logo

reklam
12 Ocak 2018

CHP, ‘OHAL’e karşı sokağa çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı, sivil toplum örgütleri hükümetin OHAL süresini uzatmasına tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Semih Balaban, OHAL’in artık 12 Eylül’ü arattığını belirterek, “Bugünkü uygulamalar 12 Eylül’lü aratmaktadır. 12 Eylül’de bile bu kadar hukuksuzluk, çağ dışı uygulama olmamıştır’’ dedi.

CHP İl Başkanlığı’nın öncülüğünde sivil toplum örgütleri Şehzadeler İlçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek uzatılan OHAL’e tepki gösterdi. ‘OHAL ile Yönetilen Bir Ülke Değil, Demokrasi İle Yönetilen Bir Ülke İstiyoruz’ pankartının altında toplanan grup, ‘Baskılar Bizi Yıldıramaz’, ‘Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep bareber Ya Hiçbirimiz’, ‘Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek’ sloganları attı.

“OHAL SİNDİRME OPERASYONUDUR’’

Toplanan yaklaşık 100 kişilik grup adına açıklamayı CHP İl Başkanı Semih Balaban yaptı. CHP İl Başkanı Balaban yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,5 yıldır Türkiye’nin OHAL’ler ile yönetildiğine dikkat çekerek, “20 Temmuz 2016 tarihinden beri tam 1,5 yıldır ülkemiz OHAL rejimi ile KHK’lar ile yönetilmektedir. 20 Temmuz’da OHAL’in yürürlüğe girmesinin nedeni bizim yıllardır eleştirdiğimiz FETÖ terör örgütüne karşı bir önlem olarak yürürlüğe girmiştir. Ama daha sonraki süreçte OHAL tamamen tüm muhaliflere, AK Parti karşıtlarına bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. 2002 tarihinde OHAL’i kaldırma vaadiyle iktidara gelen AK Parti, bugün OHAL’in bir numaralı savunucusu ve uygulayıcısı olmuştur. OHAL ve KHK’lar ile ülkede dikta rejimi kurmanın alt yapısını oluşturmuştur. Bu nedenle OHAL ve KHK’lar ile yürütülen bir yönetime sonuna kadar karşıyız’’ diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye’nin 12 Eylül askeri darbesi yaşadığını hatırlatan CHP İl Başkanı Balaban, “12 Eylül’ü yaşadık. Bugünkü uygulamalar 12 Eylül’lü aratmaktadır. 12 Eylül’de bile bu kadar hukuksuzluk, çağ dışı uygulama olmamıştır. Türkiye’de insanlar o zaman askeri diktatörlüğün hukukuna bile güvenmekteydi. 12 Eylül’de bile bu kadar insan işinden olmamış veya ihraç edilmemişti. Fakat ne yazık ki AK Parti hükümeti dikta rejimine geçmek için KHK’ları ve OHAL’i kendi çıkarları doğrultusunda fütursuzca kullanmaktadır. Artık halkımız her şeyin farkındadır. Kimin ne yaptığını çok iyi bilmektedir. Bu uyanış KHK’lar ve OHAL ile bastırılmak istenmektedir. Anayasa’nın filen uygulanmasını engellendiği veya uygulanmadığı bu dönemde sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu ülkenin bir dikta rejimi ile yönetilmesine asla izin vermeyeceğiz’’ diye konuştu.

CHP’li Balaban konuşmasının son kısmında 15 Ocak Pazartesi günü Ankara’da partinin genel merkezi tarafından ‘OHAL’e karşı düzenlenen’ büyük etkinliğe davet çağrısında bulunarak, “15 Ocak’ta Ankara’da OHAL’e karşı büyük bir toplantı düzenliyoruz. Buradan 100 binleri buluşturmayı hedefleyip, milyonları sesleneceğiz. Türkiye’de artık tek adam rejimine, OHAL ile KHK’lar ile yönetilen bir ülke rejimine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü 21. Yüzyıl demokrasi, evrensel hukuk çağıdır. OHAL’e yeter diyoruz’’ dedi.

Konuşmanın ardından toplanan grup sloganlar attıktan sonra dağıldı. Nermin Uçtu

Share
393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ