logo

reklam
20 Kasım 2017

Bu proje kitap okumayı sevdirecek

Manisa’da öğrencilere ve velilere okuma alışkanlığını kazandırmak için yola çıkan İstiklal İlkokulu, Avrupa Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen L-Oratory projesi’ni hayata geçirdi. 5 ülkenin ortak olduğu proje çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek öğrencilere ve velilere kitap okumanın sevdirilmesi sağlanacak.

Şehzadeler İlçesi’ndeki İstiklal İlkokulu, öğrenci ve velileri dijital dünyadan uzak tutmak ve kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için Avrupa Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen ‘L-Oratory’ projesini hayata geçirdi. ‘Çocukları dijital hayattan kurtararak onları okumaya, araştırmaya teşvik etmek’ temasıyla hayata geçirilen projenin ortakları arasında İspanya, Belçika, İtalya, Polonya, Yunanistan’ın yanı sıra Şehzadeler İlçesi’nden Murat Germen Ortaokulu da yer alıyor.

Projenin 2017 yılında Türkiye’den Avrupa Ajansı’na yapılan 765 proje arasından seçildiğini dile getiren İstiklal İlkokulu Müdürü Gürsel Saka, proje çerçevesinde unutulmaya yüz tutan okuma alışkanlığını topluma tekrar kazandırmak olduğunu dile getirdi. Okul Müdürü Saka yaptığı açıklamada, “Günümüz dijital ve teknoloji çağı. Artık insanlar bilgiye bir tıkla ulaşabiliyor. Buna bağlı olarak ta elimizden ne tablet ne bilgisayar nede cep telefonu düşüyor. Artık kitap okumayı unuttuk. Kitap okuyanların sayısı da azalmaya başladı. Çocuklarımız bile kitabı okullarında eğitim gördüklerinde okuyor. Kitap okumayı tekrar canlandırmak, özellikle genç nesillerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için böyle bir projeyi hayata geçirdik’’ diye konuştu.

Projenin 2 yıl süreceğini kaydeden Okul Müdürü Saka, proje kapsamında gerek öğretmenlere gerek velilere gerekse öğrencilere okumayı sevdirmeye yönelik çeşitli etkinliklerin planlanacağını belirterek, proje kapsamında hem yerel hem uluslararası bazda çalışmaların yapılacağını ifade etti. Saka, 22 Kasım tarihinde 5 yabancı ülkedeki proje ortaklarının Manisa’ya geleceğini 2018 Mayıs ayında ise kendilerinin ilk olarak İtalya’ya gideceğini dile getirdi. Nermin Uçtu

 

Share
466 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ