Altındağ, “Kavun ve karpuz adeta zamansız pazarın kurbanı oluyor. Tarlalardaki ucuz kavun ve karpuzu insanlar yemedikten sonra hayvanlar da yemiyorlar. Bu nedenle çiftçilerimizin maddi manevi emekleri ziyan oluyor” dedi. Para getirisi sağlayamadığı için meyve üretimine yönelen çiftçilerin de mağdur olabileceğinin altını çizen Altındağ, devlet desteği sağlanarak çiftçilerin tekrar tahıl ürünleri üretimine ağılık vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Buğdayın tonunun 3 yıldır 900 liradan satıldığını ifade eden Başkan Altındağ, “10 dekar ya da 20 dekar tahıl ürünü eken küçük çiftçilerimiz ne kazanabilecekler? Belki 10 dekarlık alandaki tahıl üretiminden ancak çiftçi ailesi karnını doyurabilecek. Bu nedenle çiftçilerimiz diyor ki, ‘Tahıldan bana para yok. Meyve ekmeye başlayayım.’ Çiftçimizin meyvesi de bir yıl tutuyor, bir yıl tutmuyor” şeklinde konuştu. “Çiftçilerimiz umutla yaşıyor” diyen Başkan Altındağ, çiftçileri tahıldan ve sebzeden uzaklaştırarak, para getirisi kesin olmayan meyveciliğe yönlendiren tarım politikalarının değiştirilerek, çiftçi primlerinin ve desteklerinin arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Sare Kurtulan

Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ