logo

reklam
12 Eylül 2018

“Bir haftada 7 bin 850 ton üzüm ihraç edildi “

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur :

Sezona olumsuz hava koşullarının yarattığı etkilere bağlı olarak mutsuz giren üzüm üreticileri ihracatta yaşanan hareketlilik ile gülmeye başladı. Üzümde gidişatın iyi olduğu olduğunu gösteren açıklama ise Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur’dan geldi. Okur, son bir haftada yurt dışına ihraç edilen üzüm miktarının 7 bin 850 ton olduğunu söylerken, bununda sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Manisa’da üzümün tescilli başkenti Saruhanlı’da üzüm üreticileri ihracatta yaşanan sıcak gelişmelerle keyiflenmeye başladı. Son yıllarda olumsuz hava koşullarına bağlı olarak ürün rekolte ve kalitesinde ciddi sıkıntılar yaşayan üretici, ihracatın hızlanması ile üzerindeki kara bulutları biraz olsun dağıttı.

Bir haftalık ihracat yüz güldürdü

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Manisa’da üzüm üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini ve sorunların çözümü için mesai harcadıklarını dile getirerek, “Üreticilerimizin sezona sıkıntılı başladığını biliyoruz. Bu sıkıntıların sona ereceğini ve üreticilerimizin ellerinde ki üzümün hak ettiği fiyata satılacağından şüphe duymadığımızı belirtmek istiyoruz. İhracatta şuanda çok iyi gelişmeler yaşanıyor. Bunun en açık göstergesi de 1 haftalık süreç içerisinde yurt dışına gönderilen 7 bin 850 ton üzüm olsa gerek. Üreticilerimizin içi rahat olsun. Bu rakamlar önümüzdeki süreçte daha da artacak. Sezon sonunda üzüm üreticilerimize kazandıracak” diye konuştu.

Beklenti 10 TL

Üzüm fiyatlarının şuan için 8.5 ile 9.5 TL arasında değiştiğini ifade eden Okur, “Üzümcümüzün fiyat beklentisi 10 TL . Şu anki rakamlarla da bunu yakalamak üzereyiz. Bizim Saruhanlı Ziraat Odası Başkanlığı olarak üreticilerimizden en büyük isteğimiz biraz sabırlı olmaları. Üreticilerimiz ellerinde ki ürünü ihtiyaçları kadar satıp kesinlikle emanete vermemeliler. Görecekler ki sonunda kazanan üreticilerimiz olacak. Bu yıl özellikle Çin’in Amerikan üzümüne karşı Türk üzümünü dolayısı ile Manisa üzümünü tercih etmesi üzüm de ki pazarın daha iyi olacağına bir işaret. Temennimiz 2018 yılının üzüm üreticilerimiz açısından bereketli bir yıl olması” dedi. Pelin Uğurlu

Share
153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ